Łazienki bywają przyczyną bólu głowy hotelowych deweloperów. Ich budowa i wyposażenie to skomplikowane przedsięwzięcie. Trzeba tu wykonać prace hydrauliczne, instalacyjne, elektryczne, glazurnicze, malarskie, dekoracyjne… Należy więc znaleźć i zatrudnić w tym celu szereg wykonawców, fachowców w swoich dziedzinach (niedobór wykwalifikowanych pracowników budowlanych daje się deweloperom coraz bardziej we znaki). Przetransportować do każdego z pokoi kilogramy materiałów budowlanych – farb, tynków, płytek, ceramiki sanitarnej, kabin prysznicowych. I drżeć by przy instalacji np. kabiny nie zostały uszkodzone płytki czy ceramika. Przeróbki wykonanej już pracy znacząco bowiem podnoszą koszt całego przedsięwzięcia i oczywiście opóźniają otwarcie hotelu. Gotowe łazienki modułowe pozwalają na wyeliminowanie tych zagrożeń.
Łazienki modułowe oszczędzą czas
Łazienki modułowe, prefabrykowane powstają w całości poza inwestycją budowlaną. Są wyposażane kompleksowo – we wszystkie urządzenia i instalacje (wodne, kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne, wentylacyjne), izolacje przeciwwilgociowe. Wymagają jedynie podłączenia do pionów instalacyjnych budynku. Gotowe pomieszczenie w całości transportuje się na inwestycję i tam „instaluje”, czyli umieszcza w nowo powstającym budynku za pomocą dźwigu. Następnie montuje się prefabrykowaną łazienkę na miejscu, podłącza instalacje elektryczne, przyłącza wody ciepłej i zimnej oraz odprowadzanie ścieków. Tak prefabrykowane łazienki oferuje m.in. EcoReadyBath.
– Jako producent modułowych łazienek EcoReadyBath możemy zagwarantować naszym Partnerom B2B pełną powtarzalność i jakość, przy równoczesnym skróceniu czasu wykonania i finalnego montażu, dlatego jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych łazienek.
Wysoka jakość wykonania zapewniona jest dzięki współpracy naszych wykwalifikowanych pracowników produkcyjno-inżynieryjnych, których pozyskanie stanowi obecnie w Polsce wyzwanie. Dlatego jako jeden partner zajmujemy się całym procesem produkcji łazienki – mówi Lidia Matuszko, Sales UK & Marketing Manager w EcoReadyBath.
Szybko i elegancko
Standard łazienek modułowych i ich wyposażenia określa sam inwestor. Łazienki takie mogą być tak samo atrakcyjne i designerskie, jak te wykonane tradycyjnie.
– Obecnie mówimy o budownictwie, które niczym nie odstaje od technologii tradycyjnej, a w niektórych elementach wręcz ją przewyższa. Mamy do czynienia z zainteresowaniem obiektami jakościowymi, eleganckimi, w których wartości estetyczne odgrywają bardzo istotną rolę. Technologia modułowa bardzo dobrze sprawdza się w tych obiektach, w których mamy do czynienia z pewną powtarzalnością układu funkcjonalnego. W tej chwili prym na świecie wiedzie branża hotelowa, w tym condohotele, hostele, aparthotele, ale technologie modułowe świetnie sprawdzają się też w obiektach edukacyjnych, takich jak szkoły i przedszkola – wymienia Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular.
Hotelarze zaczynają więc łaskawym okiem patrzeć na łazienki czy generalnie budownictwo modułowe. Gwarantuje one oszczędność czasu – co jest szczególnie ważne w branży hotelarskiej.
– Budownictwo modułowe charakteryzuje się konkurencyjną ceną i szybkością – w ciągu pół roku możemy wyprodukować moduły i złożyć budynek w określonym miejscu. Może stać się alternatywą dla budownictwa tradycyjnego, tak jak kilkadziesiąt lat temu miało to miejsce w Skandynawii. Takie budynki są przeznaczone na różne potrzeby, np. hotelowe czy mieszkalne – wtedy powstają na zasadzie typowego projektu deweloperskiego – mówi Sławomir Kiszycki, dyrektor finansowy i wiceprezes zarządu Unibep.
