Dane WHO mówią, że ponad połowa światowej populacji nie ma dobrych warunków sanitarnych. A aż 2,3 mld ludzi na świecie nie ma żadnego dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Stan ten powoduje, że narażeni są oni na rozprzestrzenianie się takich chorób jak cholera czy czerwonka. Co roku zabijają one prawie 500 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia.
Sytuację tę stara się poprawić wiele międzynarodowych organizacji, w tym Fundacja Billa i Melindy Gates. W ciągu ostatnich siedmiu lat w badania nad nowymi technologiami sanitarnymi zainwestowała ona już ponad 200 mln dolarów. Poszukuje toaletowych innowacji które pozwolą „przeskoczyć barierę” związanej z nimi konieczności spłukiwania oraz budowy systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
Problem do rozwiązania
We wtorek 6 listopada br. Bill Gates wystąpił na Reinvent Toilet Expo w Pekinie, gdzie prezentowane są innowacyjne technologie sanitarne. Wziął ze sobą słoik fekaliów by zwrócić uwagę na to, że wciąż w niektórych regionach świata 62% fekaliów nie podlega bezpiecznej utylizacji.
Problem jest istotny również w miastach. Przykładowo w jednym z miast w południowej Azji aż 97% fekaliów pozostaje niezutylizowane.
Nieoczyszczone odchody ludzkie zalegają w latrynach i zanieczyszczają wody gruntowe czy są składowane w pobliżu pól i zbiorników wodnych.
Dlatego wg Gatesa w dążeniu do poprawy sytuacji sanitarnej na świecie najważniejsze są dwie kwestie. Pierwsza to bardziej skuteczne i bezpieczne zarządzanie odchodami. Drugie natomiast wyzwanie to wynalezienie samodzielnie działającej toalety, która oczyści odchody, zniszczy zarazki. Wytworzy czystą wodę i bezpieczne substancje, które będzie można np. wykorzystać jako nawóz.
Omni-processor
We współpracy ze swoimi partnerami fundacja Gatesów opracowała Omni-processor. Technologia ta przeznaczona jest do przetwarzania osadów kałowych i biosolidów z latryn dołowych, szamb i kanalizacji. Zabija zarazki i zamienia odchody w wodę, energię i nawóz.
– Dziś z przyjemnością stwierdzam, że coraz więcej przedsiębiorstw interesuje się nowymi technologiami toaletowymi. Firmy takie jak Clear, Eco-San, SCG Chemicals i Eram Scientific Solutions ogłaszają swoje pierwsze produkty toaletowe. Natomiast CRRC, Sedron Technologies, Ankur Scientific i Tide Technocrats prezentują swoje Omni-procesory – mówił Bill Gates podczas wystąpienia na Reinvent Roilet Expo.
Toaletowa rewolucja
– To expo prezentuje po raz pierwszy radykalnie nowe i poddane pilotażowi podejście do kwestii sanitarnych i zapewnienia skutecznych alternatyw dla gromadzenia, zarządzania i przetwarzania ludzkich odpadów. Technologie, które tu można obejrzeć, to najważniejsze osiągnięcia w zakresie urządzeń sanitarnych od prawie 200 lat – podkreślał Bill Gates.
Toaletowa rewolucja może przynieść też zyski finansowe i stać się świetnym biznesem.
– Jako fundacja inwestujemy we wczesne etapy prac badawczo-rozwojowych nad nowymi rozwiązaniami. Przecieramy szlaki dla sektora prywatnego, który może skomercjalizować nowe technologie. To również pomoże nam osiągnąć nasze cele. To prawdziwe win-win – przekonywał Gates.
Według szacunków Fundacji do 2030 r. rynek nowych toalet może generować zyski ok. 6 mld dolarów rocznie.
– Dziś jesteśmy u progu rewolucji sanitarnej. Nie chodzi już o to, czy możemy to zrobić. Chodzi o to, jak szybko nowa technologia będzie się skalować. Nie wiemy dokładnie, ile czasu to zajmie. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że wydarzy się to niewystarczająco szybko – zakończył wystąpienie Bill Gates.
Fundacja Billa i Melindy Gates ma przeznaczyć kolejne 200 mln dolarów na badania nad innowacyjnymi toaletami – jak zapewnił Gates w Pekinie.
Więcej informacji na stronie Fundacji Billa i Melindy Gates www.gatesfoundation.org
(źródło: Bill & Melinda Gates Foundation)