Łazienka na poddaszu może być przytulna i funkcjonalna jeśli ją odpowiednio zaaranżujemy. Jak wykorzystać w niej skosy i trudne przestrzenie? Dzielimy się sprawdzonymi pomysłami na łazienkę zlokalizowaną na poddaszu.
Co umieścić pod skosami w łazience?
Łazienki ze skosami mogą wymagać przeróżnych rozwiązań. Dużo zależy od wysokości ściany kolankowej. Jeśli mierzy ona przynajmniej 150 cm, z pewnością pod skos można wstawić np. wannę. To wysokość pozwalająca na wygodną kąpiel bez obicia sobie głowy. W przypadku niższych ścianek kolankowych warto pomyśleć o rozmieszczeniu wzdłuż nich pojemnych szafek i półek do przechowywania ręczników i łazienkowych bibelotów.
W dużych łazienkach ze sporym skosem dobrym rozwiązaniem jest wanna wolnostojąca. Najlepiej postawić ją na środku pomieszczenia uzyskując w ten sposób ciekawe i modne wnętrze w klimacie SPA. Posiadając wąską ściankę kolankową i duży skos, lepiej odpuścić wciskanie wanny na siłę. Po pierwsze takie rozwiązanie prezentuje się niezbyt elegancko, a dodatkowo mocno utrudnia czyszczenie wanny. Wyjściem w tej sytuacji może być niewielka wanna do zabudowy i półka umieszczona między nią a ścianą, która powiększy przestrzeń od podłogi do sufitu.
Toaleta w łazience na poddaszu znajdzie swoje miejsce pod skosem tylko wtedy jeśli jest on łagodny. Jeśli ścianka kolankowa mierzy przynajmniej 110 cm, mamy możliwość wykorzystania jej np. jako miejsce na miskę ustępową lub bidet. Miskę WC umieszcza się wtedy na wysokości około 40 cm.
Prysznic na poddaszu
Zainstalowanie prysznica w łazience na poddaszu jest możliwe, ale ponownie dużo zależy od ścian kolankowych. Standardowe rozwiązanie to instalacja kabiny w najwyższym miejscu, czyli tam, gdzie sufit osiąga standardową wysokość.
W nowoczesnych łazienkach najczęściej montuje się kabiny typu walk-in wyposażone w odpływ podłogowy. To prysznice, które są niższe, ponieważ nie posiadają brodzika.
Inną propozycją na prysznic w skośnej łazience jest zamówienie szklanej kabiny na wymiar i zainstalowanie jej pod skosem. Ścianki prysznicowe docinane są do wysokości ściany kolankowej, przez co całość prezentuje się schludnie i elegancko. Na takie rozwiązanie decydują się w szczególności osoby posiadające małe łazienki pod dachem wielospadowym, czyli takim z kilkoma załamaniami.
Jak zaaranżować niewielką łazienkę ze skosami?
Mała przestrzeń pod skosami to zdecydowanie największe wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że zaaranżowanie jej w ciekawy i funkcjonalny sposób jest niemożliwe. Wybierając płytki na ściany i podłogę wiele osób sięga po jasne kafle takie jak np. Cerrad La Mania Marmo Thassos White. Rzeczywiście, stonowane płytki w jasnych odcieniach dobrze sprawdzają się w przypadku małych łazienek, ale nie są jedynym słusznym wyborem, szczególnie jeśli łazienka posiada okno.
Ciemniejszy gres w głębokim kolorze np. Nowa Gala Imperial Graphite lub granatowym wprowadzi nastrojowy klimat idealny do pomieszczenia, które ma wyciszać i relaksować. Ciemnych kolorów za to lepiej unikać na skosach. Intensywne lub głębokie odcienie w tym miejscu mogą przytłoczyć wnętrze. Z kolei, aby nie zmniejszyć łazienki ciemnymi kolorami, na podłodze warto zastosować jaśniejszą glazurę. Trikiem aranżacyjnym, który skutecznie powiększa przestrzeń, jest również wykorzystanie jednakowych płytek na ścianach i podłogach.
W małej łazience nawet tej pod skosem nie należy za to bać się dużych luster. Warto wykorzystać duże tafle lustrzane do optycznego powiększania wnętrza. Do ciekawszych rozwiązań należy montaż lustra dociętego do skośnej ściany, które sprawi, że wnętrze będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości. Łazienka z mocnymi skosami może być przełamana okrągłymi lustrami wiszącymi.
Wybierając armaturę i meble do łazienki ze skosami dobrze jest sięgnąć po wyposażenie podwieszane. Misa WC, bidet, czy szafka umywalkowa podwieszana, optycznie powiększa małą przestrzeń i ułatwia sprzątanie.
Odpowiednie oświetlenie
Nudny i mało przydatny skos warto wyposażyć w kinkiety, które skierują światło w odpowiednią stronę.
Najwyższe miejsce w łazience na poddaszu powinno być zarezerwowane dla lampy wiszącej, najlepiej takiej o obłych kształtach, która przełamie „kanciaste” wnętrze. Można pokusić się również o efektowne żarówki na grubych kablach albo lekkie, transparentne klosze.
Taka wersja oświetlenia łazienki z pewnością nie przytłoczy nawet najmniejszego pomieszczenia.
Jednak największym atutem łazienki na poddaszu jest okno dachowe. To właśnie ono rozświetla wnętrze naturalnym światłem słonecznym, a w chłodniejsze dni dodatkowo je ociepla. Latem, często jednak staje się mankamentem łazienki. Ochronę przed nagrzewaniem wnętrza zapewnią rolety i żaluzje, które dodatkowo pięknie rozproszą dzienne światło i zapewnią ciekawy efekt wizualny.
1 komentarz