Kaldewei to firma, dla której kwestie ochrony środowiska są szczególnie bliskie. Stal emaliowana, z której produkowane są produkty marki, nadaje się w 100% do recyklingu. Od 2021 r. Kaldewei w swojej produkcji częściowo wykorzystuje także stal bluemint® od Thyssenkrupp, która posiada zredukowany bilans CO2. Od lat Kaldewei współpracuje również z fundacją WWF, której misją jest budowanie przyszłości w poszanowaniu środowiska naturalnego.
Od 2017 roku firma Kaldewei współpracuje z organizacją ekologiczną WWF Niemcy. Pomaga przy ograniczaniu ilości odpadów plastikowych w oceanach na całym świecie. Dzięki temu zrealizowano projekt „Odpady plastikowe w Long An” w delcie Mekongu na terenie Wietnamu. Pozwolił on w znaczący sposób zmniejszyć ilości odpadów plastikowych przedostających się do oceanu. Opracowanie lokalnego systemu gospodarki odpadami, a mianowicie profesjonalną segregację odpadów, było niezbędne do zwiększenia wskaźnika recyklingu oraz zredukowania ilości odpadów nienadających się do przetworzenia nawet o ponad 50 procent. Po pięciu latach projekt staje się samodzielny i zostanie przejęty przez władze prowincji.
Pilotażowy projekt fundacji WWF – gospodarka odpadami
Lokalne władze prowincji Long An szybko przekonały się do projektu pilotażowego. Udzieliły organizacji WWF wsparcia w rozwoju i wdrażaniu usprawnionej koncepcji gospodarki odpadami.
– Oddzielny system zbiórki śmieci jest aktualnie wprowadzany w stolicy Long An, a następnie obejmie cały teren prowincji. Zagwarantuje on odrębne gromadzenie i kompostowanie odpadów organicznych. Nadający się do recyklingu plastik będzie oddzielany, a segregacja przyczyni się do znaczącej redukcji ilości pozostałych odpadów – tak dr Bernhard Bauske, ekspert do spraw odpadów plastikowych w WWF, wypowiada się o pomyślnym wdrożeniu projektu.
Firma Kaldewei oraz WWF sfinansowały między innymi zakup dwóch lekkich pojazdów ciężarowych o ładowności 4,5 ton i 5,6 ton. Umożliwiają one jednoczesny transport nawet sześciu lub dziesięciu kontenerów na śmieci. To znacząco zwiększa wydajność wywozu odpadów.
Wsparcie firmy Kaldewei dla WWF
Segregacja odpadów komunalnych kluczem do sukcesu
Kaldewei oraz WWF mogą więc wyciągnąć pozytywne wnioski z modelowego projektu. Na przykładzie prowincji Long An w delcie Mekongu udowodnił, że takie działania rzeczywiście mają sens. Pracochłonna segregacja odpadów komunalnych z późniejszym dodatkowym sortowaniem przez pracowników miejskiego zakładu gospodarki komunalnej bardzo dobrze się sprawdza. Zarówno w przypadku prywatnych gospodarstw domowych, jak i małych firm. Reasumując, dzięki intensywnemu szkoleniu w gospodarstwach domowych i firmach uczestniczących w pilotażowym projekcie udało się osiągnąć stały wskaźnik segregacji na poziomie 85 procent. To oczywiście zasługa także działań publicznych przy współpracy z lokalnymi urzędami i organizacjami.
1 komentarz