Instalacja „AQUA. Leonardo da Vinci’s Water Vision” to pomysł organizatorów targów Salone del Mobile, których 58. edycji przyświeca hasło „pomysłowość”. Jest hołdem dla wielkiego renesansowego geniusza, jego innowacyjności i zdolności uważnego obserwowania świata i kreowania nowych rozwiązań.
A podczas swojej bytności w Mediolanie, Leonardo stworzył nie tylko „Ostatnią wieczerzę”. Projektował również m.in. tutejsze systemy kanałów. Dziś w większości z nich nie płynie już woda, ale stanowią one historyczną pamiątkę i atrakcję turystyczną miasta.
Między przeszłością a przyszłością
Właśnie w jednym z takich kanałów – na śluzie Conca dell’Incoronata, której wrota zaprojektował Leonardo – powstała instalacja upamiętniająca kreatywną i innowacyjną myśl Leonardo da Vinci.
– Instalacja to hołd dla mistrza Renesansu i jego zdolności do tworzenia innowacji, czyli umiejętności kładącej podwaliny postępu. Idee współistnienia designu i biznesu są nieodłącznie związane z naszym miastem. W pełni oddają jego ducha. Prezentując efekty badań Leonardo nad wodą w miejscu takim jak Conca dell’Incoronata budujemy pomost między przeszłością a przyszłością. Przedstawiamy wizję tego, co może powstać gdy spotkają się kreatywne umysły i biznesowe talenty – powiedział Claudio Luti, prezes Salone del Mobile.
Energia wody
Na potrzeby instalacji, podczas Milan Design Week 2019, śluza została wyłożona specjalną wkładką i wypełniona wodą. Na jej krawędzi umieszczono ogromny ekran LED. Jest on symbolicznym oknem na przyszłość Mediolanu pokazując jego panoramę – zmieniającą się w zależności od pory dnia.
Pod tą konstrukcją, wewnątrz samego kanału, utworzono tzw. wunderkammer. Przestrzeń, w której odwiedzający mogą doświadczyć całego piękna, energii i kształtu wody – również dzięki nowym technologiom dostarczającym światło i dźwięk.
Aby oddać tę magię wody spotkało się wielu utalentowanych twórców. Wśród nich znalazł się Andrew Quinn, australijski artysta grafiki komputerowej – współpracujący przy tworzeniu efektów cyfrowych do filmów takich jak Matrix czy Tomb Raider. U projekcie uczestniczyło również Territory Studio, specjalizujące się w projektowaniu ruchu i efektach optycznych, które pracowalo m.in. nad filmem Blade Runner 2049. Instalację współtworzyły również kolektyw artystyczny NONE, który rozwija projekty transmedialne interpretujące
współczesną kondycję człowieka w społeczeństwie cyfrowym oraz studio projektowania wizualnego Karmachina. Nad projektem dźwięku pracowali Chiara Luzzana i Maurizio D’Aniello.
Instalację można oglądać od 6 do 14 kwietnia przy via San Marco 46.
A obchody rocznicy śmierci Leonardo da Vinci będą potrwają w Mediolanie do stycznia 2020 roku. Z tej okazji odbędzie się tu jeszcze wiele wydarzeń organizowanych przez instytucje publiczne i prywatne. Informacje o nich można znaleźć np. TU.