Połączenie bieli z czernią jest synonimem kontrastu, klasycznej elegancji oraz ponadczasowego stylu. W projektowaniu wnętrz, w tym również łazienek, biało-czarna kompozycja jest wykorzystywana do wprowadzenia wyrazistego charakteru i wyrafinowania. Jak urządzić łazienkę w oparciu o te barwy? Oto kilka pomysłów na aranżacje, które pomogą stworzyć wyjątkową, biało-czarną łazienkę.
Biel to najbardziej popularny kolor w projektowaniu łazienek. Kojarzy się z czystością i świeżością, ponadto optycznie powiększa przestrzeń, co ma duże znaczenie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, zatem również w łazienkach. Biel stanowi neutralne tło dla różnych materiałów wykończeniowych, wzorów i tekstur. Wprowadza spokój i poczucie harmonii, dlatego często jest stosowana w miejscach przeznaczonych do relaksu.
Czerń jest z kolei kolorem kojarzonym z elegancją, luksusem i wyrafinowaniem. Dodaje wnętrzom klasy, nierzadko sprawdza się też w tworzeniu intymnej, niemal tajemniczej atmosfery. Czerń może być używana do tworzenia dekoracyjnych kontrastów oraz podkreślania elementów wystroju, którym należy się szczególna uwaga.
Połączenie bieli z czernią oferuje szerokie możliwości kreowania przestrzeni – zaprojektujmy zatem biało-czarną łazienkę! Aby nie było nudno, zróbmy to w kilku stylach.
Minimalizm w eleganckim wydaniu
Styl minimalistyczny koncentruje się na prostocie, funkcjonalności i estetyce, doskonale sprawdza się zatem w projektowaniu łazienek. Geometryczne kształty, wąska paleta kolorów i wzorów oraz brak dekoracji to kluczowe cechy takich koncepcji. Ważną rolę odgrywają materiały wysokiej jakości – projektanci często sięgają po kamień, drewno, szkło i metal. Gładkie powierzchnie i subtelne faktury podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Drewniane akcenty wprowadzają ciepło i dodają przytulności.
Biel może tu dominować na ścianach i podłogach, podczas gdy czarne akcenty wprowadzimy pod postacią elementów takich jak: rama lustra, uchwyty szafek, oprawy oświetleniowe, grzejnik czy baterie.
Glamour z nutą luksusu
Styl glamour to propozycja dla tych, którzy cenią sobie dekoracyjny wystrój i chcą we własnym domu poczuć się jak w luksusowym hotelu lub w spa. Marmur, granit, szlachetne drewno, szkło i metal o wysokim połysku to elementy, które dodadzą wnętrzu elegancji. Warto postawić na błyszczące powierzchnie i wyszukane detale w kolorze złota lub chromowane.
Co jeszcze sprawdzi się w takim wnętrzu? Szafka z lakierowanego drewna, z delikatnymi zdobieniami i rzeźbionymi uchwytami; konsola lub toaletka z marmurowym blatem; lustro na ścianie z rzeźbioną ramą, lampy zdobione kryształami oraz designerskie pojemniki na kosmetyki. A wszystko na biało-czarnym tle, które wprowadzamy do łazienki na przykład w postaci białych płytek na ścianie i dwukolorowego wzoru na podłodze.
– Usługę nadruku na szkle Print Radaway oferujemy na szkle przejrzystym, satynowym, lustrzanym, UltraClear®, brązowym oraz grafitowym. W aranżacji łazienki, gdzie zależy nam na eleganckich dekoracjach, doskonale sprawdzi się wzór Retro Black – mówi Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.
Oswojony styl industrialny
Styl ten, wywodzący się z przestrzeni przemysłowych, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się wykorzystaniem surowych materiałów, oszczędnym podejściem do dekoracji i neutralną paletą kolorów. Łazienka w stylu industrialnym, szczególnie w biało-czarnej kolorystyce, stanowi doskonałe połączenie nowoczesności z nutą surowego uroku.Betonowe ściany, metalowe elementy wyposażenia i prostota form tworzą niepowtarzalny klimat.
Meble w stylu industrialnym są przede wszystkim funkcjonalne i często wykonane z metalu lub drewna. Niebagatelną rolę odgrywa tu również oświetlanie – lampa z metalowym kloszem czy wiszące żarówki na kablach w oplocie idealnie dopełniają aranżację.
Klasyka z nowoczesnym twistem
Połączenie klasyki z nowoczesnością to kolejny sposób na biało-czarną łazienkę. Klasyczne elementy, takie jak frezowane fronty szafek czy ozdobne listwy na ścianach czy suficie mogą być zestawione z nowoczesnymi dodatkami, jak na przykład: minimalistyczna armatura, lustrzane tafle wklejane pomiędzy płytkami na ścianie czy obraz o abstrakcyjnej tematyce.
– Ciekawym pomysłem może być umieszczenie kabiny prysznicowej w białej ramie na tle czarnej ściany. Dzięki takiemu zabiegowi strefa prysznica wyjdzie na pierwszy plan i będzie „zapraszała” na relaksujący prysznic. Idealnie wpisze się tu wzornictwo kabin prysznicowych z serii Idea White, które opiera się na wyszukanym połączeniu szkła z eleganckimi profilami w matowej bieli. Białe profile i uchwyty podkreślają nowoczesny, świeży wygląd modeli z tej serii – mówi Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.