Łazienka nie jest już jedynie miejscem codziennej higieny. Doceniliśmy jej wartość związaną z codzienną pracą nad utrzymaniem naszego ciała i psychiki w dobrej kondycji. Coraz częściej świadomie nadajemy jej wellnessowego sznytu i szukamy tu regeneracji oraz wyciszenia. O czym warto pamiętać podczas aranżacji łazienki w tym stylu i jakie kwestie należy przemyśleć już na początku projektu, mówią architekci z Pracowni Interiorsy – Marta Iglewska i Radek Wójcik.
Żyjemy w czasach, w których coraz częściej stawiamy na luksus prywatności. Chętniej zamykamy się w „czterech ścianach”, by właśnie tam szukać wytchnienia. Wymaga to jednak coraz większej dbałości o jakość i sposób urządzania naszych domowych wnętrz. Spersonalizowane, skrojone na miarę i wyposażone tak, by przynosić emocjonalną równowagę, stają się one wyjątkową – bo prywatną i własną – strefą ładowania baterii. Niemałą rolę w tym zadaniu odgrywa domowa łazienka.
Kolor tworzy nastrój
Kolorystyka wnętrza ma ogromne znaczenie dla jego odbioru i atmosfery. Łazienka w stylu wellness powinna być utrzymana w spokojnych, stonowanych barwach inspirowanych naturą. Doskonałym wyborem będą odcienie beżu i ciepłej szarości, które sprzyjają wyciszeniu, delikatne tony zieleni wprowadzające świeżość, ponadczasowa biel oraz ziemiste kolory bliskie naturze. Ważnym aspektem aranżacji są także materiały, które powinny odzwierciedlać naturalność. Fornirowane szafki łazienkowe, płytki imitujące drewno, kamień naturalny lub gres o fakturze kamienia na ścianach i podłogach, a także dodatki ze szkła i szczotkowanej stali sprawią, że wnętrze stanie się eleganckie i harmonijne. Ceramika o matowym wykończeniu lub w delikatnej pastelowej kolorystyce dodatkowo podkreśli subtelność i nowoczesność aranżacji.
Idealna strefa kąpielowa
Strefa kąpielowa jest kluczowym elementem łazienki w stylu wellness. Dla miłośników długich kąpieli najlepszym wyborem będzie wanna wolnostojąca, która nada wnętrzu luksusowy charakter.
– Jeśli pozwala na to metraż łazienki, wannę wolnostojącą warto umieścić w reprezentacyjnym miejscu, odsuniętą od ścian, np. w pobliżu okna, o ile łazienka je posiada. Taki montaż wymaga jednak wcześniejszego przemyślenia sposobu doprowadzenia wody do baterii i odprowadzenia wody z wanny. Odpowiednie podłączenia i zmiany w instalacji należy wykonać na wczesnym etapie remontu, a z pewnością przed ułożeniem okładziny podłogi – tłumaczy Radek Wójcik.
Ciekawą propozycją do mniejszych łazienek, która pozwoli zachować wnętrzu wyjątkowy charakter, będą wanny wolnostojące przyścienne – przystosowane do dosunięcia dłuższym bokiem do ściany.
– To najczęściej wanny ze zintegrowaną obudową i elegancką, lekką formą. Ich atutem jest także to, że dosunięty do ściany rant wykorzystać można jako półkę np. na kosmetyki do kąpieli – dodaje Radek Wójcik.

Świetnym rozwiązaniem będzie także wanna z hydromasażem, która dzięki działaniu wody i powietrza zredukuje napięcie mięśniowe i poprawi krążenie. Ciekawą opcją są także modele z funkcją chromoterapii, które wykorzystują światło w różnych barwach do poprawy samopoczucia. Osoby preferujące kąpiel pod prysznicem mogą zdecydować się na kabinę z deszczownicą.
– Deszczownice, szczególnie te o dużych powierzchniach, zapewniają uczucie delikatnego deszczu, które sprzyja odprężeniu. Jeśli decydujemy się na modele podtynkowe – zarówno w przypadku głowicy natryskowej, jak i armatury – musimy pamiętać o odpowiednim projekcie instalacji doprowadzającej wodę i uwzględnieniu prac związanych z ich wykonaniem na początku remontu – mówi Marta Iglewska.
Warto zwrócić uwagę, że odpowiednio zaaranżowana strefa prysznica nawet w niewielkiej łazience pozwoli stworzyć w niej oazę relaksu. To zatem idealne rozwiązanie dla posiadaczy nawet niewielkich wnętrz kąpielowych.
Oświetlenie – klucz do atmosfery wellness
Właściwie dobrane oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem budującym klimat łazienki. Najlepiej sprawdzą się tu rozwiązania, które pozwolą dostosować intensywność światła do nastroju i pory dnia. Warto zastosować światło główne w postaci ciepłego i rozproszonego plafonu sufitowego LED lub efektownego żyrandola, uzupełnione o oświetlenie punktowe przy wannie, lustrze lub w niszach ściennych. Nastrojowy efekt można uzyskać dzięki listwom LED, które pozwalają na regulację barwy światła. Najlepiej sprawdzą się lampy o temperaturze barwowej w zakresie 2700–3000 K, które wprowadzają do wnętrza przytulność i pomagają się zrelaksować.
Relaks i nowoczesne technologie
Nowoczesne technologie mogą znacząco podnieść komfort użytkowania łazienki wellness. Toalety myjące oferują funkcję podgrzewanego siedziska, mycia oraz automatycznej dezynfekcji, co zapewnia najwyższy poziom higieny. Inteligentne systemy sterowania wodą w bateriach umywalkowych i prysznicowych umożliwiają oszczędne nią gospodarowanie, co ma znaczenie zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Systemy aromaterapii oraz nagłośnienia pozwalają natomiast na stworzenie idealnej atmosfery do odprężenia.
– Możliwość słuchania ulubionej muzyki w połączeniu z delikatnymi zapachami olejków eterycznych potęguje efekt relaksu – dodaje Marta Iglewska.
Siła detalu
Nawet jeśli nie planujesz remontu łazienki albo nie dysponujesz odpowiednim metrażem by stworzyć przestronny salonik wellness, możesz zadbać o relaksującą atmosferę wnętrza. Miękkie ręczniki i szlafroki z bawełny organicznej lub bambusa podkreślą klimat łazienki, a naturalne maty i dywaniki z rattanu, korka czy bawełny dodadzą wnętrzu ciepła. Świece i dyfuzory olejków otulą zaś relaksującym zapachem, który dopełni atmosferę domowego SPA. Równie istotne są rośliny, które nie tylko dekorują wnętrze, ale również poprawiają jakość powietrza. Paprocie, skrzydłokwiaty i monstery doskonale sprawdzą się w wilgotnym środowisku łazienki, o ile zagwarantujemy im dopływ naturalnego światła. W pomieszczeniu bez okna możesz postawić natomiast na sansewierę, aloes czy popularny zamiokulkas.
Urządzając łazienkę wellness, inwestujesz w komfort i zdrowie. Dlatego warto zadbać o to, aby przebywanie w tym wnętrzu było prawdziwą przyjemnością.