Intensywny targowy wrzesień kończymy w Bolonii. Targi Cersaie 2021 to powrót branży płytek ceramicznych do spotkań w realnym świecie.
Cersaie wróciło po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Nareszcie producenci płytek, dystrybutorzy, specjaliści, architekci, konsumenci i media mogli spotkać się ponownie na żywo. Targi Cersaie 2021 trwały od 27 września do 1 października. Warto odnotować, że tegoroczna edycja Międzynarodowej Wystawy Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienki zajęła wszystkie 15 pawilonów Bologna Exhibition Centre.
Cersaie 2021 – nie tylko wystawy
Fotorelację z tegorocznej edycji znajdziecie powyżej. Ale trzeba też zaznaczyć, że poza częścią wystawową w trakcie Cersaie 2021 odbywały się również wystawy sztuki, seminaria i inne wydarzenia towarzyszące. Jako że zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna i międzynarodowa konkurencję marek są kluczowe dla rozwoju biznesu, to były omawianie na spotkaniach. Z kolei Hala Kontraktowa i Archincont(r)act to nowe przestrzenie poświęcone networkingowi. Tutaj spotykali się ze sobą producenci, architekci i klienci działającymi w sektorach Real Estate i Contract. Swoje miejsce miały też start-upy.
Międzynarodowa Konferencja Prasowa Ceramics of Italy była okazją do analizy stanu i perspektyw branży ceramicznej. Ponadto w trakcie targów wręczono też nagrody ADI Ceramics and Bathroom Design Award przyznawane najbardziej innowacyjnym włoskim produktom z segmentu płytek ceramicznych i łazienek.
Spotkania z ekspertami
Na Cersaie 2021 zaproszono znane postaci w ramach programu kulturalnego „building, dwelling, thinking”. W tym gronie były m. in. Odile Decq i Benedetta Tagliabue. Program ekspercki uzupełnili przedstawiciele firm architektonicznych: Atelier(s) Alfonso Femia AF517, asv3 officina di architettura, Bricolo Falsarella, CZA – Cino Zucchi Architetti, Diverserighestudio, Iotti + Pavarani Architetti, Labics, MAP studio,
Orizzontale i TAMassociati. Wykład Cersaie Keynote Lecture ponownie wygłosił laureat Nagrody Pritzkera. Organizatorzy tym razem zaprosili japońskiego architekta Shigeru Ban.
Cersaie było też gospodarzem Tiling Town, miejsca spotkań włoskich i zagranicznych specjalistów od układania płytek. Osoby odwiedzające dziewiątą edycję Tiling Town miały możliwość uczestniczenia w pokazach przygotowanych przez doświadczonych glazurników.
Do 8 października trwają jeszcze targi Cersaie Digital.
Targi w Bolonii w odróżnieniu od supersalone w Mediolanie były bardziej tradycyjnym wydarzeniem targowym. Nie było rewolucji w formie wystaw. Starano się utrzymywać reżim sanitarny. Ale niestety z noszeniem maseczek różnie było. W tym roku zabrakło wystawców oraz zwiedzających z Azji, zwłaszcza Chin. Nie mamy jeszcze oficjalnych statystyk wydarzenia. Niemniej wszystko wskazuje, że frekwencja zapewne była niższa, niż w latach ubiegłych. Co wcale nie oznacza sukcesu wydarzenia. Rozmowy w trakcie targów, wskazują, że polscy wystawcy są zadowoleni z udziału w wydarzeniu.
Zdjęcia: Arkadiusz Kaczanowski