Jesteś posiadaczem niedużego mieszkania z wydzieloną kuchnią? Zastanawiasz się, jak ją zaprojektować, żeby wygodnie się w niej pracowało? Może Ci się wydawać, że to nierealne, ale obecnie mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych rozwiązań. Mała kuchnia z oknem na środku również może być urządzona funkcjonalnie i ciekawie. Przeczytaj nasze porady.
Zalety okna w pomieszczeniu kuchennym
Światło dzienne wpływa na nas pozytywnie i zapewnia lepsze samopoczucie. Jasne pomieszczenia są przyjaźniejsze niż te ciemne. Nawet mała wąska kuchnia w bloku z oknem jest lepsza od tej bez dostępu światła. Jeśli jesteś osobą, która lubi samodzielnie przyrządzać posiłki i często gotuje, na pewno docenisz dostęp do światła słonecznego. Dlatego nie ma co narzekać na brak miejsca, ale zabrać się za rozważne aranżowanie przestrzeni.
W artykule bierzemy pod uwagę rzeczywiście małe przestrzenie. Bo nie oszukujmy się, ale kuchnia 9m2 z oknem jest dla wielu osób naprawdę wystarczająca i da się ją zaaranżować na przeróżne sposoby. Obecnie możemy być nieco „zepsuci” przez nowoczesne realizacje dużych domów lub apartamentów, które mają bardzo duży metraż i są pięknie przedstawione na zdjęciach. Co ważne – zdjęciach robionych z wykorzystaniem obiektywu szerokokątnego, jeszcze dodającego przestrzeni. Te pomieszczenia niekiedy są bardziej efektowne niż praktyczne. Nam zaś zależy przede wszystkim na ergonomii. Nie zmienia to oczywiście faktu, że taka mała kuchnia również powinna być ładna
.Jak urządzić małą kuchnię z oknem? Układ zabudowy
Najpierw zdecyduj, jaki układ chcesz wykorzystać w pomieszczeniu. Od niego zależy, na ile wnętrze będzie funkcjonalne. Pamiętaj, że jeśli do Twojej dyspozycji jest mała kuchnia w bloku, nie masz całkowitej swobody. Ograniczają Cię przyłącza i piony rozmieszczone w określonych miejscach. Dlatego najpierw zorientuj się, w którym miejscu jest możliwość zamontowania zlewozmywaka i podpięcia płyty indukcyjnej lub gazowej. Oczywiście możesz też zmieniać umiejscowienie przyłączy, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą.
Zamknięta kuchnia z oknem – aranżacje:
- zabudowa dwurzędowa,
- układ w literę I,
- układ w literę L,
- układ w literę U.
Każda z proponowanych aranżacji ma swoje zalety. Omówimy je po kolei.
Dwurzędowa mała kuchnia z oknem na środku
Ten układ jest całkiem wygodny, jeśli masz niezbyt ciasne pomieszczenie i np. drzwi balkonowe albo wąskie przeszklenie sięgające podłogi. Mała kuchnia z dużym oknem zaaranżowana w ten sposób będzie dobrze doświetlona. Pamiętaj o zachowaniu w miarę możliwości trójkąta roboczego. W zabudowie dwurzędowej najlepiej po jednej stronie wstawić lodówkę i zlewozmywak, a po drugiej płytę, piekarnik i blat roboczy.
Wymiary okna mogą nie pozwolić na „dociągnięcie” mebli do końca ściany, żeby go nie zasłonić. Musisz więc zostawić nieco wolnego miejsca. Jeśli przeszklenie na końcu jest nieotwierane, ustaw tam niewielki stolik. Prawdopodobnie ta przestrzeń stanie się Twoim ulubionym miejscem na śniadania lub szybką kawę.
Zabudowa „I” – kuchnia na jednej ścianie, z oknem
Niekiedy zdarza się, że rzeczywiście mamy mało powierzchni do dyspozycji. Przykładowo, takie 5m2, jeszcze nie do końca dobrze zaprojektowane, może być problemem aranżacyjnym. Wąska kuchnia z oknem na wprost czasem nadaje się tylko pod zabudowę na jednej ścianie. W takim wypadku zadbaj o jak najlepiej zaprojektowane meble. Szafki wiszące poprowadź pod sufit, żeby uzyskać w nich więcej miejsca. W cokołach mebli możesz ukryć płytkie szuflady. Przydadzą się np. na blaszki do pieczenia, tace albo mniej używane narzędzia kuchenne.
Jeśli zależy Ci na choć minimalnym stoliku śniadaniowym, jest na to parę pomysłów. Może to być blat rozkładany z mebli, wysuwana szuflada przykrywana blatem. Sprawdzi się też ministolik z dwiema ruchomymi nogami przymocowany do drugiej ściany i rozkładany w razie potrzeby.
Popularny układ „L”, czyli blat kuchenny pod oknem
W wypadku gdy wysokość okna od podłogi umożliwia poprowadzenie pod nim blatu, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Dzięki temu układowi zyskujesz dodatkową przestrzeń roboczą. Można też wyobrazić sobie taki układ nieco szerszego pomieszczenia, gdy obok okna (i blatu) stanie lodówka, a przy wolnej ścianie stolik. W takim wypadku masz już całkowicie funkcjonalną zabudowę. Często można spotkać takie aranżacje kuchni w blokach, gdzie pomieszczenia są niezbyt duże.
