Studio Pawlak&Stawarski znalazło się na Dezeen Awards 2020 studio longlist, w kategorii emerging designer of the year. Projektanci znani są m.in. z pracy dla Marmite. W tej kategorii nominowane jest też studio Marcina Rusaka.
Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski zajmują się projektowaniem produktu. Wspólnie działają od 2014 roku. Ukończyli wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Bartek pracował w dużym studiu projektowym, tworząc i realizując projekty dla czołowych polskich marek. Łukasz współpracował z firmami produkującymi ceramikę użytkową i poznawał technologię tworzenia porcelany. Zajmował się projektowaniem wnętrz przestrzeni prywatnych i publicznych. Dziś zajmują się głównie projektowaniem produktów oraz mebli, pracują również w obszarze grafiki użytkowej, projektowania wnętrz i wystaw. W portfolio mają projekty m.in.: dla FAMEG, NOTI, VOX, Narodowego Centrum Kultury, Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, Alvo Medical oraz Marmite. Ich prace były prezentowane na kilkunastu wystawach i festiwalach designu min. w Saint Etienne, Mediolanie, Brukseli, Berlinie, Frankfurcie, Warszawie, Cieszynie i Poznaniu. O pracowni dowiecie się więcej na www.pawlakstawarski.com.
Z łazienkowych rzeczy zrobili umywalki dla marki segmentu b2b i myjnie chirurgiczne. Zwykle robią raczej krzesła i meble. Są jedną z najciekawszych pracowni w Polsce i marki łazienkowe powinny zwrócić na nich uwagę, jeśli szukają nowego otwarcia. Nowy produkt musi być innowacją -twierdzą. Rozmawialiśmy z Łukaszem Stawarskim i Bartłomiejem Pawlakiem.
W tym roku na liście Dezeen Awards w tej kategorii znalazło się również Marcin Rusak Studio działające w Warszawie oraz Londynie. To interdyscyplinarne studio projektowe, które interesuje się ideami efemeryczności, rozpadu, konserwacji i konsumpcji. Specjalizuje się w opowiadaniu historii, badaniu procesów i materiałów, prace często obejmują badania, obiekty i instalacje, a także kreacje wizualne, które pozwalają zwrócić uwage na przeoczone szczegóły naszego życia, które odtworzone i „ponownie wyobrażone” mogą być pokazane w innym świetle. Zaangażowanie w ten proces twórczy rozpoczyna się od ponownego wykorzystania odpadów do zbadania nowych aspektów dekoracyjnych w przedmiotach codziennego użytku. To doprowadziło projektanta do powstania bogatego zbioru prac – do badan i opowiadania historii po krytykę kulturową dotyczącą konsumpcji i scenariuszy przyszłości.