FreshMail.pl

To było inspirujące spotkanie – z ekipą Take Me To Design wybrałem się parę miesięcy temu na rozmowę z twórcą, którego prace bardzo cenię. Robert Majkut to jedna z gwiazd polskiej architektury i designu. Jest ceniony w kraju i za granicą. Postanowiliśmy spytać go, jak ocenia rozwój polskiego wzornictwa i architektury. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części wywiadu.

Robert Majkut urodził się w Szczecinie w 1971 r. gdzie też ukończył liceum plastyczne na kierunku projektowanie mebla, a swoją karierę architekta rozpoczął od studiowania tego kierunku na Szczecińskiej Politechnice. Mój rozmówca to jednak nie tylko ekspert od wnętrz – od roku 1988 związany jest ze sztuką jako grafik, artysta malarz i instalator, prezentowany był obok najlepszych polskich artystów takich jak Tadeusz Kantor czy prof. Józef Robakowski. Studiował na indywidualnym toku na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu u prof. Jarosława Kozłowskiego, absolwent Wydziału Kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu.

– Buntownik z wyboru, człowiek czasu przełomu, kształtowania i dojrzewania paradoksalnych przemian społeczno – kulturowych w Polsce – tak w notce biograficznej określa siebie i źródła swojej twórczości.

W naszej rozmowie nie zabrakło nawiązania do tego jaka zmiany w świecie, polityczne zawirowania mogą wpływać na to, jak wygląda świat design. Ale też na nasze gusta i zachowawczość.

Robert Majkut – architekt blisko człowieka?

Robert w swoim bio określa się jako designer, humanista, antropolog kultury, biznesmen ale przede wszystkim twórca. Chce reprezentować świadomy i oparty o zdefiniowane determinanty poziom i styl projektowania, w którym najistotniejsze są aspekty naturalne, kulturowe, humanistyczne i ekonomiczne. Jak robi się to w praktyce?

Ja cenię go za formy, które nadaje swoim projektom. Jest wyczulony na kształty humanoidalne, obłe, krągłe, bliskie naturze, czyli również człowiekowi, stanowiącemu jej integralną część. W tym co tworzy, dostrzegam transkrypcję tego, jak funkcjonuje człowiek, jego gestów, ruchu, zachowania na formę, kształt, układ, architekturę. To proces fascynujący i bliski temu, jak postrzegamy w Take Me To Design rolę architektury i projektowania.

Zobaczcie naszą rozmowę (tam na górze jest odtwarzacz).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl