Budzik delikatnie, nagranym szumem drzew, daje znać, że jest godzina 7.00 i musisz wstawać. Inteligentny system sterowania domem podnosi automatycznie rolety, włącza delikatne światło. Ponieważ na zewnątrz jest chłodno, kaloryfery grzeją już od dwóch godzin.
Pierwsze kroki kierujesz do łazienki. Automatycznie włącza się radio i możesz posłuchać, co wydarzyło się w nocy i co przyniesie zbliżający się dzień. Inteligentna toaleta In-Wash® Inspira, dzięki funkcji Roca Connect, sterowana jest za pomocą smartfona. Dzięki temu jej ustawienia dostosowane są do indywidualnych preferencji, takich jak temperatura wody i deski sedesowej, moc strumienia, czy ustawienia suszenia. Specjalny system myjący umożliwia dokładne oczyszczenie miejsca intymnego, a system suszący pozwala na szybkie i wygodne osuszenie skóry bez potrzeby korzystania z papieru toaletowego. Toaleta posiada też zaawansowany system samooczyszczania, który umożliwia utrzymanie higieny i czystości bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Wchodzisz pod prysznic. Dzięki bateriom termostatycznym Roca osiągasz maksymalną efektywność energetyczną. Technologia Quick Reaction® osiąga żądaną temperaturę w krótkim czasie, jej system Security 38° zmniejsza z kolei zużycie energii, ponieważ w pozycji neutralnej temperatura wody ustawiona jest na optymalne 38 stopni. Idziesz do kuchni. Ekspres sam przygotował ulubioną kawę z odrobiną mleka bez laktozy. Toster wypluł grzanki. Po śniadaniu wracasz do łazienki umyć zęby. Patrzysz w lustro, które szybko skanuje Twoją twarz i wysyła Ci na smartfona informację, że masz ją trochę przesuszoną, więc musisz kupić krem nawilżający na noc.
– Kilka miesięcy temu podczas targów we Frankfurcie pokazaliśmy tego typu lustro. Cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających. Robi zdjęcie twarzy, a następnie bada stan skóry, analizując aż 15 parametrów. Dzięki temu wiemy, jakich kosmetyków powinniśmy używać. Idąc dalej – jeśli połączymy to z internetem, otrzymamy ofertę konkretnych kosmetyków. Właśnie łączność z internetem i zrównoważony rozwój to dwa główne kierunki, w których podążają zmiany technologiczne w łazienkach – uważa Jaume Cassanyer, Bespoke Projects Manager, Roca.
Inteligentna bateria umywalkowa z serii Loft-E, z detektorem w wylewce, uruchamia strumień wody bez konieczności dotykania baterii, wystarczy ruch ręką w okolicy czujnika. Ubierasz się i wychodzisz do pracy. Drzwi zatrzaskują się same. Włącza się alarm, opadają rolety, wyłącza się światło, główny zawór odcina dopływ wody. Temperatura grzejników spada tak, aby wewnątrz było 18 stopni. Apartament zasypia do Twojego powrotu z pracy.
– Systemy inteligentnego zarządzania można stosować zarówno w budynkach użyteczności publicznej, nowoczesnych apartamentowcach, jak i w prywatnych domach. Otrzymujemy wówczas dwojakie korzyści. Po pierwsze – dają one wiedzę, co się dzieje w budynku, jakie jest zużycie wody i energii, w jakich godzinach, czy nie występują gdzieś anomalie świadczące o awarii. Po drugie – dzięki tej wiedzy, możemy efektywnie zarządzać procesami, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia wody i energii. Dziś to nie jest tanie rozwiązanie. Korzystają z niego osoby i instytucje świadome, nastawione na rozwiązania smart, dbające o ekologię. Ale za kilkanaście lat, będzie to rozwiązanie standardowe – przewiduje Maciej Żurański, Szef Działu ds. Obsługi Inwestycji w Roca.