Wanna i prysznic w niewielkiej łazience? To możliwe! Dzięki parawanowi nawannowemu skorzystasz z szybkiego prysznica i spędzisz czas podczas kąpieli w wannie bez konieczności instalacji kabiny prysznicowej. Jakie są rodzaje parawanów nawannowych? Czy można je zainstalować na każdej wannie?
Kabina prysznicowa na niewielkiej przestrzeni to rozsądne rozwiązanie, bo nie zajmuje wiele miejsca. Niestety wybierając prysznic, pozbawiamy się możliwości korzystania z relaksujących kąpieli w wannie.
Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że urządzając małą łazienkę, wcale nie muszą decydować się tylko na jedno rozwiązanie. Mały metraż już nie jest problemem, bo parawan nawannowy, pozwala cieszyć się urokami prysznica, posiadając jedynie wannę. Parawan chroni łazienkę przed zachlapaniem, dlatego instalując go na wannie przyściennej, możemy swobodnie brać prysznic bez obawy o zalanie podłogi.
Jaki parawan nawannowy wybrać?
Parawany są popularne już od dłuższego czasu, dlatego w sklepach można spotkać wiele różnych modeli. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
Jednym z popularniejszych rozwiązań jest parawan harmonijkowy, który jak sama nazwa wskazuje, to model składający się z dwóch, lub więcej elementów. Parawan ten pasuje nie tylko do wanien prostokątnych, ale i tych narożnych lub o nieregularnych kształtach. Jego montaż jest bardzo prosty, ponieważ nie wymaga wykorzystywania prowadnic. Dwuelementowe parawany nawannowe znajdziecie m.in. w kolekcji IÖ Forsa.
Kolejne popularne rozwiązanie to parawan wahadłowy składający się z jednego elementu. Kluczowy jest tutaj montaż zawiasów, dlatego jego instalacja wymaga nieco więcej zachodu. Ze względu na prostą budowę bez możliwości dostosowania kształtu, nie pasuje do każdej wanny. Polecany szczególnie do wanien prostokątnych.
Dostępne są także parawany przesuwne. Składają się z przynajmniej dwóch skrzydeł i w związku z tym pasują do wielu różnych wanien. Parawany te do złudzenia przypominają ścianki kabiny prysznicowej, tyle że umieszczonej na wannie.
Parawan nawannowy ze szkła hartowanego czy z tworzywa?
Oprócz rodzaju konstrukcji trzeba jeszcze zdecydować o materiale, z którego został wykonany parawan. Najpopularniejsze z wielu względów są parawany szklane. Do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, dlatego podczas kąpieli można swobodnie korzystać z gorącej wody bez obawy o uszkodzenie parawanu. Szkło tego typu jest zabezpieczone przed szokiem temperaturowym oraz czynnikami mechanicznymi.
Producenci bardzo często udoskonalają parawany specjalnymi powłokami minimalizującymi ryzyko powstawania osadu i kamienia z wody. Parawany szklane są także dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Spotkać można również modele ze wzorami, jednak największą popularnością cieszą się parawany bez dodatkowych ozdobników. Czysta, szklana tafla nie przytłacza wnętrza i pasuje do każdej aranżacji.
Parawany z tworzywa sztucznego to rozwiązanie wybierane najczęściej ze względu na niższą cenę i lekkość materiału. Wanna przyścienna wyposażona w plastikowy parawan jest także dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Taki parawan wymaga jednak częstszego mycia ze względu na łatwość tworzenia się na nim osadów z wody i mydła.
Do parawanów nawannowych zaliczyć można także zasłonki prysznicowe. Nie da się ukryć, że zasłona zamontowana na relingu wzdłuż wanny spełnia swoją funkcję. Skutecznie chroni łazienkę przed zachlapaniem i jest bardzo tanim rozwiązaniem. Niestety nie jest to propozycja zbytnio elegancka i estetyczna. Dodatkowo zasłona prysznicowa dość szybko ulega zniszczeniu, a tworzące się na jej powierzchni osady z wody i mydła są bardzo trudne do usunięcia.
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem parawanu nawannowego?
Parawany nawannowe dostępne są w różnych wariantach szerokości. Jeśli chcemy swobodnie brać prysznic, parawan nie może być zbyt wąski. W przeciwnym razie nie spełni odpowiednio swojej funkcji, a my, zamiast cieszyć się wygodnym prysznicem, stracimy wiele nerwów na ścieraniu zalanej podłogi w łazience.
W sklepach dostępne są modele o szerokości już od 70 cm. Najszersze to te na 180 cm. Parawan szeroki jedynie na 70 cm nie ochroni należycie łazienki przed zalaniem. Czasami jednak przestrzeń jest na tyle ograniczona, że montaż szerszego panelu nie wchodzi w grę. Wejście do wanny musi być odpowiednio szerokie. 75 cm to minimalna przestrzeń na wygodne wejście do wanny.
Rozwiązaniem do bardzo małej łazienki może być parawan harmonijkowy lub przesuwny. Opcją pozwalającą wykorzystać parawan w każdej łazience jest także udogodnienie w postaci prawych lub lewych modeli w zależności od strony, na której będzie umieszczony parawan. Parawany w różnych rozmiarach znajdziecie m.in. w ofercie marki IÖ w kolekcji Forsa.