W ostatnich kilkunastu miesiącach zdecydowanie więcej czasu spędzaliśmy w domach. Dla naszych czterech kątów był to prawdziwy test z funkcjonalności. Sprawdzian ten nie ominął również łazienek. Zmianom, które przyniosła nowa rzeczywistość uważnie przyjrzeli się eksperci Grupy Roca.
Towarzysząca nam od wielu miesięcy nowa rzeczywistość istotnie wpływa na życie i codzienne funkcjonowanie ludzi zamieszkujących wszystkie zakątki świata. Kolejne tygodnie mijające pod hasłem „zostań w domu”, w połączeniu ze zwiększonym rygorem sanitarnym, wywołały zmiany dotykające nawet najbardziej prozaicznych zdarzeń i zachowań, które pozostają z nami do dziś. Dotyczy to również użytkowania łazienki. O nowe przyzwyczajenia w tym zakresie zapytaliśmy 500 pełnoletnich mieszkańców Polski*.
Nawykiem wskazywanym przez zdecydowaną większość respondentów było częstsze mycie i dezynfekowanie rąk – ta deklaracja padała z ust siedmiu na dziesięciu badanych. Odsetek ten był zbliżony we wszystkich grupach wiekowych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Największy udział odpowiedzi twierdzących odnotowano wśród najstarszych uczestników badania,tj. osób w wieku 70 i więcej lat (80%) oraz najmłodszych respondentów – w wieku 18-29 lat (78%). Z badania wynika, że pandemia wpłynęła nie tylko na to,jak dbamy o higienę osobistą, ale również o czystość otoczenia, w którym przebywamy. Blisko czterech na dziesięciu respondentów wskazywało, że częściej i dokładniej sprząta łazienkę. Takiej odpowiedzi udzieliło 49% pytanych kobiet i 26% mężczyzn, co jest zapewne powiązane z tradycyjnym podziałem obowiązków domowych w zakresie sprzątania. Co więcej, blisko jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że w wyborze środków czyszczących do łazienki zwraca większą uwagę na ich właściwości bakteriobójcze.
A co z czynnościami, które tradycyjnie nie kojarzą się z łazienką? Blisko co trzeci badany przyznawał się do prowadzenia rozmów telefonicznych w łazience. To stwierdzenie ankieterzy słyszeli przede wszystkim od badanych w wieku 18-29 lat oraz mieszkańców dużych miast – w obu przypadkach potwierdziło to 48% respondentów należących do danej grupy.
Średnio co piąty badany potwierdzał, że traktuje łazienkę jako miejsce izolacji i wyciszenia. Czy oznacza to, że spędzamy w tym pomieszczeniu więcej czasu niż przed wybuchem pandemii? Wyniki badań nie dostarczają solidnej podstawy do postawienia takiej tezy, bowiem dominująca część badanych nie wskazała tej odpowiedzi wśród doświadczonych przez nich zmian. Spędzanie w łazience więcej czasu potwierdziło 11% badanych. Częściej byli to mężczyźni (13%) niż kobiety (9%). Blisko co czwarty respondent wskazywał też, że w czasie pandemii częściej bierze kąpiel w wannie niż pod prysznicem.
O tym, że rola łazienki wykracza dalece poza funkcję kąpielową i toaletową, pisaliśmy w poprzedniej edycji poradnika pt. „Łazienka jutra”. W dobie odmienionej rzeczywistości ujawniły się jednak kolejne nowości i trendy. O możliwych sposobach korzystania z przestrzeni łazienkowej przeczytacie w kolejnych naszych tekstach. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście, to najwyższy czas nadrobić zaległości!
*badanie opinii na temat łazienek, zrealizowane we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych, próba 500 osób, luty 2021