Pod względem wykorzystania zasobów naturalnych rok 2021 już się skończył. Co to oznacza? Do 29 lipca zużyliśmy i wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne i możliwości ekologiczne, które Ziemia zdołała wytworzyć w tym roku. Im lepiej zarządzamy naszym zużyciem zasobów tym później nadchodzi Dzień Długu Ekologicznego.
Ostatnie dekady pokazały, że dzień ten z roku na rok wypada coraz wcześniej. Podczas gdy w zeszłym roku został przesunięty z powodu ograniczeń związanych z pandemią i przypadł na 22 sierpnia, w tym roku zasoby zostały wykorzystane trzy tygodnie wcześniej. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego są: zwiększony ślad węglowy i wylesianie1. Dla porównania, w 1970 roku Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 grudnia – pięć miesięcy później niż obecnie.
Jak możemy przesunąć tą datę w następnych latach? Prognozy pokazują, że zmniejszenie globalnej emisji dwutlenku węgla o 50 procent już teraz przesunęłoby Dzień Długu Ekologicznego o 93 dni – czyli o ponad trzy miesiące. Producenci, tacy jak marka GROHE, pracują więc nad znaczącym zmniejszeniem emisji w swoich zakładach produkcyjnych. Od kwietnia 2020 roku, firma GROHE jest jednym z pierwszych globalnych producentów z branży sanitarnej, który zdecydował się na produkcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla2. Dotyczy to jednak tylko jednego z wielu zasobów, z którymi należy obchodzić się rozsądnie. Z tego powodu, marka GROHE postanowiła skupić się na produktach, które są nie tylko wodo- i energooszczędne, ale również zgodne z koncepcją Cradle to Cradle® (C2C), w ramach której produkt jest projektowany i wytwarzany z zamiarem wykorzystania jego komponentów do tworzenia nowych produktów po zakończeniu okresu eksploatacji.
Każdy z nas również może przyczynić się do przesunięcia Dnia Długu Ekologicznego poprzez codzienne rozsądne dysponowanie zasobami naturalnymi. Firma GROHE przygotowała kilka pomocnych noworocznych postanowień jako inspirację do rozpoczęcia działań.
Postanowienie #1: Zbieranie deszczówki do podlewania roślin
Rośliny potrzebują wody, szczególnie latem. Możemy jednak łatwo ograniczyć jej zużycie, zbierając deszczówkę do słoików lub beczek, żeby wykorzystać ją do podlewania roślin. To prosty sposób na walkę z niedoborem wody. Warto również pamiętać, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, dlatego im więcej będziemy mieć ich w domu, tym bardziej jego emisja zostanie ograniczona.
Postanowienie #2: Używanie produktów do mycia w kostce w celu ograniczenia plastiku
Produkty w kostce są doskonałym rozwiązaniem, aby zmniejszyć ilość plastikowych opakowań w naszych łazienkach. Coraz więcej kosmetyków, takich jak peelingi do ciała, żele do mycia twarzy czy szampony i odżywki, dostępnych jest w postaci kostki zamiast płynu, co rozwiązuje problem piętrzących się opakowań z plastiku. Mydła w kostkach można też łatwo przenosić w torebce, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w podróży.
Postanowienie #3: Wydłużenie okresu przydatności żywności do spożycia
Często nieumyślnie marnujemy jedzenie, ponieważ psuje się ono szybciej niż zakładaliśmy. Istnieją jednak pewne sposoby, które wydłużają okres przydatności do spożycia. Na przykład przechowywanie jabłek z ziemniakami zapobiega ich kiełkowaniu, a wyjęcie truskawek z ich oryginalnego opakowania i umieszczenie w szklanym słoiku wydłuży ich świeżość. Warto również przechowywać cebulę dymkę w wodzie – nie tylko będzie dłużej przydatna, ale także będzie dalej rosnąć3.
Postanowienie #4: Przykrywanie garnka podczas gotowania
Istnieje kilka sprytnych i łatwych sposobów na oszczędzanie energii w naszych domach. Jednym z nich jest przykrywanie garnka podczas gotowania, dzięki temu zużywamy o 1/3 energii mniej. Tym sposobem gotując pięć razy w tygodniu zaoszczędzimy około 200 zł i 100 kg dwutlenku węgla rocznie.4
Postanowienie #5: Zabieranie torebek wielokrotnego użytku na zakupy
Niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na zakupy, czy to na targ, czy do supermarketu, warzywa i owoce nie muszą być pakowane w plastikowe lub papierowe torebki, które po zużyciu i tak są zazwyczaj wyrzucane. Przydatne okazują się wielorazowe torby, w które można zapakować warzywa i owoce luzem. Są one zwykle niewielkich rozmiarów i wystarczy włożyć je do kieszeni kurtki, aby zawsze mieć je przy sobie, nawet podczas nieplanowanych zakupów.
Przypisy:
1 Dzień Długu Ekologicznego 2021: https://www.overshootday.org
2 GROHE redukuje nieuniknioną emisję CO2 poprzez dwa projekty kompensacyjne: elektrownię wodną w Indiach oraz projekt konserwacji otworów wiertniczych w Malawi, które oparte są na niezwykle surowych kryteriach, takich jak Złoty Standard, opracowany pod egidą WWF: Oprócz unikania emisji CO2, działania przyczyniają się również do bardziej zrównoważonego, ekologicznego i społecznego rozwoju w miejscach, w których są realizowane.
3 Więcej wskazówek można znaleźć na https://www.instagram.com/thezerowasteguide/
4 WWF, .2016: https://www.wwf.de/aktiv-werden/tipps-fuer-den-alltag/energie-spartipps/strom-sparen