Vintage to dla jednych relikt poprzedniej epoki trącący myszką, dla drugich – styl bycia i życia. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage i co to może oznaczać?
„Vintage” to słowo pochodzące z języka angielskiego. Oznacza wszystkie rzeczy (przedmioty codziennego użytku, elementy wystroju wnętrz, części garderoby), które liczą sobie więcej niż 20 lat. Są to jednak rzeczy na tyle niezniszczone, aby wciąż mogły służyć swoim właścicielom.
Zaletami przedmiotów vintage w oczach osób zainteresowanych tym stylem jest nie tylko wiek, który liczy sobie dany przedmiot, ale też jego wyjątkowa historia. Vintage może być wykorzystany do stylizacji, ubioru, makijażu i fryzury. A jak prezentuje się w wyposażeniu wnętrz? Zainspirowani jednym z artykułów na House-Days.pl o vintage apartamencie na Manhattanie postanowiliśmy przyjrzeć się różnym obliczom vintage we wnętrzach.
Nostalgia za PRL-em
Jedną z możliwości urządzenia mieszkania w stylu vintage jest sięgnięcie do architektury PRL-u. Historycznie PRL przypada na lata 1952-1989. Kiedy mówi się o aranżacji wnętrz nawiązujących do tamtych lat, zwykle ma się na myśli końcówkę PRL-u, a więc lata 80. XX wieku.
Wnętrza PRL-owskie to przede wszystkim meblościanki w salonach. O ile XXI wiek „nakazał” zabudowywanie ścian od podłogi do sufitu, o tyle w latach 70. wszystkie bibeloty czy kryształy musiały być widoczne na półkach meblościanki. Kolejnym charakterystycznym elementem były tapicerowane, najlepiej pikowane, pufy i kanapy, przeważnie w kolorach ciemnej zieleni lub bordo.
Lata 80. to także szał na tapety na ścianach – zwykle delikatne, pastelowe, w niewyszukane wzory. I w końcu najważniejszy element przypominający, w jakich latach się znajdujemy – podłoga. Obowiązkowym elementem mieszkań w PRL-u były bardzo wzorzyste dywany i wykładziny w czerwono-brązowo kolorze. Wprowadzając któryś z tych elementów do swojego mieszkania, nawiążesz do wystroju z lat 80. Jeśli chcesz zobaczyć aranżacje vintage rodem z Polski Ludowej, obejrzyj filmy z tamtego okresu lub stylizowany na lata 80. netflixowy przebój „Rojst”.
Rock and Roll lat 50. i 60.
Część miłośników stylu vintage upodobała obie lata 50. i 60. Charakterystyczne dla tamtych lat w Polsce, jak i na Zachodzie, były butelkowe zielenie, żółcie, pomarańcze. Często na tapetach i zasłonach można było zobaczyć geometryczne wzory, z kolei wśród tapicerek dominowały plusze i aksamity. We wnętrzach utrzymanych w stylu lat 60. i 50. sprawdzają się materiały takie jak szkło, drewno, skóra i poliester.
Lata 20., lata 30…
Lata 20. i 30. to prawdziwa gratka dla miłośników stylu vintage. Propozycje z tego okresu cieszą koneserów wykwintnych i najbardziej wyszukanych form. Jeśli meble, to z najszlachetniejszego, ciemnego, dębowego drewna. Kredensy, stoły i krzesła koniecznie bogate w kunsztowne zdobienie. Tapety z pomieszczeń lat 20. cechowały się wyrazistymi, powtarzalnymi wzorami – kwiatowymi lub geometrycznymi. Meble utrzymane w stylu lat 30 najłatwiej będzie znaleźć w sklepach z antykami, chociaż oczywiście w tym przypadku trzeba liczyć się z wysoką ceną.