Dziś otwarta została 12. edycja Łódź Design Festival – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w kraju i Europie. Jej tematem są „Refleksje”, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze.
Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia. Dla zwycięzców przeznaczona została pula nagród w wysokości 65 000 PLN.
Nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN ufundowaną przez mecenasa Festiwalu, Ceramikę Paradyż – zdobyła Małgorzata Załuska autor projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”.
Przyznane zostały także dwie nagrody specjalne: Łódź Design Festival w wysokości 10 000 PLN dla Ryan’a Yasin’a autora projektu „PETIT PLI: clothes that grow” oraz nagroda ufundowana przez Interprint w wysokości 5000 PLN dla Róży Rutkowskiej za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”.
Design w różnych odsłonach
12. edycję Łódź Design Festival otworzyła Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi wraz z Michałem Piernikowskim dyrektorem Festiwalu. Gala rozpoczęcia Festiwalu to jednocześnie wielkie święto dla młodych projektantów – uczestników konkursu make me! Nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN wręczył Adam Tępiński, współwłaściciel i Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż, mecenasa Festiwalu.
– Łódź Design Festiwal to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń o kuratorskim, niekomercyjnym charakterze w tej części Europy, poświęcone designowi w różnych jego odsłonach. Jesteśmy dumni, że możemy po raz kolejny pełnić zaszczytną rolę Mecenasa oraz ufundować nagrodę główną Paradyż Award w międzynarodowym konkursie make me! skierowanym do utalentowanych projektantów. Z każdą kolejną jego edycją byliśmy świadkami rosnącej świadomości i odwagi młodych ludzi. Jesteśmy przekonani, że nagroda w konkursie przyczyniła się do ich osobistego rozwoju i znacznie pomogła na początku kariery zawodowej, dlatego też mając poczucie wartości i zasadności tego działania, w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody do 50 000 PLN – mówi Adam Tępiński, współwłaściciel i Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż.
Uzasadnienie werdyktu
Agnieszka Jacobson-Cielecka, przewodnicząca jury uzasadnia werdykt:
– Tegoroczną Nagrodę Główną Paradyż Award zdecydowaliśmy się przyznać Małgorzacie Załuskiej, autorce projektu spersonalizowanej zewnętrznej protezy piersi dla kobiet SIMPLA. Ujęła nas wrażliwość, dostrzeżenie i sposób potraktowania problemu kobiet po zabiegu mastektomii. Drukowana w technologii 3D proteza może być dopasowana indywidualnie do anatomii i potrzeb każdej kobiety. Dodatkową wartością projektu jest wyjątkowa dbałość o estetykę. Proteza jest pozbawiona medycznych i realistycznych konotacji.
W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor), Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, spośród 217 zgłoszeń, które napływały z całego świata, wybrało 29 projektów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone na uroczystej gali otwarcia Festiwalu 19 maja.
Wyróżnione projekty będzie można zobaczyć na wystawie make me! podczas Łódź Design Festival 2018 w dniach 19-27 maja na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi.
12. edycja Łódź Design Festival – Refleksje
Tematem rozpoczynającego się Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze.
Tegoroczna edycja Łódź Design Festival to nie tylko zmiana terminu z październikowego na majowy – to także powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo.
Design jako proces
Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw. W programie wystawy, dyskusje, warsztaty, premiery, Archiblok prowadzony przez Filipa Springera, cykl Trendy z pytaniami stawianymi przez Michała Mazura o najważniejsze wyzwania współczesnego designu, a także Edukreacja, czyli projekt edukacyjno-rozwojowy dla dzieci.
Festiwal jest też bardziej obecny w przestrzeni publicznej Łodzi – mieszkańcy oraz goście wydarzenia mogą oglądać m.in.: instalację „Łącznik Spacerowy” Pawła Grobelnego czy „Papierową Dżunglę” Oli Mireckiej. Ponadto będzie można wziąć udział w grze miejskiej, targach Formy, bazarze Rzeka Rzeczy i pokazach filmowych.
Festiwal trwa od 19 do 27 maja.