V edycja cyklu wydarzeń organizowanych przez producenta płytek ceramicznych, czyli Tubądzin Design Days 2020, przenosi się w tym roku do sieci. W dniach 9, 16 i 23 czerwca zaproszeni przez firmę eksperci będą gośćmi trzech paneli transmitowanych na żywo w internecie.
Tubądzin Design Days, w swojej tradycyjnej odsłonie to cykl wydarzeń w różnych miastach Polski, towarzyszący międzynarodowemu konkursowi Tubądzin Design Awards. Jednak w związku z epidemią COVID-19 konieczne było nowe podejście do organizacji wydarzenia. Stąd przeniesienie go do sieci.
Zmianą w tegorocznej edycji, poza przeniesieniem spotkań do internetu jest także poszerzenie spektrum tematów o zagadnienia ekonomiczne.
Ta decyzja podyktowana przekonaniem organizatora, iż te tematy żywo interesują zarówno biura projektowe, jak i inwestorów, deweloperów, salony sprzedaży czy producentów. Jak zauważa Tubądzin – zwłaszcza kształtowanie się decyzji konsumenckich po pandemii oraz reakcje pozostałych graczy na rynku na nową sytuację jest wątkiem, który wymaga omówienia.
Gdy okazało się, że nasz jubileusz, piąta edycja TDD stoi pod znakiem zapytania ze względu na pandemię, mieliśmy trzy wyjścia – odwołać zaplanowane wydarzenia, jak wielu organizatorów imprez, przesunąć je w czasie lub wymyśleć na TDD zupełnie nową, atrakcyjną i odpowiadającą na potrzeby branży formułę. Wybraliśmy oczywiście ten trzeci wariant – mówi Amadeusz Kowalski, wiceprezes zarządu.
Tubądzin Design Days 2020 podzielone będzie na trzy tematyczne moduły. W ich ramach zaproszeni eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące wielu obszarów działania w biznesie, ale też mechanizmów, które kierują nami w dobie gwałtownych zmian. Ponadto organizatorzy podkreślają, że będą szukać odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się świat architektury i designu po doświadczeniu pandemii.
Program Tubądzin Design Days 2020
9 czerwca 2020 r., godzina 18.00: ARCHITEKTURA – W jaki sposób COVID-19 wpłynie na nowo powstające przestrzenie?
Transmisja LIVE: Facebook www.facebook.com/events/993688214734428/ / Strona internetowa www.tubadzin.pl/eTDD
Goście:
- Jakub Szczęsny – architekt
- Boris Kudlička – scenograf, architekt, projektant
- Jacek Santorski – psycholog społeczny, psycholog biznesu
- Prowadzenie: Jarosław Kuźniar – dziennikarz, podróżnik, CEO Kuźniar Media
Nagła, wymuszona konieczność kilkumiesięcznego pozostania w domu dla wielu z nas jest okazją do przemyśleń. Utrudnienia życia codziennego związane z nowymi przepisami pokazały, jak praktycznie cały świat nie jest dostosowany do sytuacji kryzysowych. Budynki mieszkalne, sklepy, szpitale, miejsca pracy i szkoły okazały się kompletnie nieprzygotowane do nagle zmieniającego się świata. Czy można było temu zapobiec i w swoich projektach przewidywać wyzwania przyszłości?
- Czy postepidemiczne doświadczenie zmieni sztukę projektowania, czy wszystko wróci do stanu „przed”?
- Jak zaprojektować przestrzeń, którą można „modelować” zależnie od zmieniających się potrzeb? Czy jest to możliwe?
- Jak zmieniają się nasze miejsca pracy? Czy zrezygnujemy np. z open space’ów?
16 czerwca 2020 r., godz. 18.00: BIZNES – Jak obecna sytuacja wpłynie na rynek nieruchomości?
Transmisja LIVE: Facebook www.facebook.com/events/993688214734428/ / Strona internetowa www.tubadzin.pl/eTDD
Goście:
- prof. dr hab. Jerzy Hausner – ekonomista
- Michał Sapota – prezes HRE Investments
- Amadeusz Kowalski – wiceprezes zarządu Grupy Tubądzin
- Prowadzenie: Roman Młodkowski – prezes zarządu BIZNES24, dziennikarz biznesowy
Branża mieszkaniowa konsekwentnie rośnie z roku na rok i nic nie zapowiadało gwałtownych zmian, które mogą nastąpić. Ostatni ogólnoświatowy kryzys w roku 2008 spowodował kilkuletni okres obniżonych cen nieruchomości. Czy doświadczenie z poprzedniej sytuacji pozwoliło firmom wprowadzić rozwiązania, które ograniczyły ryzyko do minimalnego poziomu? Czy paradygmat stałego wzrostu gospodarczego zostanie sprawdzony przez obecną sytuację i nabywców?
- Czy obecna sytuacja „przyhamuje” branżę budowlaną podobnie do poprzedniego kryzysu? Jeśli tak, to czy następne 3 lata będą kluczowe dla rozpoczętych już inwestycji?
- Gdzie w tym wszystkim znajduje się człowiek jako nabywca? Na ile zapotrzebowanie na mieszkanie/lokal biurowy sprosta aktualnym planom deweloperów i ich przyszłym inwestycjom?
- Czy ewentualna zmiana trybu pracy na home office byłaby realnym zagrożeniem dla rynku wynajmu?
23 czerwca 2020 r., godz. 18.00: DESIGN – Sygnały zmian w projektowaniu i biznesie – konsumpcja i dalsze wyzwania
Transmisja LIVE: Facebook www.facebook.com/events/993688214734428/ / Strona internetowa www.tubadzin.pl/eTDD
Goście:
- Zuzanna Skalska – analityczka trendów w designie, architekturze, biznesie i innowacjach,
- Małgorzata Szczepańska – redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration,
- Maciej Zień – projektant mody i wnętrz,
- Prowadzenie: Łukasz Radwan – dziennikarz, promotor sztuki
Design jako sztuka projektowania z założenia zajmowała się tym, by dostosować najbliższe otoczenie do wymagań człowieka. Złożony proces projektowy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat został zastąpiony przez umasowioną formułę, która przestała stawiać potrzeby człowieka w centrum zainteresowania. Ponadczasowa estetyka i trwałość z biegiem czasu zamieniła się w masową produkcję i chwilową modę. Rzeczy starzeją się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – od mebli przez sprzęt elektroniczny aż do przedmiotów codziennych. Pytanie teraźniejszości brzmi, czy design może stać w opozycji do nadmiernej konsumpcji? W jakim stopniu designerzy tworzą dziś rzeczy i wnętrza trwałe, a nie sezonowe?
- Czy ludzie będą chcieli dalej kupować tanie i szybko zużywające się produkty?
- Jak sprawić, by przedmioty stały się trwałe i zarazem dostępne dla wszystkich?
- Czy kryzys handlu detalicznego wpłynie na konsumpcję w branży fashion?