Zabudowa w „U” – zmywanie z ładnym widokiem
Ten układ da się zastosować w najszerszej wersji niewielkiego kuchennego wnętrza. W tym wypadku często spotyka się zlewozmywak pod oknem. W takiej aranżacji zyskujesz bardzo dobrze rozplanowany trójkąt kuchenny, przeważnie z odpowiednio dużym blatem roboczym. Innym pomysłem na takie zaaranżowanie przyokiennej przestrzeni jest umieszczenie tam blatu. Aby zabudowa wyglądała bardziej elegancko, możesz pociągnąć blat kuchenny w miejsce parapetu, zyskując spójną przestrzeń roboczą.
W takiej przestrzeni znajdziesz także miejsce na stolik. Wystarczy skrócić blat przy jednej ze ścian. Ciekawym pomysłem jest zaplanowanie blatu śniadaniowego właśnie przy oknie. Wtedy pod nim zostaw pustą przestrzeń i tam wstaw taborety. To jest wygodne rozwiązanie do pomieszczeń, w których pod oknem jest kaloryfer.
Jakie AGD do małej kuchni?
Okno w wąskiej kuchni zabiera sporo miejsca, dlatego trzeba dobrze rozplanować każdy element zabudowy. Dotyczy to również kuchennego AGD. Jakie urządzenia sprawdzą się w takim wnętrzu?
Najważniejsza jest chłodziarka. Wystarczy taka na 60 cm lub węższa – może być natomiast wysoka. W ten sposób zyskasz w niej nieco więcej miejsca na półkach. W małym pomieszczeniu sprawdzi się raczej lodówka wolnostojąca, ale nad nią możesz zaprojektować wiszącą szafkę. Z drugiej strony, lodówka do zabudowy jest bardziej estetyczna, ukryta za frontem meblowym. W niedużym wnętrzu pomoże zachować wizualny porządek. W tym wypadku jednak masz ograniczone możliwości wyboru jej gabarytów.
Wybierając piekarnik, zastanów się, jak dużo z niego będziesz korzystać. Czy na pewno jest Ci potrzebna pojemność 77 litrów? Jeśli pieczesz okazjonalnie i nie planujesz tego zmienić, możesz wybrać model kompaktowy, na ok. 45 litrów. Często są one z funkcją mikrofali – dzięki temu nie musisz mieć osobnego miejsca na to urządzenie. Gdy w ogóle nie gotujesz zbyt wiele, możesz kupić nawet wąską płytę na dwa pola lub z dwoma palnikami. Okap kuchenny wybierz podszafkowy. Ukryjesz go w zabudowie, a nad nim będziesz mieć miejsce do przechowywania.
Producenci AGD, wychodząc naprzeciw właścicielom małych kuchni, oferują też specjalnie linie przeznaczone do takich wnętrz. Przykładowo, marka Kernau proponuje urządzenia na 45 cm szerokości. Wśród nich znajdziesz piekarniki, płyty grzewcze na trzy palniki / pola indukcyjne i okapy.
Pomysły na aranżację małej kuchni z oknem
To ostatni punkt, ale również bardzo istotny. Jeśli chcesz czerpać przyjemność z przygotowywania i konsumpcji posiłków, zadbaj o estetykę wnętrza. Oczywiście główną zasadą urządzania małych pomieszczeń jest ta, aby były w nich jasne kolory. Najlepiej, aby zabudowa była biała lub kremowa, a szafki bezuchwytowe. Wykończenie ścian nad blatem również powinno być w jasnej tonacji. Sam blat kuchenny może być biały, w kolorze drewna lub z konglomeratu naśladującego kamień. Czarny też się sprawdzi, ale lepiej wybrać taki z jaśniejszymi drobinkami albo wzorami.
Jeśli chcesz dodać wnętrzu pazura, postaw na intensywne detale. Mała kuchnia z oknem na środku również może się pokusić o dodatek ciemnych barw. Najprawdopodobniej będzie to przede wszystkim AGD – piekarnik, płyta, okap. Do tego może dojść czarny zlewozmywak oraz np. bateria, reling na noże, lampy sufitowe. Gdy marzysz o zastosowaniu innego koloru, np. granatu albo ciemnej zieleni, możesz wąski wybrać pas ściany, który w ten sposób ozdobisz. Innym pomysłem jest zastosowanie koloru na ścianie nad blatem. Możesz też wybrać kolorową lodówkę, która ożywi wnętrze.
Natomiast optycznie powiększysz pomieszczenie, montując przeszklone górne szafki, a także chromowane elementy (np. baterię kuchenną, oświetlenie). Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie lustra albo fototapety z motywem perspektywy – jeśli znajdziesz na nie miejsce.
Nowoczesna kuchnia z oknem może mieć różne aranżacje. W obecnych czasach jest łatwo zamówić meble na wymiar, aby dobrze wykorzystać atuty wnętrza. Gdy dodatkowo wykorzystasz optyczne triki na powiększenie przestrzeni, Twoja nieduża kuchnia może stać się ergonomicznym miejscem do pracy.