O tym, jak zaprojektować łazienkę, aby stała się miejscem relaksu i wypoczynku a do tego nie ulegała chwilowym modom i była ponadczasowa opowiada Małgorzata Górska z Pracowni Architektonicznej MGN.
Na przestrzeni lat widziałam bardzo różne trendy i mody. Często jak rozpoczynam nowy projekt, to po wyglądzie łazienki mogę stwierdzić, kiedy był ostatni remont. Widać to po doborze kolorów – szczególnie jeśli wybierzemy mocne kolory – były modne fiolet z wenge, butelkowa zieleń, czerwień w połączeniu z szarościami. Zmieniają się też trendy w motywach – mieliśmy dekory w fale, wzory geometryczne, motywy roślinne. Co jakiś czas pojawiają się wyszukane formaty płytek – heksagony.
Wyposażenia łazienki nie zmienia się tak często jak wystroju salony czy sypialni. Zmiana wystroju łazienki nie jest tak prosta, bo wiąże się z grubszym remontem. Dlatego właśnie jestem zwolennikiem łazienek, które są ponadczasowe w swojej estetyce. Szczególnie w tych elementach wyposażenia, których często nie zmieniamy – wybór płytek, materiałów stałych. Lubię naturalne, szlachetne materiały, które się nie starzeją – drewno, kamień, szkło, kolory ziemi. Ta paleta materiałów i barw wbrew pozorom jest bardzo szeroka i pozwala wykreować łazienkę w różnych klimatach spa lub bardziej elegancką.
Przy projekcie łazienki wg Pracowni Architektonicznej MGN najważniejsze są 3 elementy:
Funkcjonalność – czyli m.in. dobre rozplanowanie. Dużo zależy od wielkości łazienki i naszych oczekiwań. Przy większych przestrzeniach coraz częściej to salony kąpielowe z wolnostojącą wanną i wolnostojąca baterią, wygodną kabiną prysznicową walk-in bez klasycznego brodzika tylko z odpływem liniowym. Dla komfortu często wybieramy jedną dużą lub dwie umywalki. Istotną rolę w funkcjonalności i wygodzie odgrywa też szeroki blat przy umywalce, za planowana przestrzeń do przechowywania – szuflady, zamknięte kosze na bieliznę.
Funkcjonalność i komfort, to nie tylko kwestia dobrego rozplanowania łazienki, to także kwestia doboru wyposażenia. Producenci prześcigają się w nowinkach. Łazienka to często miejsce, w którym chcemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Możemy skorzystać np. z wanny lub prysznica z funkcją hydormasażu, dzięki zastosowaniu dysz bocznych.
Standardem stają się słuchawki 3 funkcyjne wyposażona w różne strumienie wody oraz deszczownice. Komfort kąpieli pod prysznicem wyposażonym w dużą słuchawkę lub deszczownicę jest dużo większy, niż kąpiel z niewielkim zasięgiem słuchawki prysznicowej.
Bardzo funkcjonalne w łazience są maty grzewcze dzięki, którym można podgrzać podłogę. Szczególnie jest przyjemnie w okresie zimowym, gdy jesteśmy w stanie wejść bosą stopą na ciepłe płytki. Matę można też zastosować za taflą lustra, dzięki temu nawet po gorącej kąpieli lustro nie będzie parować.
Technologiczne innowacje coraz bardziej przenikają do wnętrz, a łazienka nie jest wyjątkiem. Nowe rozwiązania dotyczą też toalet. Jeśli dysponujemy mniejszym metrażem łazienki i nie mieści się bidet, możemy zastosować toaletę lub deskę z funkcją mycia. Toaleta czy deska myjąca oprócz standardowej funkcji WC posiada rozbudowana funkcję bidetu.
Inne udogodniania to np. montaż głośników w łazience, tak by móc z telefonu puszczać swoją ulubioną muzykę. Oprócz głównego lustra, można też zamontować podświetlone lusterko powiększające z ruchomym regulowanym ramieniem.
Trendy stylistyczne
Drugi aspekt to wygląd wybór kolorystyki, formatów płytek i motywów przewodnich i tu stawiam na ponadczasowość. Chciałam zwrócić uwagę na 2 nurty:
Wnętrza quiet luxury – liczy się w nich spokój, harmonia we wnętrzu bez przepychu. Jest połączeniem minimalizmu i elegancji. Warto zadbać o jakiś jeden wyjątkowy szczegół, który zwróci uwagę, ale nie będzie świadczył o bogactwie. To ma być coś pięknego i jakościowego samego w sobie. Najlepszym narzędziem do osiągania takiego celu jest motyw kamienia. Natura sama tworzy piękne wzory. Wystarczy jedna piękna oryginalna ściana i płytki w dużym formacie.
Jeśli chodzi kolorystykę, która pasuje do quiet luxury we wnętrzu, to możemy powiedzieć, że taki styl lubi kolory ziemi, czyli kolory naturalne. Brązy, beże, szarości, czerń i biel. By uzyskać ciekawy wystrój, warto postawić na łączenie warstw i tekstur w obrębie neutralnych kolorów.
Trend biophilic design, czyli projektowanie inspirowane naturą, staje się coraz bardziej popularny. Obcowanie z naturą łagodzi stres i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. W łazienkach oznacza to wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i rośliny. Wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Świetnie sprawdzą się również rośliny doniczkowe, żywe ściany z roślin, które dodają świeżości i tworzą przyjemną atmosferę.
MGN prezentuje praktyczne dodatki
A ostatni element to dodatki, które łatwiej zmodyfikować, a które spowodują, że łazienka będzie nadążała za aktualnymi trendami. Jakie akcenty zastosować, żeby łazienka nabrała charakteru?Można wykorzystać do tego projekt mebli. Meble prócz swoich istotnych funkcji przechowywania, mogą być dekoracją – możemy na przykład użyć różnego rodzaju ryflowania, wstawek z różnych materiałów, dekoracyjnych cokołów, przeszkleń, obłości.Do tego dodajmy ciepłe subtelne światło ledowe, ukryte w suficie, pod szafką umywalkową czy w witrynie.
Możemy też zastąpić klasyczne grzejniki drabinki łazienkowe dekoracyjnymi grzejnikami.Możemy wybierać z coraz szerszej palety barw armatury – szczotkowane złoto, miedź, czerń. Producenci wprowadzają też baterie o teksturowanej powierzchni, która wyróżni monochromatyczną bazę.Ciekawym akcentem może być oświetlenie – wiszące z boku lustra dostępne w różnych kształtach lub kinkiety po bokach, nad lustrem.
Wygląd łazienki urozmaici także lustro w ciekawym kształcie. Możemy użyć dekoracyjnej ramy lub zastosować różne kształty – wariacje na temat koła, połączone koła, półkola, lustra owalne.I na koniec niezwykle ważne detale – nietuzinkowe uchwyty, czy gałki.
Autor: Pracownia Architektoniczna MGN Małgorzata Górska
Czytaj także: Łazienka 2024 – jak powinna wyglądać?