Organizatorzy “Konkursu dla architektów i projektantów wnętrz – użytkowników programu CAD Decor 2019” poprosili projektantów i architektów wnętrz o zrealizowanie popularnej koncepcji architektonicznej, tzw. Couple Hause o całkowitym metrażu ~118 m2. Wstępna dokumentacja i opis dotyczył starej fabryki papieru z dużymi oknami i nietypową antresolą, a projekt miał powstać dla młodej pary ambitnych managerów z Poznania. Zadanie konkursowe z pewnością nie należało do łatwych. Jednak z końcem terminu nadsyłania prac konkursowych, do kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” i firmy CAD Projekt K&A, organizatorów konkursu, dotarło mnóstwo ciekawych i ambitnych projektów.
W projektach liczyła się jakość
Słowo JAKOŚĆ było najczęściej powtarzanym przy okazji Gali Laureatów konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2019, nie tylko przy okazji nagrodzonych płytek ceramicznych, ale również w kontekście nadesłanych projektów konkursowych. Gala Laureatów konkursu została zorganizowana 10 marca przez kwartalnik „Wokół Płytek Ceramicznych” w warszawskim Domu Technika NOT. Od 2012 r. firma CAD Projekt K&A jest współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia i konkursu PERŁY CERAMIKI UE. Celem konkursu jest promocja dostępnych na polskim rynku płytek ceramicznych wyróżniających się wzornictwem i innowacyjnością oraz połączenie świata projektantów z producentami. Była to już szesnasta edycja konkursu i odbyła się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a partnerem Gali Laureatów była włoska firma Main Laboratory Sassuolo, kompleksowo kontrolująca jakości płytek ceramicznych, wyrobów sanitarnych i kamieni naturalnych. Na Gali pojawiło się sporo gości, w tym goście honorowi m.in. Bohdan Lisowski, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i Roman Sobczak, Dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele nagrodzonych producentów oraz wyróżnieni projektanci. Product Manager CAD Projekt K&A – Marcin Pietrzyk, podsumował konkurs oraz zaprezentował nagrodzone projekty, wręczając razem z Marketing & PR Manager – Justyną Drogowską nagrody pieniężne najlepszym projektantom.
Nagrodzone zostały: Joanna Ignaczak – I nagroda, II nagroda – Izabela Piotrowska – II nagroda i Anna Wejksznia – III nagroda oraz wyróżnienia – Lidia Michoń – Szymczak.
Nagrodzone prace
Zwycięski projekt Joanny Ignaczak nagrodzono za bardzo spójną kolorystykę, umiejętne połączenie różnych kolekcji i producentów oraz ciekawe połączenie płytek z innymi elementami wnętrza. Fragment opisu autorki: Głównym założeniem było utrzymanie wnętrza w minimalistycznym stylu by podkreślić jego nietypową formę, oraz nawiązanie do historii budynku poprzez industrialne dodatki. Jednak największą inspiracją były same płytki nagrodzone w konkursie PERŁY CERAMIKI UE 2019, które idealnie wpisały się w moją koncepcję. Właściwie całe mieszkanie to zabawa kolorowymi płytkami z kolekcji Cielo e Terra, marki Tubądzin. (…)
Drugie miejsce przyznano Izabeli Piotrowskiej, która zdobyła już nagrodę w jednej z poprzedniej edycji za eco house. Koncepcja laureatki na Couple Hause znowu okazała się bardzo odkrywcza i kreatywna, a Pani Izabela jako jedyna zmieniła rozkład funkcjonalny zadania konkursowego. Fragment opisu autorki: Ideą przewodnią jest projektowanie wnętrza funkcjonalnego w myśl zasady ZERO WASTE DESIGN. Z tego powodu odwrócono role w funkcji pomieszczeń. (…) W wyniku tego mamy dodatkową przestrzeń pod gabinet lub w przypadku powiększenia rodziny, dodatkowy pokój. (..)Ideą wnętrza jest stworzenie przestrzeni bliskiej naturze.(…)
Projekt Anny Wejkszni Jury konkursowe doceniło przede wszystkim za dobre technicznie opracowanie projektu, dużą liczbę użytych kolekcji, które dobrze wpisują się w loftowy charakter wnętrza, a także umiejętne operowanie akcentem kolorystycznym. Fragment opisu autorki: Moim nadrzędnym celem było podkreślenie walorów tego miejsca, poprzez wyeksponowanie jego industrialnych elementów, świadome wykorzystanie ich we wnętrzu i podkreślenie tak specyficznej matrycy estetycznej skomponowane z nowoczesnym, włoskim designem.
Jury przyznało również wyróżnienie dla projektu Lidii Michoń-Szymczak, za perfekcyjnie przygotowaną dokumentację, dobre łączenie formatów płytek i kolorystykę dobraną do charakteru wnętrza. W tym projekcie możemy również zaobserwować umiejętne wykorzystanie płytek w formacie 120 x 280 cm polegające na wykonaniu okładziny bezfugowej na wysokości w łazience. Fragment opisu autorki: W aranżacji tego mieszkania odwołuje się do historii miejsca, czyli starej fabryki papieru. Duża wolność przestrzeni zainspirowała mnie do zachowania częściowo industrialnego charakteru tego wnętrza. Bazą przewodnią w doborze materiału była cegła, metal i beton. Nie chciałam, jednak osiągnąć całkowitego efektu fabrycznego, dlatego tę surowość na ścianach i suficie, przełamałam pastelową podłogą.
Jakość dla projektantów
Kolekcje najbardziej docenione przez projektantów w zeszłym roku i nagrodzone tytułem PERŁA CERAMIKI PROJEKTANTÓW – użytkowników CAD Decor 2019 to: FRATTO – marki AG Home, HIKA – marki Cersanit oraz LOVE YOU NAVY – marki Opoczno. Były to również kolekcje płytek najczęściej używane w projektach konkursowych. Projektanci i architekci wnętrz, jak co roku, mogą na stronie internetowej CAD Projekt K&A pobierać na bieżąco bazę PERŁY CERAMIKI UE 2019 oraz poprzednie edycje, korzystając ze starannie wyselekcjonowanych i przygotowanych kolekcji. Znajdą ją również w programach CAD Decor PRO, CAD Decor i CAD Kuchnie z Modułem Płytek Ceramicznych
W konkursie PERŁY CERAMIKI UE 2019 przyznano 31 tytułów Perła Ceramiki UE 2019, 9 tytułów Perła Ceramiki Dystrybutorów 2019 oraz 3 tytuły Perła Ceramiki Projektantów – użytkowników CAD Decor 2019. Najwięcej nominacji i nagród zdobyły dwie firmy – Cerrad Sp. z o.o, która otrzymała Wielką Perłę Ceramiki UE 2019 oraz CERSANIT S.A., który uhonorowano Wielką Perłą Ceramiki UE 2019 z Diamentami, ponieważ w poprzednich dwóch edycjach konkursu był już zdobywcą Wielkiej Perły Ceramiki UE.