Grupa Roca wprowadziła pierwszy na świecie elektryczny piec tunelowy do produkcji ceramiki sanitarnej. W ten sposób Roca staje się światowym graczem, który posiada zakład produkujący ceramikę sanitarną o zerowej emisji netto. Inwestycję przeprowadzono dzięki współpracy z firmą Keramischer OFENBAU.
Na wdrożenie pionierskiej technologii wybrano zakład w Laufen w powiecie Gmunden w Austrii, który już wykorzystuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Wysoce wydajny, redukujący emisję dwutlenku węgla i zautomatyzowany piec stanowi zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych metod opartych na paliwach kopalnych.
Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla strategii dekarbonizacji Grupy Roca. Grupa zamknęła rok 2022 redukcją bezpośredniej emisji CO2 o 39% w porównaniu do wartości bazowej z 2018 r., zbliżając się do celu SBTi (Science Based Targets initiative), jakim jest neutralność emisyjna do 2045 r.
– Mamy długoterminowy cel, jakim jest dekarbonizacja naszej działalności i ciężko pracujemy, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą nam to osiągnąć. Nasz nowe ogólnoeuropejskie partnerstwo z firmą Keramischer OFENBAU nie tylko wspiera nas na drodze do osiągnięcia zerowej wartości netto, ale stanowi także wyraźny krok naprzód dla całej branży – mówi Albert Magrans, Dyrektor Generalny Grupy Roca.
Firma Keramischer OFENBAU od ponad 25 lat koncentruje się na zrównoważonych innowacjach i jest liderem na rynku energooszczędnych pieców ceramicznych, co czyni ją idealnym partnerem w projekcie dekarbonizacji Grupy Roca.
Pierwsze wyniki produkcyjne nowej instalacji pokazują ogromny potencjał dla całej branży, ponieważ z tej technologii może skorzystać nie tylko produkcja ceramiki sanitarnej, ale także inne sektory rynku, takie jak ceramika budowlana czy ceramika stołowa.
– Realizacja inwestycji po raz kolejny udowadnia, że nasze zaawansowane technologie są w stanie dekarbonizować nawet przemysł ceramiczny o dużej emisji CO2. Nasze piece ogrzewane elektrycznie zapewniają klientom coraz większą niezależność od rynku energii oraz pozwalają na zrównoważoną i ekonomiczną produkcję dziś i w nadchodzących dziesięcioleciach. Ten przełomowy i innowacyjny projekt pokazuje, że nasza technologia pozwala utrzymać maksymalną jakość produktów ceramicznych, jednocześnie pozytywnie wpływając na planetę – tłumaczy Günter Halex, Przewodniczący Rady Nadzorczej Keramischer OFENBAU.