FreshMail.pl

Czy o początkach współpracy trwającej 35 lat może zadecydować niefortunny wypadek? Okazuje się, że tak. Stało się tak w przypadku dwóch uznanych niemieckich marek: agencji projektowej sieger design i producenta wyposażenia łazienkowego ze stali, marki Alape. Christian Sieger i Michael Sieger opowiadają o tym nietypowym, długotrwałym partnerstwie, a także o rozwoju łazienki w przyszłości.


sieger design i Alape – jak to się zaczęło?

Michael Sieger: Nasz ojciec zawsze miał słabość do łazienek – nawet jako architekt. W tamtych czasach skupienie się na tym pomieszczeniu było dość niezwykłe. Jego żeglarskie hobby doprowadziło do nawiązania kontaktu ze stoczniami. Wyposażenie wnętrza własnej „Trintelli 42” było początkiem jego kariery jako projektanta wnętrz żaglówek i jachtów.

Christian Sieger: Tuż przed wodowaniem jednej z łodzi zdarzył się niefortunny wypadek z szarą, emaliowaną umywalką. Zadzwonił do Alape i poprosił o szybką wymianę. W zamian został poproszony o wysłanie zdjęcia jachtowej łazienki. Wkrótce potem, były manager firmy, Heinrich Feldhege, zaprosił naszego ojca do dyskusji o łazienkach. Jej efektem była koncepcja pierwszego produktu „LaverSet” i jego trzecia ścieżka kariery jako projektanta łazienek i projektanta przemysłowego.

Zamek Harkotten, siedziba sieger design od 1988 roku. Fot. sieger design
Zamek Harkotten, siedziba sieger design od 1988 roku. Fot. sieger design

Rozwój Alape

Christian Sieger: Architektoniczna czystość tej marki ma kształtujący wpływ. Moim marzeniem jest to, żeby ciepło, które emanuje z łazienki jako archaicznego pomieszczenia, stało się odczuwalne. W ostatnich latach byliśmy w tym dość skuteczni. Pokazujemy środowiska łazienek i wizje, które przekazują jasną wiadomość: jest to miejsce, w którym czuję się komfortowo.

Michael Sieger: Marka skupia się głównie na planistach i architektach. Nieustannie obserwując rynek, zauważyliśmy wyraźny spadek zapotrzebowania na ekskluzywne rozwiązania gotowe do użycia. Producenci komponentów nabierają większego znaczenia. Architekci lub architekci wnętrz tworzą indywidualne wzory dla każdego projektu. Alape jest predestynowanym partnerem dla nich wszystkich.

Modele i prototypy produktów tworzonych dla Alape powstają w warsztatach sieger design. Fot. Alape
Modele i prototypy produktów tworzonych dla Alape powstają w warsztatach sieger design. Fot. Alape

Stal jako materiał projektowy

Michael Sieger: Od samego początku byliśmy zafascynowani tym materiałem i nasz entuzjazm nie ustaje. Wynika to z precyzji, z jaką może być przetwarzany. Kilka lat temu opracowaliśmy wraz z Alape nowy sposób jego przetwarzania – mianowicie spawanie umywalek, które otwiera wiele dalszych możliwości twórczych.

Idea a efekt końcowy

Michael Sieger: Zaczynamy od szkicu, który jest prędko przekształcany w model. Początkowo można go improwizować i zrobić z tektury. Ważną rzeczą jest szybkie dopasowanie rozmiarów i proporcji. Następnie powracamy do pracy z modelem warsztatowym i opracowujemy udogodnienia. W miarę możliwości, Alape stara się od razu wdrożyć projekt w skali 1: 1. Jeśli model można spawać, tak jak nasze najnowsze wzory, to pożądany efekt zostaje osiągnięty w niezbyt długim czasie. W przeciwnym wypadku trwa to dłużej ze względu na konieczność przygotowania narzędzi.

Christian Sieger: Instalujemy i testujemy prototyp 1: 1 w naszym warsztacie i przyglądamy mu się w kontekście przestrzennym. Sprawdzamy, jak obiekty pasują do siebie, czy wymiary są poprawne i czy jest zgodny z istniejącą logiką sieci. Nawet kolory i materiał powierzchni mebli oraz akcesoriów są dopasowane do siebie nawzajem.

Umywalka Scopio, projekt sieger design. Fot. Alape
Umywalka Scopio, projekt sieger design. Fot. Alape

Scopio – najnowsze dzieło sieger design dla Alape

Michael Sieger: Jakość i wartość produktu nie zależą od jego wagi czy wielkości. Wszyscy pragniemy lekkości i delikatnych przedmiotów. Do tej pory język wzornictwa opierał się na bardzo ścisłej geometrii. Tymczasem staramy się nieco rozszerzyć składnię Alape. Ważne jest, aby sprawiać, żeby rzeczy wydawały się bardziej urocze i eleganckie we współczesnym kontekście, dodając im modułowości i uniwersalności.

Umywalka Scopio, projekt sieger design. Fot. Alape
Umywalka Scopio, projekt sieger design. Fot. Alape

Rozwój łazienki – co nas czeka?

Christian Sieger: Na szczęście będą rozwijać się dość różnorodnie: są ludzie, którzy przede wszystkim przypisują wzrastający komfort i dobre samopoczucie większemu wykorzystaniu technologii. To coś, co nie zdarzyło się od dawna w przypadku łazienki.

Panowało sceptyczne podejście do możliwości pogodzenia elektroniki z wilgotnymi warunkami. W tej chwili nie jest to już problemem.

Wielu ludzi chciałoby zdalnie przygotować swoją kąpiel – np. wstępnie podgrzać saunę. Równocześnie jest coś dość archaicznego dotyczącego stref mycia. W naszym wyposażeniu technicznym mamy urządzenia do ładowania. Łazienka jest idealnym miejscem do regeneracji siebie. Nie lubię przegapiać swojego śniadania, nie mówiąc już o pięknej łazience. Nie musi być duża, ale dobrze zaplanowana.

fot. otwierająca: Christian Sieger, ekspert zarządzania i Michael Sieger, projektant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Zapisz się do naszego newslettera!

Co tydzień wyślemy Ci zestaw najciekawszych tekstów oraz... czasami pewien bonus. Tylko dla subskrynentów.

Tak, chcę otrzymywać Wasz niesamowity newsletter! (I wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać).

FreshMail.pl