Kto produkuje najwięcej ceramiki sanitarnej na świecie? Prym wiodą hiszpańscy, amerykańscy oraz szwajcarscy producenci. W ścisłej czołówce nie zabrakło też polskiego wkładu.
Włoskie stowarzyszenie ACIMAC regularnie podsumowuje sytuację na globalnym i włoskim rynku płytek i wyposażenia łazienek. Najnowsze wydanie magazynu Tile International przynosi raport na temat największych producentów ceramiki sanitarnej. Na bazie danych z 31 grudnia 2018 roku przygotowano zestawienie 27 największych producentów na świecie.
Zestawienie sporządzono na bazie oficjalnych danych podawanych przez firmy, zebranych ze źródeł powszechnie dostępnych albo szacunków. Nie w każdym przypadku zestaw wszystkich danych jest dostępny – firmy są uszeregowane wg znanych albo szacowanych mocy produkcyjnych. Raport pozwala porównać ze sobą obroty, produkcję oraz moce produkcyjne poszczególnych firm albo Grup. W zestawieniu wzięto też pod uwagę liczbę marek czy zakładów produkcyjnych.
Hiszpanie, Amerykanie i Szwajcarzy na czele
Według raportu działu badawczego ACIMAC największym producentem ceramiki sanitarnej jest Grupa Roca z produkcją 35,4 mln sztuk i obrotem 1 800 mln euro. Firma ma zakłady produkcyjne także w Polsce, które stanowią ważną część sieci 82 fabryk (stan na koniec 2018 roku.
Firma wyprzedza amerykańskiego Kohlera (moce produkcyjne w wysokości 22 mln sztuk oraz produkcji 18 mln sztuk). Na trzecim stopniu podium plasuje się szwajcarski Geberit (właściciel m.in. polskiego Koła) z mocami produkcyjnymi szacowanymi na 14 mln sztuk, produkcją na poziomie 12 mln i obrotem 2 761 mln euro.
Zobacz: Aktualna oferta producentów armatury łazienkowej 2021
Polska się liczy
Kolejne miejsca zajmują japońskie Toto, kolumbijska Corona, Japoński Lixil oraz brazylijski Duratex.
Na ósmym miejscu zestawienia znajduje się polski Cersanit z mocami produkcyjnymi na poziomie 8 mln sztuk (68% produkcji trafia na eksport) i czterema zakładami w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie.
W tym zestawieniu polski producent bezpośrednio wyprzedza belgijski Ideal Standard (moce produkcyjne szacowane na 5,5, mln sztuk, z produkcją na takim poziomie, z obrotem 666,1 mln euro), egipskie Lecico, tureckie Eczacibasi VitrA czy pochodzące ze ZEA RAK Ceramics. Niżej notowane są także takie marki jak Duravit (13. pozycja) czy Villeroy&Boch (21. pozycja).
Pełny raport można znaleźć w magazynie Tile International 1/2020.
Zdjęcie otwierające: Roca