Polacy szczególną uwagę zwracamy na stan łazienek i kuchni. To właśnie w tych dwóch pomieszczeniach najczęściej chcą dokonywać jakichś zmian – wynika z ankiety, którą przeprowadziła firma VOX.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na przełomie listopada i grudnia 2019 r. Wzięło w nim udział 1000 respondentów, spośród których 82,7% posiada własne mieszkanie, a 17,3% mieszka w wynajmowanym lokalu.
Niemal 8 na 10 ankietowanych przyznaje, że lubi swój dom. Do czterech kątów najmocniej przywiązujemy się, gdy są naszą własnością i kiedy sami, bez żadnych ograniczeń, możemy dopasowywać najbliższą przestrzeń do własnych potrzeb.
Zapytani o elementy, które najbardziej lubią w swoim obecnym miejscu zamieszkania, nasi respondenci najczęściej wskazywali lokalizację oraz najbliższą okolicę. Doceniamy sposób, w jaki dom wpisuje się w styl i rytm naszego życia, ułatwiając na przykład codzienne dojazdy do pracy, zakupy czy spacery z dziećmi lub psem. Swoje cztery kąty lubimy też m.in. za ilość dostępnej przestrzeni i ich przytulny charakter.
Nic nie odgrywa jednak w domach Polaków tak dużej roli, jak obecność bliskich. By dobrze czuć się w swoich czterech kątach, potrzebujemy mieć przy sobie najbliższe osoby: partnera lub partnerkę, dzieci, rodziców. To m.in. oni sprawiają, że 83,2% Polaków deklaruje dziś silne przywiązanie do swojego domu. Bycie w jednej przestrzeni razem z bliskimi jest dla nas ważniejsze niż duży metraż, dogodna lokalizacja czy nawet wystrój odzwierciedlający nasze gusta i osobowość. To wszystko sprawia, że trudniej jest zbudować nam więź z wynajmowanymi mieszkaniami. Wśród osób, które przyznają, że nie lubią swojego obecnego miejsca zamieszkania, aż 60,3% stanowią właśnie najemcy.
Spośród wszystkich pomieszczeń w domu najbardziej lubimy spędzać czas w salonie. Strefę odpoczynku i towarzyskich spotkań za swoje ulubione miejsce w domu uważa ponad połowa Polaków.
W swoich domach wciąż chcemy coś zmieniać. Znaczna większość ankietowanych (61,1%) deklaruje, że choć wnętrza ich domów już teraz im się podobają, to jednak wciąż przydałoby się kilka zmian. Tylko co piąta osoba twierdzi, że jej cztery kąty już teraz są dokładnie takie, jak chce.
6 na 10 Polaków przyznaje, że o nowych ozdobach, meblach czy innych, drobnych modyfikacji dla swojego domu lub mieszkania, myśli często lub bardzo często. Wymyślanie pomysłów na wnętrza przychodzi nam znacznie łatwiej niż ich realizacja. Blisko 65% z nas przyznaje bowiem, że swoje wizje przekuwa w rzeczywistość rzadko lub bardzo rzadko. Na przeszkodzie stają przede wszystkim kwestie finansowe oraz ograniczenia związane z wynajmem.
Szczególną uwagę zwracamy na stan naszych łazienek i kuchni. To właśnie w tych dwóch pomieszczeniach najczęściej chcemy dokonywać jakichś zmian.
O jakich modyfikacjach myślimy najczęściej? Przede wszystkim o zakupie nowych mebli oraz zmianie układu przestrzennego – np. powiększeniu jednego z pomieszczeń lub wydzieleniu dodatkowego pokoju. Często chcemy też odmalować ściany, wymienić podłogę oraz okna i drzwi. W dalszej kolejności myślimy też o tym, by lepiej zadbać o ogród, balkon lub taras.
Nawet drobne zmiany potrafią sprawić nam dużo radości. 7 na 10 ankietowanych przyznaje, że czuje ekscytację na myśl o zakupie nowych mebli, dekorowaniu domu na święta czy kupnie nowych roślin. Gdy skala modyfikacji rośnie, pojawia się jednak stres. Odczuwamy go przede wszystkim na myśl o generalnym remoncie – związane z nim prace budowlane stresują 47% Polaków.
W domu pragniemy otaczać się przede wszystkim własnymi decyzjami. 4 na 10 Polaków urządza wnętrza samodzielnie, a co trzecia osoba aranżuje najbliższą przestrzeń wraz z rodziną lub przyjaciółmi.
Ten osobisty charakter wnętrz jest dla nas niezwykle ważny: blisko 8 na 10 osób twierdzi, że nie czułoby się dobrze, mieszkając w domu zaprojektowanym przez kogoś innego. Z pomocy architekta wnętrz przy urządzaniu swojego domu lub mieszkania skorzystało tylko 7% Polaków – w tym blisko co dziesiąta osoba w wieku 50+.