WHO ogłosiła koniec pandemii koronawirusa. Z globalnego punktu widzenia nie stanowi on już takiego zagrożenia, jak rok temu. Ale warto, aby nawyki, które zaszczepiliśmy sobie w tym czasie, pozostały z nami na dłużej. Chodzi o ostrożność, dbałość o higienę oraz używanie systemów bezdotykowych w łazience.
– Higiena jest jedną z najważniejszych cech wyposażenia łazienkowego, na której nam obecnie zależy. Mając to na uwadze, wprowadziliśmy nowe rozwiązanie, dodatkową powłokę Supraglaze® nakładaną na produkty ceramiczne, dzięki której powierzchnia ceramiki jest idealnie gładka, więc woda spływa i nie zatrzymuje się w naturalnych porach w ceramice. W ten sposób nie rozwijają się w wilgotnych miejscach bakterie, ani nie gromadzi się osad – wyjaśnia Marcin Chłodek, Product Manager.
Supraglaze® nakładana jest na ceramikę, tworząc dodatkową warstwę, która jeszcze lepiej chroni produkt przed gromadzeniem się osadu i brudu. To wszystko za sprawą idealnie gładkiej powierzchni, po której krople wody swobodnie spłyną. Ogranicza to możliwość namnażania się bakterii.
Interesującą propozycją jest też seria ścianek prysznicowych District Walk-In wykonana z unikalnego szkła z powłoką uzyskiwaną przez magnetronowe nanoszenie warstw tlenków metali. Dzięki swoim właściwościom ułatwia codzienną pielęgnację oraz zapobiega starzeniu się szkła. Z upływem czasu nie zmatowieje i pozostanie przezroczyste. Szkło zabezpieczone powłoką ogranicza osadzanie się kamienia czy zabrudzeń. Właściwości nie ulegają degradacji z czasem, nie ma konieczności odnawiania powłoki.
Skład tej nowej powłoki opracowanej przez Roca wraz z innowacyjnym procesem aplikacji, zapewnia całkowicie wodoodporne, lśniące, gładkie i łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie. Środki czystości i dezynfekujące dużo łatwiej rozprowadzają się po powierzchni ceramiki, działają efektywniej, dzięki czemu można ograniczyć ich zużycie do minimum, zapewniając tym samym dbałość o środowisko.
Bezpieczna łazienka powinna mieć także bezdotykowe baterie. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Ich zalety są oczywiste – umożliwiają użytkownikom korzystanie z wody bez konieczności dotykania kurka, co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, a przy tym są proste w montażu, jak np. bateria L20.
– To rozwiązanie zyskało dużą popularność podczas pandemii, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Ale warto się nad nim zastanowić także w przypadku domowych łazienek, ponieważ mogą się przyczynić do zmniejszenia rachunków za wodę. Przy wciąż rosnących cenach jest to ważne, zwłaszcza w rodzinach, gdzie mamy dzieci, którym zdarza się zostawiać odkręcony kurek. Nie muszę dodawać, że małemu dziecku łatwiej jest zbliżyć rękę do baterii niż manipulować kurkami. Na pewno zastosowałbym też to rozwiązanie w mieszkaniu pod wynajem — mówi Maciej Żurański, Szef Działu ds. Obsługi Inwestycji.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są systemy spłukiwania bezdotykowego serii m.in. EP1, EP2, PL10-E Home i EP3. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik nie musi dotykać przycisku, co zapewnia ochronę przed bakteriami i wirusami. System ten wykorzystuje czujnik, który reaguje na ruch ręki i spłukuje wodę automatycznie. W przypadku braku zasilania można uruchomić spłuczkę ręcznie. Fabryczne ustawienie spłukiwania 6/3 l daje możliwość regulacji do 4,5/3 l. W dodatku przyciski są bardzo estetyczne, niektóre ze szkła lub wyposażone w kolorowe oświetlenie LED.