Ciepłe, przytulne, wyciszające wnętrza kameralnego hotelu Qubus w Katowicach zachwycają dużą ilością drewna i niebanalnych detali. Ich projekt – stworzony przez studio MIXD – łączy w sobie nowoczesne spojrzenie na tradycyjny styl polskich domów z lat 70. i 80., a także odzwierciedla dynamiczne przemiany Katowic – a to wszystko w 4-gwiazdkowym standardzie.
Qubus Hotel to znana sieć hotelowa o polskim rodowodzie – chcąc podkreślić ten silny związek z naszym krajem projektanci z MIXD nie tylko postawili przede wszystkim na polski design w kwestii selekcji mebli i innych elementów wyposażenia, ale też wprowadzili do wnętrz wiele detali nawiązujących do popularnych elementów wyposażenia polskich domów sprzed kilku dekad.
– Chcieliśmy w tej głębokiej warstwie projektu wprowadzić hotelowych gości w stan deja vu – skądś to znam, gdzieś to widziałem, to jest takie swojskie, budzące dobre skojarzenia. Jednak z drugiej strony unikaliśmy dosłowności i przesady. Mamy „meblościankę” ale w kontekście zupełnie współczesnej przestrzeni. Mamy boazerię – w nowoczesnym wydaniu i bardzo starannie wykonaną. Mamy ryflowane szkło, motyw lastryko na płytkach i uchwytach meblowych, dekoracyjne metalowe kraty. Kolorystyka wnętrza ucieka od ciepłych odcieni znanych z domów naszych rodziców i dziadków w stronę chłodniejszego stylu scandi. Kinkiety z prasowanego szkła tylko przypominają te z lat 70. – to współcześnie wykonane modele. Tynki strukturalne na ścianach i słupach w jakościowej przestrzeni czterogwiazdkowego hotelu również zyskują aktualny charakter – wylicza Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD. – Poza tym mamy tu całą plejadę najlepszych polskich marek: Vzór, Comforty, Nooma, Paged, Fameg, 366 Concept, Chors, Embassy, TAR, Lexavala i autentyczne sprzęty vintage. Każdy w Polsce kojarzy te meble i lampy ze swojego otoczenia – zagraniczni goście mają szansę poznać je i docenić – dodaje.
Dla przyjezdnych i tutejszych
Hotel Qubus Katowice to przykład nowoczesnego hotelu miejskiego, zorientowanego zarówno na potrzeby przyjezdnych (podróżujących służbowo czy odwiedzających licznie organizowane w Katowicach imprezy kulturalne), jak i mieszkańców okolicy.
– Projektując lobby hotelowe chcieliśmy stworzyć zapraszające wnętrze. Stąd niewielka, usunięta na bok recepcja i umieszczenie w centrum kawiarni. Podobnie jak w innych hotelowych pomieszczeniach znajdziemy tu dużo drewnianych fornirów, ażurowe ceramiczne pustaki, kamień, rattan. Taki zestaw materiałów tworzy szlachetną, ciepłą mieszankę. Obok kawiarni zlokalizowany jest duży stół typu common table – idealne miejsce do spotkań w gronie rodziny, przyjaciół czy biznesowych partnerów. Można tu zorganizować rodzinny obiad, urodziny, biznesowy lunch – opowiada o założeniach projektu Joanna Mazurek, associate, Creative Direction w MIXD. – We wnętrzach przewidzieliśmy wiele ciekawych detali – goście hotelu za każdym razem mają okazję odkryć coś nowego, coś czego być może wcześniej nie zauważyli. Oryginalne lampy, uchwyty, wieszaki, grafiki, połączenia materiałów, wyrazisty wzór wykładziny na korytarzach, stworzony przez nas wayfinding.
