Biuro to miejsce, w którym pracownicy spędzają wiele godzin dziennie, dlatego zadaniem generalnych wykonawców i architektów, którzy pracują nad ich projektem, jest stworzenie przyjaznej i komfortowej przestrzeni. Poza stanowiskami pracy ważną rolę odgrywają też części wspólne, takie jak: lobby, strefy relaksu, kuchnie, ale również toalety. Projektowanie łazienki w biurze to, jak się okazuje, nie lada wyzwanie.
Spośród wielu przestrzeni biurowych, toalety niezmiennie znajdują się na liście priorytetów podczas projektowania wnętrz. Obecność łazienek w obiektach biznesowych jest ważnym aspektem, który wpływa na wygodę, higienę, efektywność pracy oraz zadowolenie pracowników. Projekt łazienki w biurze nie należy jednak do najprostszych i już na etapie koncepcyjnym, a następnie realizacyjnym, wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu norm budowlanych i przepisów, które określają wymagania dotyczące bezpieczeństwa, higieny, dostępności oraz ochrony środowiska. O czym należy więc pamiętać, projektując łazienki w obiektach biurowych?
Dogodna lokalizacja
Istotną rolę w projekcie łazienek biurowych odgrywa ich rozmieszczenie. Toalety powinny być łatwo dostępne dla wszystkich pracowników, i co niezwykle istotne, również dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Najczęściej lokalizuje je się w częściach wspólnych bądź trzonach windowych budynków, co minimalizuje zakłócenia w pracy i wpływa na oszczędność czasu dostępu.
Nowoczesne wyposażenie
W projektach biurowych coraz bardziej odchodzi się od utartych schematów, stawiając na nowoczesne rozwiązania i technologie. Innowacyjne podejście ma również odzwierciedlenie w przypadku wyposażenia toalet biurowych w elementy eco. Ma to na celu podnieść komfort użytkowania, poprawić efektywność pracy, zwiększyć poziom higieny oraz zadbać o środowisko naturalne.
W projektowaniu nowoczesnych toalet w Primater stosowane są, między innymi: umywalki z automatycznymi bateriami, bezdotykowe urządzenia do rąk, takie jak podajniki na mydło czy suszarki do rąk. Systemy do oczyszczania powietrza pomagają w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza w toalecie. Nowoczesne łazienki mogą być wyposażone w różnorodne technologie, które pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu higieny i czystości. Na liście tych najbardziej popularnych, są: ozonowanie powietrza, samoczyszczące się powierzchnie, ale również inteligentne oświetlenie, reagujące na ruch lub obecność użytkowników – mówi Marcin Banasik, Wiceprezes Zarządu w firmie Primater.
Zgodność z przepisami i normami
Każda przestrzeń rządzi się swoimi prawami. W przypadku toalet biurowych jednym z kluczowych aktów prawnych, który zawiera przepisy dotyczące warunków technicznych ich projektowania w obiektach usługowych, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) . Rozporządzenie to określa wiele wymagań technicznych dotyczących budynków, w tym obiektów usługowych i biurowych. W przepisach wskazane są: ilość punktów ustępowych dla określonej ilości użytkowników, przestrzeń manewrowa dla wózków inwalidzkich, szerokości drzwi i przejść, a także odległości od sanitariatów.
Komfortowe oświetlenie i wentylacja
Budynek biurowy powinien odpowiadać na potrzeby pracowników w zakresie oświetlenia oraz wentylacji. Przygotowując projekt przestrzeni biurowej, w tym również toalet, należy zapewnić ilość światła umożliwiającą komfortowe i bezpieczne korzystanie z pomieszczeń oraz wymianę powietrza poprzez wentylację mechaniczną.
Dbałość o higienę
Toalety w biurowcach muszą być utrzymywane w czystości i higienie poprzez serwis sprzątający. Projektowanie takiej przestrzeni powinno uwzględniać łatwą konserwację i czyszczenie, a także dostęp do odpowiednich środków higienicznych, takich jak mydło, papier toaletowy i suszarki do rąk.
