Czym kierują się dzisiaj projektanci wnętrz, kreując przestrzenie łazienkowe? Jakie trendy dominują, a jakie są wyzwania stawiane przed polskim designem i producentami armatury oraz dodatków łazienkowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania udzieliła Klaudia Siudak z pracowni projektowej buKadesign, która z pasją i doświadczeniem dzieli się swoją wiedzą na temat funkcjonalności, innowacji i unikalnego charakteru polskiego designu w łazienkach.
Czy istnieją konkretne trendy w projektowaniu łazienek, które obecnie przeważają, a może ma Pani swoje unikalne podejście?
Klaudia Siuda: Tak, obecne trendy łazienkowe kierują się w stronę eleganckich rozwiązań, gdzie łazienka ma być miejscem relaksu i komfortu, zachowując swoją funkcjonalność. Preferowane są jasne kolory z subtelnie wprowadzonymi akcentami kolorystycznymi oraz różnorodność materiałowa np. w dodatkach z drewna czy kontrastowej, często nietuzinkowej kolorystyki. Minimalistyczne rozwiązania w naszej pracowni są rzadkim kierunkiem.
Czy istnieją pewne elementy, które zawsze stara się Pani uwzględniać w projektach łazienek, aby uzyskać wyjątkowy efekt?
KS: Kluczowej jest połączenie kolorystyczne, zmiana faktury wykończenia ścian czy mebli. Staramy się też działać samą formą pomieszczenia, szukać osi symetrii czy w sposób kontrolowany je przełamywać, aby kierować wzrok na ważne akcenty.
Aranżacja według projektu buKadesign
Czy projektowanie łazienek różni się znacząco od projektowania innych wnętrz? Jakie elementy są kluczowe w tym przypadku?
KS: Projektowanie łazienek różni się znacząco od projektowania innych wnętrz ze względu na specyficzne wymagania środowiska wilgotnego oraz ograniczoną przestrzeń. Kluczowe elementy to:
· Wybór specjalistycznych materiałów, odporowych na wilgoć i łatwych w utrzymaniu czystości.
· Optymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku małych łazienek, aby zapewnić im funkcjonalność.
· Zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć problemów z wilgocią i pleśnią.
· Wprowadzenie ergonomicznych rozwiązań, takich jak prysznicowe kabiny z niskim progiem.
· Opcjonalnie integracja nowoczesnych technologii, które podnoszą komfort użytkowania, takich jak ogrzewane podłogi czy inteligentne systemy sterowania oświetleniem, nagłośnieniem czy wentylacją.
Aranżacja według projektu buKadesign
Jakie są Pani ulubione projekty łazienek, które miała Pani okazję realizować?
KS: Nie ma takiego konkretnego rozwiązania. Zazwyczaj w każdej przestrzeni staram się znaleźć ten punkt zaczepienia tak, aby finalnie wyglądała ona zjawiskowo, a równocześnie była wygodna dla naszego inwestora. Na pewno takim istotnym czynnikiem, który wpływa na plus w projektach to wielkość pomieszczenia. Te bardziej przestronne, najlepiej z oknem, gdzie można wykorzystać światło dzienne, bardziej trafiają do projektantów.
Jakie są najważniejsze aspekty funkcjonalności, które zawsze ma Pani na uwadze, projektując łazienki?
KS: Tak jak wspomniałam wcześniej – po pierwsze baza, czyli wielkość pomieszczenia, otwory okienne, drzwiowe – za tym idzie ergonomia usytuowania poszczególnych elementów, takich jak toalety, umywalki, kabina prysznicowa czy wanna. Bardzo ważna jest też kwestia odpowiednich materiałów, aby cała realizacja spełniała warunki bezpieczeństwa, czyli powierzchnie antypoślizgowe czy odpowiednia wentylacja. Wybór odpowiedniego oświetlenia w przypadku pomieszczeń bez okien jest także dość istotny. Jeśli sztuczne światło ma być jedyną formą oświetlenia, musi być użyteczne, ale i tworzyć sceny oświetleniowe. Tak jak wspomniałam wcześniej współczesna łazienka to nie tylko miejsce sanitarne, to często nasze małe domowe spa, które ma mieć piękny klimat i zachęcać do relaksu.
Jakie są najważniejsze aspekty zrównoważonego projektowania, które można uwzględnić w łazienkowych aranżacjach?
KS: Zdecydowanie instalacja urządzeń i armatury o niskim zużyciu wody, takich jak baterie z ogranicznikami przepływu czy systemy oszczędzania wody w prysznicach. Ponadto montaż energooszczędnych źródeł oświetlenia, ale też wybór ekologicznych materiałów budowlanych, takich jak certyfikowane drewno, ceramika o niskim zużyciu wody i energii w procesie produkcji lub lokalnie pozyskiwane materiały.
Jakie korzyści widzi Pani we współpracy z rodzimymi producentami materiałów i wyposażenia do łazienek?
KS: Rodzimi producenci to przede wszystkim łatwy kontakt z przedstawicielem, technikiem czy serwisantem. Obecnie systemy potrafią być dość skomplikowane i dokładne rozpoznanie produktu przed zaprojektowaniem czy montażem może nas uchronić przed problemem i konsekwencjami przeróbek instalacji. Tak więc kontakt z kimś kto zna dobrze taki produkt i może wskazać sposób montażu jest bardzo istotny. Tak samo kwestia terminów. Współpraca z producentami zlokalizowanymi w pobliżu pozwala na szybsze i bardziej elastyczne dostawy, co często jest bardzo istotne na etapie realizacji.
Czy klienci wykazują zainteresowanie polskimi markami w kontekście aranżacji łazienek?
KS: Wszystko zależy od samego produktu. Polscy producenci również idą za trendami, a kolekcje wypuszczanych produktów mają ciekawe linie stylistyczne, nowoczesne technologie, a przy tym stosunek jakości do ceny zawsze jest atrakcyjny i konkurencyjny z markami zagranicznych firm z Włoch czy Hiszpanii. Widzimy bardzo duże zainteresowanie naszym rodzimym produktem wśród klientów.
Dlaczego buKadesign postanowiła nawiązać współpracę z firmą Deante? Czy polskie pochodzenie marki miało znaczenie?
KS: Decyzja o współpracy z firmą Deante wynikała z chęci wspierania krajowych firm oraz lokalnej gospodarki poprzez promowanie ich wyrobów. Produkty Deante spełniają nasze wysokie standardy dotyczące jakości, innowacyjności i designu, co jest zgodne z naszymi wartościami i podejściem do projektowania. Na przykład, nowa kolekcja Silia stanowi wyrazisty przykład odważnego i nowatorskiego podejścia do designu armatury łazienkowej. Ta świeża interpretacja klasycznych form przynosi coś nowego, ekskluzywnego i interesującego dla naszych klientów.
Czy komplementarność kolekcji Deante realnie ułatwia proces projektowania?
KS: Bez wątpienia! Dzięki szerokiej gamie produktów Deante jesteśmy w stanie zaoferować klientowi różnorodne formy urządzeń, zachowując jednocześnie spójność i harmonię w całej aranżacji. Dzięki temu możemy dostosować się do różnych potrzeb i preferencji klientów, zapewniając im kompleksowe i zgodne ze sobą rozwiązania.
Klaudia Siudak buKadesign
Czytaj także: Podsumowanie 2023: idziemy w kierunku zrównoważonego rozwoju