Dobre wspomnienia
Biznesowe podróże często bywają męczące i intensywne – po całym dniu pracy i spotkań meldujemy się w hotelu, tylko po to by następnego dnia wcześnie rano ruszyć dalej. Projektanci z MIXD zadbali o to, by nawet ten krótki pobyt był maksymalnie przyjemny i komfortowy. Hotele Qubus słyną ze swojego serwisu śniadaniowego – w Katowicach można zjeść śniadanie serwowane w pięknej, inspirowanej modernistycznymi projektami, kuchni, którą wykonali polscy stolarze.
– Przestrzeń ta wieczorem może zmienić się na przykład w miejsce kulinarnych warsztatów czy testowania wina. Jest elegancka, ale też uniwersalna, a hotel może ją wykorzystywać do organizacji różnych wydarzeń – dodaje Piotr Kalinowski.
Kameralny obiekt liczy 97 pokoi. To buduje atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi – pokoje są jasne, przestronne, wolne od zbędnych detali. Całość nasuwa skojarzenia z wizualnie lekkimi i bezpretensjonalnymi wnętrzami skandynawskimi.
Jasne dębowe drewno oraz tapicerowane tkaniną Kvadrat wezgłowia harmonijnie równoważą betonowe sufity, a miękka wykładzina tłumi odgłosy kroków. Kinkiety i ambientowe oświetlenie pozwalają po intensywnym dniu przejść płynnie w stan wyciszenia przed snem. W neutralnych kolorystycznie wnętrzach uwagę przykuwają wyraziste prace polskich grafików: Barrakuz, Hekla Studio, Bartka Bojarczuka „Illcata”.
Z kolei w łazienkach przy pokojach panuje klimat spa – zastosowanie tych samych płytek Marazzi (z motywem lastryko) na wszystkich płaszczyznach daje efekt kamiennej groty, którego nie zakłócają minimalistyczne, czarne detale. Goście, którzy mają nieco więcej czasu podczas pobytu mogą skorzystać ze strefy fitness, sauny i hotelowego spa.
Katowice 2.0
– Chcieliśmy poprzez nasz projekt pokazać współczesne, dynamiczne i transformujące oblicze Katowic. To miasto kładzie duży nacisk na inwestycje związane z ekologią i ochroną środowiska. Wybraliśmy więc wełniane wykładziny dywanowe oraz materiały z certyfikatami ekologicznymi. Postawiliśmy na polski design, by zminimalizować ślad węglowy i wspierać lokalnych producentów oraz artystów – podkreśla Joanna Mazurek. – Katowice w XXI wieku to także miasto kultury, a zwłaszcza miasto festiwali muzycznych, takich jak np. Off Festival czy Sacrum Profanum. Nasz ukłon w stronę miłośników muzyki to kącik z gramofonem i dobrze zaopatrzona biblioteka winyli – całość zintegrowana jest z systemem nagłośnienia w lobby, więc to goście-melomani mogą zadecydować kto z ich ulubionych artystów zabrzmi w murach Qubus Hotel Katowice.
MIXD zgodnie z życzeniami inwestorów stworzył hotel oferujący doświadczenie godne progresywnego charakteru Katowic – miasta, które ambitnie i konsekwentnie zmienia swój charakter z ośrodka ciężkiego przemysłu w skupisko firm technologicznych, centrum nauki, kultury i przyjazne miejsce do życia. Atrakcyjny design, wysoki standard wykończenia, wysmakowane detale, sprzyjająca relaksowi oraz integracji przestrzeń, lokalne wątki przybliżające autentyczny klimat miejsca – to wszystko czeka na gości Qubus Hotel Katowice.
Obiekt: Qubus Hotel Katowice
Lokalizacja: Katowice
Inwestor: Qubus Hotel
Projekt architektoniczny: Pracownia Architektoniczna Czora&Czora
Zakończenie inwestycji: 30 listopada 2023 r.
Powierzchnia: 5 500 m2
Projekt wnętrz: MIXD
Zespół projektowy MIXD: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Gosia Trelińska, Marta Jakubas, Marta Czarnecka, Adam Warchoł, Anna Stachi, Marta Filik, Małgorzata Grzechowiak, Wojciech Iwachów, Julia Iwańczuk
Zdjęcia: Mood Authors