W łazience najważniejszym (nierzadko jedynym) meblem była, jest i będzie szafka podumywalkowa. Bywały wprawdzie lata – i to nie tak znowu odległe, kiedy traciła nieco na znaczeniu stając się po prostu jedynie blatem podtrzymującym umywalkę. Jednak dziś, obserwując aktualną ofertę producentów wyposażenia łazienek i mebli łazienkowych, można zauważyć pewien renesans szafki podymywalkowej.
Takiej, która oprócz podtrzymywania umywalki pełni również funkcję przechowywania – jakże ważną w zazwyczaj małej łazience. Ciekawymi produktami są takie szafki, które z umywalką są zintegrowane z wręcz milimetrową precyzją, gdzie umywalka i szafka stanowią jednorodny moduł, „jedno ciało”. Przykładem takiego rozwiązania jest m.in. Viu marki Duravit.
Integralnym modułem może też być konsola – ściśle zespojona z idealnie dopasowaną do niej umywalką. Design na topie to taka konsola, która jest na metalowym stelażu wykończonym w czarnym macie.
Metal i kamień
Kwestia popularności w łazience materiału jakim jest metal wykończony w czarnym macie to temat bardzo na czasie. Zresztą moda ta dotyczy również innych wnętrz mieszkalnych. Czarne i metalowe są dziś więc nie tylko stelaże podtrzymujące umywalki, ale też inne elementy łazienkowego umeblowania. I tak możemy spotkać na rynku np. otwarte metalowe regały, których przeznaczeniem jest właśnie łazienkowe zastosowanie, czy meble takie jak np. łazienkowe ławy czy leżanki na czarnych, metalowych stelażach.
Ciekawą propozycją jest np. kolekcja Mya marki burgbad – wykonana z drewna, dostępna w naturalnym lub czarnym wykończeniu.
Koncentrując się na materiałach używanych do wykonania łazienkowych mebli, można zauważyć również, że także w tym segmencie asortymentowym widoczna jest popularność wykończeń naturalnych – przede wszystkim drewnianych i drewnopodobnych, ale też np. kamiennych lub kamień imitujących. Biel frontów lakierowanych wydaje się być nieco w odwrocie.
Wracając jeszcze do samej funkcjonalności – potrzeba optymalnego zagospodarowania przestrzeni jest w łazience szczególnie silna. Dlatego producenci mebli do łazienek oferują ich serie w bardzo wielu możliwych opcjach. Tak by użytkownik mógł indywidualnie konfigurować meblowe elementy – pod względem rozmiaru czy wykończenia, sposobu montażu. Przykładowo szafki z kolekcji Maori marki Cerasa można albo podwiesić, albo ustawić na metalowym stelażu, który dodaje im lekkości.
fot. otwierające: burgbad
Zobacz też: Czerń w łazience pasuje wszędzie? Sprawdzamy