Minimalizm, jasne i przestronne wnętrza zdecydowanie królują w projektach różnorodnych pomieszczeń. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z zastosowaniem nietuzinkowych i oryginalnych rozwiązań, odważnych kolorów i niecodziennych dekoracji.
Czerń to niezwykle elegancki, ale zarazem trudny do zaaranżowania kolor, dlatego też decydując się na taką barwę należy dokładnie przemyśleć jak i gdzie go wprowadzić, aby całość prezentowała się jak najlepiej.
Wszechobecna czerń
Czarna łazienka od góry do dołu? Na pewno będzie prezentowała się efektownie, ale nie na każdym metrażu. Niewielkie pomieszczenia wyłożone ciemnymi, czarnymi płytkami mogą zostać optycznie pomniejszone, a nasza łazienka stanie się przytłaczająca i niekomfortowa. Jeżeli aranżowana przez nas przestrzeń jest większa możemy wprowadzać do niej ciemne elementy, które nadadzą jej bardziej przytulny i domowy efekt.
Tak więc decydując się na czarne płytki należy odpowiednio je rozmieścić i pamiętać o paru istotnych kwestiach takich jak:
• oświetlenie – czarna, matowa powierzchnia płytek pochłania bardzo dużo światła przez co niezbędne jest przemyślenie dodatkowych źródeł światła, zarówno ogólnych jak i dekoracyjnych, dzięki temu wprowadzimy do wnętrza niebywały klimat,
• jasna ceramika – ściany wyłożone ciemnymi płytkami mogą stanowić idealną bazę dla białej ceramiki, wybiją ją z tła i podkreślą jej piękno,
• lustra – odpowiednio rozmieszczone i dobrane lustra nie tylko pomogą nam w codziennych czynnościach, ale również optycznie powiększą naszą łazienkę,
• ciemne dekoracje – czarne płytki nie muszą być stosowane na całej powierzchni naszej łazienki. Wykładając nimi np. jedynie kabinę prysznicową doskonale ją wyróżnimy i podkreślimy,
• duży format – płytki wielkoformatowe w ciemnych odcieniach oraz minimalna ilość fugi sprawi, że nasze wnętrze nabierze głębi i elegancji, a powierzchnie nimi wyłożone będą sprawiały wrażenie jednolitych tafli.
Wyposażenie w niecodziennych kolorach
Jeżeli jesteście fanami czerni, ale nie widzicie swojej łazienki w czarnych płytkach nic straconego! Jasne, beżowe, szare lub białe płytki możemy podkreślić ciemnym wyposażeniem. Czarna armatura łazienkowa to coraz częściej produkowane oraz wybierane produkty. Producenci chętnie wprowadzają na rynek nowe baterie, miski wc, bidety, prysznice, brodziki lub umywalki w ciemnych odcieniach. Dzięki zastosowaniu takich elementów nadamy naszej łazience zupełnie nowego i bardziej wyrazistego charakteru.
Umywalka łazienkowa to jeden z głównych elementów wystroju każdej łazienki. Odpowiednio dobrany model jest przede wszystkim funkcjonalny oraz wygodny w użytkowaniu. Jednak to nie jedyne na co zwracamy uwagę wybierając odpowiednią umywalkę. Istotną kwestią jest również jej wygląd. Chcąc nadać wnętrzu nieco charakteru możemy zastosować oryginalną, czarną umywalkę nablatową. W ofercie marki IÖ pojawiły się nowe wersje kolorystyczne umywalek Garda, Albano oraz Tromso, dzięki temu oprócz klasycznej jasnej wersji możemy wybrać również tą w kolorze czarnym lub antracytowym.
Aby aranżacja była spójna i dobrze się prezentowała warto wybierać poszczególne elementy w tym samym kolorze. Dlatego też decydując się na ciemną umywalkę należy pomyśleć również o ciemnej misce wc np. IÖ Elba, brodziku np. IÖ Sten czy kabinie prysznicowej IÖ Forsa lub Larso. Dzięki spójności stylistycznej produktów jednej marki temu wprowadzimy do łazienki ład i harmonię.
Montaż to nie wszystko
Czarna armatura zrobi ogromne wrażenie, ale tylko wtedy kiedy będzie czysta! Niestety wyposażenie łazienki w ciemnych kolorach wymaga dużo więcej uwagi, pracy i przede wszystkim systematyczności – w końcu powierzchnia pokryta zaciekami lub osadem nie będzie robiła dobrego wrażenia. Producenci coraz częściej wyposażają ceramikę w specjalne powłoki ochronne, które zabezpieczają powierzchnię przez gromadzeniem zacieków lub zabrudzeń. Przykładem jest marka IÖ, która wyposaża swoje produkty w powłoki Clean Plus + oraz Super Smooth.
Powłoka Clean Plus + redukuje chropowatość powierzchni, co znacząco ogranicza przywieranie brudu, utrudnia powstawanie plam i osadów wapiennych. Super Smooth to technologia szkliwienia ceramiki, której efektem jest powierzchnia dziewiętnaście razy gładsza niż w przypadku tradycyjnej produkcji.
Wpływ na zabrudzenia ma przede wszystkim twardość wody – gdy jest twarda zostawia nieestetyczne zacieki na naszej umywalce bądź brodziku, które są widoczne nie tylko na ciemnych powierzchniach. Aby wnętrze przykuwało wzrok należy czyścić poszczególne elementy co 2-3 dni przecierając je szmatką wykonaną z mikrofibry, a raz w tygodniu wyczyścić je np. mleczkiem bądź przeznaczonym do tego płynem. Po umyciu wytrzyj powierzchnie do sucha. Preferujecie domowe sposoby na walkę z kamieniem? Wystarczy połączyć wodę z octem w proporcji 1:1, a następnie utworzonym płynem przetrzeć naszą umywalkę i gotowe!
PARTNERAMI PUBLIKACJI SĄ