Nowe produkty do łazienek będą musiały umożliwiać nie tylko oszczędzanie wody, ale też jej oczyszczanie. Instalator musi już na wstępie swojemu klientowi proponować rozwiązania z zakresu systemów c.w.u., które uzdatniają H2O. Do tego dojdzie łazienkowe wyposażenie, które staje się kolejnym stopniem w systemie poprawy jakości tej najważniejszej dla człowieka cieczy.
Inną kwestią jest odzyskiwanie wody, która zwykle po jednym użyciu trafiała do kanalizacji. Odpowiednie systemy umożliwiają ponowne korzystanie z wody szarej w gospodarstwie domowym. Także w łazience można odpowiednio skonfigurować poszczególne elementy – wsparcie profesjonalnego instalatora będzie nieocenione. Pomagają produkty, które są projektowane po to, by pozwalać na wykorzystywanie np. wody z umywalki.
Laufen i Roca innowacyjni w odzyskiwaniu wody
Już parę lat temu Roca zaprezentowała kolekcję W+W – umywalkę z toaletą, które łączą w sobie innowację, technologię, wzornictwo i zrównoważony rozwój. Woda wykorzystana w umywalce, potem jest magazynowana do spłukiwania toalety, co pozwala ponownie wykorzystać zasoby, które dotąd były marnowane. Pomysł dobry, choć cena nie zachęcała i produkt nigdy nie zdobył popularności.
W tym roku Laufen na ISH 2019 pokazał projekt jeszcze bardziej innowacyjny – SAVE! został przygotowany razem z cenionym biurem EOOS. To krok, który ma pokazać, że Laufen bierze również odpowiedzialność za wpływ firmy na ludzi i środowisko – racjonalne wykorzystanie wody i recykling ścieków mają fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości i stanowią poważne wyzwanie.
Współpraca Laufena z EOOS pozwoliła wdrożyć rewolucyjny pomysł austriackiego zespołu projektowego. Projektanci wymyśli nowy rodzaj miski WC do segregacji odpadów (opracowany pierwotnie dla Fundacji Billa i Melindy Gatesów). Z idei zrodził się produkt rynkowy, który ma być dostępny na jesieni tego roku. Na ISH 2019 Laufen przedstawił tę przełomową innowację, która ma zrewolucjonizować przemysł sanitarny i zmniejszyć presję na istniejącą infrastrukturę ściekową w szybko rozwijających się miastach na całym świecie. Sednem jest tu zarówno odpowiednie ukształtowanie miski ceramicznej, która pozwala odseparować wodę od zanieczyszczeń, jak też rozbudowany system (reaktor). Ten drugi pozwala potem tak odzyskaną wodę oraz odpady przetworzyć.
Co prawda wykorzystanie w pełni mozliwości toalet i całego systemu wymaga też dostosowania prawa – odseparowane od wody zanieczyszczenia przerabiane są na nawóz, a nie wszędzie można jeszcze go wykorzystać. W pierwszej kolejności docenią jego zalety posiadaczej większych obiektów, np, hoteli czy pensjonatów.
Stop przeciekom
Grohe rozbudowalo i wyposaża w kolejne funkcje swój system inteligentnego zarządzania awariami. Zadaniem Grohe Sense jest wyszukiwanie przecieków i nieszczelności oraz wysyłanie za pomocą aplikacji powiadomienia dotyczącego zmian w instalacji. W chwili kiedy woda dociera do czujnika, zaczyna on wydawać brzęczący sygnał i migać na czerwono. Kiedy jesteśmy w domu, zaledwie w ciągu kilku chwil od pojawienia się zmian w instalacji dostajemy o nich powiadomienie. Kiedy jesteśmy poza domem – Grohe Sense wysyła informację poprzez aplikację Ondus. W ten sposób przez cały czas mamy pod kontrolą to, co dzieje się w pomieszczeniu – również będąc poza nim.
Dodatkowym atutem urządzenia jest bezproblemowa instalacja, która nie powinna zająć nam więcej niż 10 minut. W przypadku wykrycia wycieku wody, marka Grohe oferuje zabezpieczenie, jakim jest Sense Guard. Urządzenie śledzi zużycie wody i wykrywa małe przecieki, a w przypadku pękniętej rury automatycznie odcina dopływ wody.
Podobne rozwiązanie zaprezentowała też marka Hansgrohe – nosi ono nazwę Pontos.
To system, który zapewnia ochronę przed uszkodzeniem jakie może wyrządzić nieprzewidziany wypływ wody, Pontos przez cały czas kontroluje przepływ wody w domowej instalacji (i poza nią), zapobiegając w ten sposób zalaniom czy innym uszkodzeniom. Pontos mierzy również temperaturę i wilgotność, aby zapewnić optymalną jakość życia.
System kontroluje wodę na dwa sposoby: za pomocą czujnika wody Pontos Scout i jednostki centralnej Pontos Base. Jeśli zostanie wykryty potencjalny wyciek wody, oba elementy współpracują – wysyłają wiadomości push bezpośrednio do użytkownika/domownika za pośrednictwem aplikacji hansgrohe i automatycznie wyłączają dopływ wody. Pontos Base mierzy też zużycie wody i ciśnienie w rurach, przygotowuje kompleksowe statystyki w celu zachęcenia nas do bardziej zrównoważonego wykorzystania wody. Dostarcza także informacji o jakości wody.
Co ciekawe – nowoczesne systemu do zarządzania wodą uczą się swoich użytkowników – ich zwyczajów, poziomu zużycia wody. Pozwala to aplikacjom bardziej trafnie przewidywać awarie czy podpowiadać mieszkańcom jak efektywniej korzystać z wody.