Eco rozwiązania
Nowoczesne biurowce są coraz bardziej eco. W projektowaniu toalet wykorzystuje się rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz ograniczenie zużycia zasobów i wydajniejsze korzystanie z energii. Wśród głównych aspektów, o których należy pamiętać w tym zakresie, są:
- zużycie wody: w ekologicznych toaletach projektowane są systemy oszczędzania wody, takie jak dwustopniowe spłuczki, które pozwalają na mniejszy pobór wody. Armatura z czujkami ruchu nie tylko wpływa na oszczędność wody, ale również na higienę użytkowania bezdotykowego, co przy dużej ilości osób ma kluczowe znaczenie,
- energia słoneczna: nowoczesne budynki biurowe coraz częściej korzystają z zasobów naturalnych, takich jak między innymi energia słoneczna, która może służyć do ogrzewania wody w toaletach, co zmniejsza konieczność korzystania z tradycyjnych źródeł energii,
- inteligentne oświetlenie LED: montując energooszczędne oświetlenie LED reagujące na ruch, zdecydowanie obniża się zużycie energii elektrycznej w toaletach,
- zrównoważone materiały: zastosowanie materiałów o niskim wpływie ekologicznym, takich jak możliwe do recyklingu elementy, czy niskoemisyjne materiały budowlane i wykończeniowe, wpływa na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy ich wytworzeniu,
- wentylacja odzyskująca ciepło: obecnie najczęściej stosowane w obiektach biurowych i usługowych systemy wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają na wykorzystanie ciepła z powietrza wywiewanego do ogrzewania powietrza nawiewanego, co pomaga w obniżeniu zużycia energii na ogrzewanie,
- recykling: zapewnienie odpowiednich pojemników na recykling w toaletach, aby umożliwić użytkownikom segregację odpadów, wspiera podejście ekologiczne i sprzyja recyklingowi.
Indywidualny design
Wizualne aspekty toalet biurowych stają się coraz istotniejsze. W ostatnim czasie zaczynają dominować naturalne, korespondujące z otoczeniem wnętrza.
Rearanżując przestrzenie na nowo, w starych budynkach niejednokrotnie wykorzystuje się i przetwarza zastane w nich elementy, nadając im drugie życie. Pierwotne fragmenty wkomponowane w architekturę budynku, w połączeniu z nowoczesnym designem, pozwalają na stworzenie unikalnego i klimatycznego charakteru miejsca. W nowo wybudowanych budynkach prym wiodą subtelnie prezentujące się, organiczne materiały zestawione w nieoczywisty sposób.
Design w łazienkach w obiektach biznesowych jest kompleksowym zadaniem, które wymaga uwzględnienia jednocześnie wielu czynników niezbędnych do stworzenia funkcjonalnych, estetycznych, zgodnych z przepisami i normami przestrzeni dla użytkowników. Ponadto należy uwzględnić indywidualne preferencje, dbałość o jakość materiałów, ergonomię wykorzystania nowoczesnych technologii, a także zrównoważenie aspektów ekologicznych – wyjaśnia Marcin Banasik.
Projektowanie łazienek biurowych wymaga od generalnego wykonawcy oraz architekta szerokiego spojrzenia. Za sukces projektu odpowiada w dużej mierze dostosowanie przestrzeni do obowiązujących wymogów oraz potrzeb pracowników już na etapie koncepcyjnym, uwzględniając aspekty, takie jak: lokalizacja, wyposażenie, normy i przepisy, oświetlenie, wentylacja, higiena, ekologia i design.
1 komentarz
Łazienki w biurach są używane przez wiele osób, co oznacza większą ilość użytkowników i większe obciążenie instalacji sanitarnej. Dlatego konieczne jest wybieranie trwałych i łatwych do utrzymania rozwiązań.
Projektowanie łazienek w biurze wymaga uwzględnienia wielu funkcjonalnych, estetycznych i praktycznych czynników, aby stworzyć przestrzeń, która spełni potrzeby użytkowników i wpisze się w koncepcję biura.