Umywalki to jeden z tych łazienkowych obszarów asortymentowych, który oferuje imponującą różnorodność typów, wzorów i materiałów. Niemniej przyglądając się tegorocznym nowościom z segmentu umywalek można zaobserwować, że w tym bogactwie wyróżniają się aktualnie umywalki szczególnie obszerne, głębokie, masywne (nawet mimo cienkich rantów). Nawiązujące formą i materiałem do kamiennych mis, albo do balii używanych niegdyś do ręcznego prania. Takie jak np. pokazała Ceramica Globo w wykończeniu pod nazwą Le Pietre.
Na drugim biegunie znajdują się umywalki małe i sprytne. Nierzadko zintegrowane z niewielką półką, przeznaczone do niedużych toalet – np. gościnnych. Takich propozycji w nowej ofercie producentów wyposażenia łazienek można znaleźć bardzo wiele. Jedną z ciekawszych jest umywalka Steel19 marki Alape – mała i praktyczna. Dodatkowo o industrialnym designie, zgodnym z najbardziej aktualnymi łazienkowymi trendami estetycznymi.
Wydaje się również, że rośnie popularność umywalek podblatowych i wpuszczanych w blat. Może być to bezpośrednio powiązane z modą na kamienne blaty – umywalki tego typu prezentują się na nich szczególnie elegancko. Nowości w zakresie umywalek wpuszczanych w blat pokazał niedawno m.in. Excellent. Jedną z nich jest umywalka Hasko.
Dwa w jednym
Obserwatorom łazienkowych trendów ciekawych tematów dostarczają też producenci poszukujący sposobów na zintegrowanie umywalki z szafką. Tak by nabywcę łazienkowego asortymentu zainteresować kupnem nie tylko umywalki, ale i „związanego” z nią mebla. Odpowiadając przy tym również na potrzeby klientów poszukujących łazienkowych rozwiązań „wielozadaniowych”, multifunkcyjnych, optymalizujących przestrzeń.
Na tym polu wyróżnia się np. marka Duravit. Już jakiś czas temu pokazała rozwiązania typu c-bonded, gdzie umywalka integruje się z meblem z milimetrową precyzją. W tym roku na ISH zaprezentowała m.in. serię Viu zaprojektowaną przez Sieger Design. Umywalki tej serii mogą być m.in. zintegrowane z podtrzymującą je metalową konsolą lub z podumywalkową szafką.
Technologie w toalecie
W kategorii misek w.c. producenci rozwijają nowinki technologiczne wprowadzone już kilka lat temu. Dziś wiemy już, że standardem stały się miski bez wewnętrznego kołnierza ceramicznego – w tej technologii wprowadzane są już wszystkie nowe kolekcje. Producenci opracowują i patentują własne bezkołnierzowe technologie, które różnią się – czasem znacznie, czasem nieznacznie – sposobem ukształtowania misy i rozprowadzania w niej wody.
Warto też na pewno wspomnieć, że w przypadku toalet sukcesywnie wzrasta rola elektroniki. Wykorzystują ją przede wszystkim toalety myjące, oferując użytkownikom wiele interesujących funkcji. Również możliwość zdalnego sterowania nimi – za pomocą pilota czy smartfona.
Czujniki ruchu umożliwiają automatyczne otwieranie pokrywy, identyfikacja użytkownika powoduje, że deska podgrzewa się do ustawionej przez niego wcześniej temperatury – każdy domownik może mieć przecież inne preferencje. To tylko kilka udogodnień, których dziś możemy spodziewać się w łazience dzięki toaletom myjącym. Jest ich więcej – przede wszystkich również takich, które związane są z jej podstawową funkcją.
Wyzwanie na przyszłość
Wydaje się więc, że dziś w segmencie misek. w.c. i ogólnie toalet oraz związanych z nimi instalacji sanitarnych, największym wyzwaniem dla projektantów i obszarem otwierającym możliwość kreowania najciekawszych innowacji jest kwestia tworzenia systemów pozwalających na odzyskiwanie i oszczędności wody – w toalecie przy spłukiwaniu zużywamy jej olbrzymie ilości.
Takich systemów jak np. pokazany na tegorocznych targach ISH system save! zaprojektowany dla marki Laufen przez studio EOOS. Ale to temat zdecydowanie na oddzielny tekst. I już wkrótce go poruszymy.
Nowe umywalki i miski w.c.
A poniżej jeszcze trochę tegorocznych premier. Prezentujemy nowe umywalki i miski w.c. Takie, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.
Zobacz też: Po ISH 2019: Jaka będzie teraz armatura?
1 komentarz
Absolutnie doskonałe rozwiązania . Urzeka mnie minimalizm i komfort, który taka armatura oraz rozwiązania nam dają . Warto zainwestować w najbardziej innowacyjne rozwiązania i cieszyć się z komfortu każdego dnia. Artykuł godny polecenia!