Ponad 21.500 gości i 450 firm z całego świata. 60.000 mkw. w 11 pawilonach w samym centrum Poznania. W samych statystykach Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe wydarzenie wnętrzarskie Europy Środkowej – prezentują się imponująco. Ale same statystyki to nie wszystko. Co roku programowi Targów towarzyszy przegląd najważniejszych branżowych tematów – ARENA DESIGN.
11. edycja ARENA DESIGN odbyła się pod hasłem TransFormacje, manifestując tym samym zmiany w kontekście dizajnu, a także samego wydarzenia. Pomysłodawczynią hasła oraz osobą odpowiedzialną za program jest Maria Jeglińska – nowa dyrektorka kreatywna.
– Międzynarodowe Targi Poznańskie za dwa lata będą obchodziły setny jubileusz. Ta tradycja napawa dumą, ale też zobowiązuje. To nie tylko wiek tradycji, ale też wiek patrzenia w przyszłość i obserwacji teraźniejszości. Dzisiaj Polska jest 5. producentem i 4. eksporterem mebli na świecie z apetytem na dalsze sukcesy. Tym pilniej musimy śledzić nie tylko światowe rynki, ale też światowe trendy i zmiany towarzyszące wzornictwu. Stąd bierze się sukces ARENA DESIGN – mówił Przemysław Trawa, Prezes Zarządu Grupy MTP.
Specjaliści i wschodzące gwiazdy
Program tegorocznej ARENA DESIGN pełen był spotkań ze specjalistami i nowymi nadziejami dizajnu, wykładów specjalistów i tematycznych wystaw. Agata Nowotny po wielu miesiącach obserwowania rzemieślniczej pracy w polskich fabrykach zaprezentowała materiały i procesy produkcyjne podczas wystawy „Zasoby. Od materiałów do produktów” (tutaj także pojawiła się marka Geberit). Emilia Obrzut zakwestionowała definicję nowoczesności, prezentując meble vintage w nowym wydaniu w ramach „195x:How old is modern?”. W tym roku po raz pierwszy ogłoszono także Projektantów Roku – młodych, uzdolnionych i obiecujących przedstawicieli polskiego dizajnu. Wyróżnieni zostali Nikodem Szpunar, Michała Loba i Fenek Studio, którzy pokazali swoje najważniejsze projekty i opowiadali o tym jak wypracować własną tożsamość i własne strategie obecności na rynku.
Nie zabrakło także gali rozstrzygającej TOP DESIGN award – konkursu, który towarzyszy wszystkim edycjom ARENA DESIGN. Nagrody przyznano w 8. kategoriach: Przestrzeń domowa, Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przestrzeń publiczna, Materiały i komponenty, Elektronika użytkowa oraz Motoryzacja i transport publiczny.
Gwiazdy ze świata
Program ARENA DESIGN 2019 to także spotkania z gwiazdami światowego dizajnu. Podczas panelu dyskusyjnego szwedzko-brytyjski duet Massproductions (Magnus Elebäck i Chris Martin) opowiadał o ścieżce dziesięcioletniej kariery, która błyskawicznie rozwinęła się wraz z premierą pierwszego produktu.
Alexander Taylor, projektant i innowator, który dla marki Adidas wdrożył rewolucyjną technologię tkania obuwia zero waste, opowiadałno punktach zwrotnych swojej kariery i codziennych aspektach pracy w gronie najlepszych dizajnerów i studiów projektowych na świecie.
Młody berliński duet Geckeler Michels opowiedział o ewolucji krzesła i czynnikach wpływających na wydłużony proces projektowania. Podczas wykładu David Geckeler i Frank Michels, na podstawie doświadczeń związanych z ich własnym projektem omówili procesy poprzedzające narodziny finalnego produktu.
W bogatym programie znalazły się także panele tematyczne i dyskusje prowadzone przez partnerów, patronów medialnych i specjalnie zaproszonych gości.