Kto jeszcze dziesięć lat temu pomyślałby, że prysznic urośnie do rangi przeżycia niemal mistycznego, a już z pewnością głęboko relaksującego, jak ma to miejsce obecnie? Wtedy szczytem marzeń była 3-funkcyjna rączka prysznicowa.
Dziś podczas kąpieli pod prysznicem możemy cieszyć się nie tylko różnymi rodzajami strumienia wody, terapii światłem, nastrojową muzyką, ale także samym kształtem wody, o wyjątkowych formach deszczownic nie wspominając.
Być sobą pod prysznicem
Prezentowane w tym roku podczas ISH nowości z zakresu armatury prysznicowej pokazały, że ten element łazienkowego świata zdecydowanie wykracza poza tradycyjne sposoby myślenia o kąpieli pod prysznicem. Tworzy przestrzenie, które mają być jak najbardziej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Ma zarazem być miejscem odosobnienia, relaksu, wyciszenia. Ale nie w kabinie o wymiarach 80×80 cm. Jak to dziś wygląda? System prysznicowy RainTunes od Hansgrohe łączy wodę, światło, dźwięk i zapach. Koncentruje się całkowicie na jednostce, jej osobistych nastrojach i potrzebach. W ścisłej współpracy z ekspertami z dziedzin takich jak: dermatologia, fizjoterapia, czy aromaterapia, Hansgrohe udało się stworzyć kontrolowane cyfrowo scenariusze pryszniców, które są dostosowane do indywidualnego, codziennego życia użytkownika. System Aquamoon pokazywany w tym roku przez Dornbracht, to jak mówi o nim jego projektant Michael Nuemayr, „dar spokoju i siły”. I dodaje, że najważniejszy w przypadku Aquamoon jest terapeutyczny moment odosobnienia. Szczególnie istotny w dzisiejszym, zabieganym świecie. Prysznic urasta zatem do rangi wydzielonej przestrzeni, swego rodzaju innego wymiaru – takiego, który pozwala nam na bycie sobą.
W nurcie IoT
Obok tego typu rozwiązań nie zabrakło także systemów sterowanych za pomocą smartfonów. To rozwiązanie – powstałe w nurcie inteligentnych domów (więcej pisaliśmy o tym w naszym magazynie Łazienka.PRO 2/2019) – staje się coraz bardziej popularne. W łazience głównie za sprawą właśnie rozwiązań prysznicowych. Prezentowały to m.in. marki Grohe, Hansgrohe czy Gessi. Jak widać coraz więcej użytkowników łazienki stawia na możliwości bezprzewodowych technologii i lubi, gdy prysznic czeka na niego w gotowości. Ponadto wie, jaką temperaturę wody ma ustawić, jaką opcję kąpieli wybrać i jaką muzykę przygotować, gdy jesteśmy akurat po ciężkim dniu w pracy. Czy kolejnym krokiem będzie czekająca pod prysznicem kawa z mleczną pianką? Byłoby miło.
Z akcentem na design
Podczas ISH nie zabrakło także zbliżonych do bardziej tradycyjnych rozwiązań prysznicowych. W nich skupiano się głównie na designie (prezentowane rozwiązania od marki FIMA), czy nowych funkcjach – jak w przypadku niezwykle udanego, znanego już rozwiązania WaterCandy od Zucchetti.
A poza ISH?
W ofercie firm, których nie było na ISH też nie brakuje rozwiązań wartych uwagi. Na przykład w ofercie Steinberg znajdziemy panel sterowania iFlow – to prosty, elektroniczny interfejs do łazienki wellness. Łatwością i intuicyjnością obsługi wyróżnia się na rynku. Z jednej strony mamy dopracowane wzornictwo – współczesne łazienki są coraz oszczędniejsze, dlatego instalacje czy elementy użytkowe są schowane za ścianą lub zlicowane z nią.
Sterownik iFlow jest tak płaski, że ponad linię ściany wystaje zaledwie pokrętło temperatury i delikatna ramka. Delikatnie podświetlenie, niemal niewidoczna bryła, ekran dotykowy, prosta nawigacja za pomocą ikon, przyjemne dla oka kształty i formy – patenty znane z elektroniki użytkowej sprawdzają się również w łazienkach minimalistycznych jak też tych we stylu high-tech. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytacie tutaj.
Z produktów bardziej przystępnych cenowo warto wymienić też np. armaturę prysznicową Keria od polskiej marki Excellent w modnym kolorze czarnego matu. W skład zestawu prysznicowo-wannowego podtynkowego wchodzi sześć elementów: ramię prysznicowe ścienne kwadratowe (400 mm), głowica prysznicowa kwadratowa Slim (200 × 200 mm), bateria prysznicowo-wannowa podtynkowa Keria czarna, w której zastosowano podtynkowy system Fix-box Excellent, pozwalający na dostęp rewizyjny, przyłącze kątowe z mocowaniem słuchawki kwadratowym, wąż prysznicowy (1500 mm) i kwadratowa słuchawka prysznicowa Tor. Ten pakiet pasuje idealnie do kameralnych pomieszczeń. Sprawdzi się również dobrze w większych łazienkach w stylu klasycznym.