– całkowita liczba łazienek w hotelu jest duża, np. większa niż 100,
– łazienki mają powtarzalny układ,
– ważne jest ukończenie budynku w terminie zgodnym z ustalonym harmonogramem,
– występują trudności z pozyskaniem fachowych wykonawców.
Modułowy hotel
Po gotowe kapsuły pokoi hotelowych czy łazienek sięgają największe marki operatorów hotelowych w USA i Europie. Moduły wykorzystuje się zarówno we flagowych hotelach głównych marek, jaki i w tych mniejszych, butikowych obiektach. W budownictwo modułowe wierzy m.in. Marriott, który budownictwem modułowym zainteresował się w 2014 roku a w 2017 roku uruchomił Marriott Modular Initiative, by rozwijać budownictwo modułowe na terenie Ameryki Północnej.
– Współpracując z naszymi partnerami – dostawcami rozwiązań modułowych, właściciele hoteli mogą szybciej je otwierać, wcześniej zatrudniać pracowników, szybciej generować przychody – mówił Eric Jacobs, dyrektor ds. Rozwoju Marriott International w Select Brands w Ameryce Północnej.
Modułowy będzie m.in. AC Hotel by Marriott powstający na nowojorskim Manhattanie przy Szóstej Alei. Ma on mieć 25 pięter a na nich 168 modułowych pokoi z łazienką. Co ciekawe – wykona je polska firma DMDmodular.
Dynamiczny rozwój
Budownictwo modułowe jest chętnie wykorzystywane w krajach Europy Zachodniej, gdzie szczególnie dotkliwie odczuwalne są rynkowe niedobory wykwalifikowanych wykonawców i wysokie koszta ich zatrudnienia. I polskie firmy wytwarzające moduły budowlane czy łazienkowe dużą część swojej produkcji sprzedają za granicę. Ala i na naszym gruncie sytuacja ta zaczyna się zmieniać.
– Budownictwo modułowe przeżywa w tym momencie dynamiczny rozwój. Zainteresowanie tą technologią wzrasta i jest to trend obecny na całym świecie. Bardzo ciekawymi rynkami są USA, kraje azjatyckie, ale również unijne. W Stanach Zjednoczonych mówi się o 60-proc. wzroście przychodów firm z tego segmentu, porównując 2015 i 2016 rok – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz. – W Polsce mamy coraz więcej zapytań ofertowych. Ich liczba lawinowo wzrasta. O ile dotychczas dominowały zapytania z rynków zagranicznych, głównie z USA i krajów zachodnich UE, tak w tym momencie mamy również bardzo wiele zapytań pochodzących z Polski – dodaje.
Doświadczonym gaczem na budowlanym rynku modułowym jest również m.in. firma Unibep
– W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 990 modułów, w tym planujemy wzrost do 1,3 tys. Kończymy rozbudowę fabryki, dzięki czemu moce produkcyjne wzrosną aż do 2 tysięcy sztuk. Moduły dotychczas lokowaliśmy na rynku norweskim, a od roku 2017 również na rynku szwedzkim. Ta technologia jest znana w Skandynawii. Widzimy też perspektywy lokowania modułów, ekonomicznych budynków na rynku polskim – mówi Sławomir Kiszycki.
Wiceprezes Unibepu ocenia, że na popularność budynków modułowych w Polsce może wpłynąć wzrost cen budownictwa tradycyjnego, na który składają się wzrost cen usług podwykonawców, materiałów i niedobór pracowników.
(tekst z wykorzystaniem materiałów Agencji Informacyjnej Newseria)
Więcej o rynku hotelowym z perspektywy branży łazienkowej pisaliśmy w magazynie ŁAZIENKA.PRO, który przeczytacie poniżej.
Zdjęcie otwierające: Ecoreadybath