Cersanit SA otrzymał dofinansowanie do innowacyjnego projektu opracowania nowej generacji płytek ceramicznych wykorzystujących odpady ceramiczne oraz niewymagających kleju do montażu. Dofinansowanie w wysokości ponad 58 milionów złotych zostało przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1.
Współpracując z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, firma chce w następnych latach wprowadzić do swojego portfolio dwuwarstwowe płytki wytworzone częściowo z przetworzonych odpadów ceramicznych. Nowatorski produkt ma bazować na wsuwających się w siebie zamkach montażowych, oferując tym samym sposób na znaczne skrócenie czasu prac montażowych oraz wyeliminowanie klejów. W konsekwencji powstanie nowoczesna oraz ekologiczna alternatywa do tradycyjnych płytek ceramicznych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Ekologiczna odpowiedzialność
Projekt związany z opracowaniem nowej generacji płytek ceramicznych o ulepszonych właściwościach użytkowych oraz z wykorzystaniem surowców wtórnych ma odbyć się w trzech etapach i trwać do 2023 roku. Efektem prac mają być płytki ceramiczne przeznaczone do bezklejowego montażu – w tym także płyty wielkoformatowe o niespotykanej na rynku grubości. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu dwóch połączonych ze sobą warstw – wierzchniej, składającej się z tradycyjnej płytki z motywem dekoracyjnym oraz spodniej, w której zaimplementowany zostanie specjalny system montażowy umożliwiający bezinwazyjne łączenie kolejnych elementów. Projekt powstaje przy współpracy z Politechniką Warszawską, która ma być odpowiedzialna za m.in. przygotowanie prototypu finalnego produktu oraz wsparcie w procesie projektowania instalacji pilotażowej.
Ekologiczne zalety nowej technologii
Jednym z najważniejszych aspektów innowacyjnej, dwuwarstwowej technologii wytwarzania oraz montażu płytek ceramicznych jest aspekt ekologiczny. Warstwa wierzchnia końcowego produktu ma być płytką o niespotykanej na rynku grubości (od zaledwie 3 mm). Sprawi to, że w procesie produkcji znacząco ograniczone zostanie zużycie gazu i energii elektrycznej, tym samym redukując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W ramach projektu ma również zostać zbadana możliwość stworzenia warstwy spodniej przy użyciu odpadów z produkcji ceramicznej takich jak wyrzucane wcześniej wadliwe płytki po wypaleniu czy pyły wytworzone w procesie rektyfikacji. Wyprodukowana przy ich użyciu masa ma w maksymalny sposób wykorzystywać dostępne w zakładach odpady, jednocześnie zachowując wyjątkową wytrzymałość. Ułatwienie aplikacji poprzez pominięcie kleju oraz zastosowanie zintegrowanego zamka dodatkowo zniweluje produkcję odpadów w samym czasie trwania remontu.
Przewagi systemu bezklejowego
Obok aspektu ekologicznego, nowa technologia rozwijana przez Cersanit SA ma również wiele innych niezwykle funkcjonalnych cech, które wpłyną na komfort montażu i sprawią, że otrzymany produkt będzie można bez problemu i w prosty sposób aplikować samemu, pomijając tym samym stale rosnące koszty związane z wynajęciem usługi fachowców od prac wykończeniowych lub alternatywnie znacząco skrócić czas potrzebny na zainstalowanie podłogi przez montażystów – spadek według obliczeń może wynieść nawet do 90% w porównaniu do tradycyjnie montowanych powierzchni. Cechą wyróżniającą projekt ma być także rozmiar produktu wpisujący się w popularne trendy obserwowane na rynku – maksymalny format planowany jest nawet do 160 x 320 cm.
Wartość projektu: 142 696 571,04 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 58 036 132,30 PLN
Czas trwania projektu: 01.07.2021 – 31.11.2023
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.
Źródło: Mapa Dotacji UE, Cersanit