Czy masz dom, mieszkanie, obiekt użytkowy lub altanę? Czy chcesz wykorzystać przestrzeń znajdującą się na dachu do tego, aby założyć na nim ogród, postawić krzesła ogrodowe i móc cieszyć się miejscem do relaksu i wytchnienia z dala od trosk? Pewnie zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania swojej przestrzeni? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy odpowiedzi na te najważniejsze pytania.
Na jakim dachu można założyć zielony ogród?
Podniebny ogród można założyć na płaskim dachu, najlepiej na takim, którego spadek wynosi ok. 0–5 procent. Można to zrobić również na dachu skośnym, którego ma kąt do 35%. Przed założeniem zielonego dachu, warto również jego wzmocnić konstrukcję, ponieważ metr jego pokrycia waży od 25 do 150 kg. Dlatego dla zwiększenia wytrzymałości muszą zostać zastosowane profile dachowe tylko o 1/3.
O czym warto pamiętać podczas zielonego ogrodu?
Ogród znajdujący się na dachu składa się z kilku warstw: izolacyjnej przeciwwodnej, drenażu, gruntu, jak i nasadu. Warstwę izolacji przeciwwodnej należy wykonać z papy termozgrzewalnej, folii dachowej PVC albo membrany EPDM. Jeśli materiały zostały położone prawidłowo, warto wykonać próbę szczelności. Podczas nakładania tej warstwy, możesz także ułożyć barierę przeciwkorzenną. Dzięki niej korzenie nie uszkodzą dachu. Można to zrobić za pomocą folii PVC albo włókniny ochronnej o gęstości 300g/m2. Jeśli dach zostanie zaizolowany warstwą papy termozgrzewalnej zawierającej wkładkę miedzianą, nie potrzeba układać warstwy przeciwwodnej.
Warstwa drenażu umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody w czasie opadów. Należy wykonać ją z płyt polietylenu lub utwardzanego styropianu. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego folii kubełkowej lub drobnego żwiru.
Z kolei nakładając na podłożu ziemię, należy zastosować ziemię kompostową z dodatkiem keramzytu i piasku. Zamiast keramzytu można użyć grys, pumeks lub drobny żwir o frakcji do 4 mm. Dla roślin niskich warstwa ta powinna wynosić około 15-35 cm. Z kolei dla roślinności wysokiej około 35-250 cm. Zamiast mieszanki mineralnej można ułożyć gotowe maty wegetacyjne lub odporną chemicznie wełnę skalną o dużej pojemności wodnej.
Ostatnią warstwą jest warstwa substratu, zwana także warstwą nasadu. Jest to powierzchnia, która stwarza odpowiednie warunki do posadzenia i rozwoju roślin. Warstwa nasadu może być ekstensywna, przeznaczona dla roślinności sucholubnej (nie wymagającej zbytniej pielęgnacji) lub intensywna, przeznaczona dla bardzo różnych roślin oraz innych elementów ogrodowej aranżacji. Na dachu intensywnym można posadzić rośliny takie, jak: byliny, krzewy liściaste, krzewinki oraz krzewy iglaste, zioła, warzywa, a także trawę. Jeśli dodatkowo dach jest wytrzymały na obciążenia i chcemy spędzać na nim swój wolny czas, można tam również postawić meble i inne elementy architektury ogrodowej. Na zielonym dachu dobrze sprawdzą się m.in.: stoły i krzesła ogrodowe, pergole czy lampy ogrodowe.
Czy można dodatkowo zastosować geowłókninę na dachu płaskim lub skośnym?
Jeśli dach ma klasyczny układ ocieplenia, warto zastosować geowłókninę. Dzięki niej można uniknąć zamulenia drenażu i odpływów. Zaletą stosowania geowłókniny jest również to, że zabezpiecza dach przed nadmiernym ubytkiem wody z warstwy nasadu. Wybierając geowłókninę, warto zwrócić uwagę na to, aby była wodoprzepuszczalna, paroprzepuszczalna, jak i odporna na działanie czynników atmosferycznych: promieniowanie słońca, opady deszczu, śniegu i gradu. Najlepiej na dachu położyć geowłókninę z polipropylenu o gramaturze 150–200 g/m2.
Lepiej jest wykonać ogród na dachu płaski czy skośnym?
Bez względu na to, czy planujesz założyć zielony ogród na dachu płaskim, czy też skośnym, musi zostać wzmocniony za pomocą krokwi. Warto również pamiętać o tym, że na skośnym może zostać posadzona roślinność, która osiąga wzrost od 7 do 10 cm. Dlatego, że nie obciąża nadmiernie dachu.