Tapicerowane wanny to wciąż swego rodzaju ciekawostka na łazienkowym rynku. Czy mają szansę odnieść na nim sukces? Trendy łączące wystrój łazienek z resztą domu wydają się temu sprzyjać. Ale zanim o sukcesie lub jego braku rozstrzygną użytkownicy łazienek, przyjrzyjmy się jak powstają wanny z obiciem.
Tapicerowane wanny można znaleźć w ofercie niemieckiej marki Bette, która po raz pierwszy pokazała je na mediolańskich targach iSaloni w 2016 roku. Wtedy były to prototypy przygotowane specjalnie na targi. W roku bieżącym wanny zostały wprowadzone do produkcji i towarzyszą im tapicerowane umywalki wolnostojące. Seria oferowana jest pod nazwą BetteLux Oval Couture i zdążyła już zdobyć złotą German Design Award 2018.
Tapicerowane wanny są na rynku nowym zjawiskiem, to również nowość dla marki Bette, która dotychczas zajmowała się produkcją elementów wyposażenia łazienki wykonanych ze stali. Dlatego też wprowadzenie wanien BetteLux Oval Couture wiązało się z wyzwaniami produkcyjnymi. Konieczne okazało się zaangażowanie partnera – firmy specjalizującej się w obszarze tkanin tapicerowanych. Nawiązano więc współpracę z JAB Anstoetz posiadającą zakład mebli tapicerowanych w Bielefeld.
Tapicerowane wanny? Problemy do rozwiązania
Najważniejszym zadaniem było znalezienie materiału, który spełnia specjalne wymagania łazienki. Tekstylia musiały być chronione przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Dlatego firma JAB Anstoetz, która posiada doświadczenie w produkcji mebli również na zewnątrz, wybrała specjalne tkaniny funkcjonalne. Są wytrzymałe, odporne na wodę, pleśń i zmienne warunki, a także łatwe do czyszczenia.
Tkaninę poddano wielu „łazienkowym eksperymentom”, narażając ją na kontakt m.in. z pastą do zębów, kremem do golenia, żelem pod prysznic i różnymi środkami czyszczącymi. Z reguły zanieczyszczenia łatwo było usunąć za pomocą niewielkiej ilości ciepłej wody.
Kolejnym wyzwaniem było opracowanie wodoszczelnego i pozbawionego marszczeń połączenia tkaniny z ramą ze stali nierdzewnej, w której osadzono wanny i umywalki z serii. Konstruktorzy musieli również zwrócić uwagę na wentylację produktu. Tutaj zaprocentowało ogromne doświadczenie i rzemiosło pracowników warsztatów w Bielefeld.
Zaprojektowano przemyślaną tapicerkę, która łączy w sobie różne warstwy i jest umocowana na perforowanej siatce ze stali nierdzewnej.
W tak przygotowanej, tapicerowanej ramie są osadzane wanny i umywalki ze stali nierdzewnej wykonane przez Bette w zakładzie w Delbrück.
fot. Bette