Najnowsze wersje programów do aranżacji wnętrz z oferty CAD Projekt K&A zadebiutowały na rynku 25 października 2018 r. i zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez projektantów. Udaną premierę poprzedziły miesiące prób, testów, zmian i wprowadzania sugestii od użytkowników programów CAD Decor PRO, CAD Decor czy CAD Kuchnie.
Najbardziej profesjonalny program do projektowania wnętrz w ofercie – CAD Decor PRO 3.0 (www.cadprojekt.com.pl/cad-decor-pro-3/) – był również dokładnie sprawdzany w wersji przedpremierowej na początku października. Pracowało nad tym trzystu projektantów, korzystających do tej pory na wcześniejszej wersji tego programu. Ta wyjątkowa grupa dokładnie przefiltrowała program, znajdując jeszcze parę błędów, które zostały usunięte przed oficjalną premierą CAD Decor PRO 3.0. To właśnie dzięki nim, rewolucyjne zmiany były przekazane bez większych problemów tysiącom użytkownikom programów CAD Decor PRO 3.0, CAD Decor 3.0 i CAD Kuchnie 7.0.
Nowe programy CAD Projekt przynoszą zmiany – jakie?
Co wyróżnia zmiany, jakie zaszły w programach CAD Decor PRO 3.0, CAD Decor 3.0 i CAD Kuchnie 7.0?. Największy przełom dotyczy dwóch aspektów: spójnej i jednakowej dokumentacji technicznej we wszystkich programach (CAD Decor PRO 3.0, CAD Decor 3.0, CAD Kuchnie 7.0) oraz niezwykle efektownego i fotorealistycznego Rendera PRO (CAD Decor PRO 3.0 oraz programy z Renderem PRO).
Efekt WOW… po prostu
Rendering polega na wyliczeniu globalnego oświetlenia sceny (Global Illumination) oraz na analizie ścieżek, które pokonują promienie od źródeł światła, załamując się i odbijając od różnych powierzchni w scenie. W Renderze PRO służą do tego specjalistyczne algorytmy: Radiosity, Ray tracing i Path tracing. Narzędzie to umożliwia wprowadzanie zmian i przemieszczania się w scenie podczas trwania obliczeń Radiosity i Path tracing. Autorski Render PRO w programie CAD Decor PRO 3.0 w nowej wersji zmienił się już na pierwszy rzut oka. Ergonomię pracy gwarantuje zupełnie nowy interfejs.
Końcowe rendery o rozdzielczości 4K (3860 x 2160) będzie mógł wykonać w kilka minut, ustawiając jednocześnie dowolną ilość świateł w swoim projekcie. Zyskuje również niezwykłą swobodę prezentacji i ergonomii pracy, dzięki wielu rozdzielczościom do wyboru (aż do 5760×3240) i trzem poziomom działania Path tracingu, wpływających na czas renderingu: podgląd, standard i wysoka jakość. Wizualizacja w nowym Renderze PRO może być również bardzo wiarygodna, nawet bez specjalistycznej wiedzy o renderingu. Moduł oferuje pomoc w kadrowaniu widoku w postaci siatki na podglądzie projektu (jak w aparacie fotograficznym) czy prostą zmianę „klimatu” sceny, dzięki jeszcze większej ilości filtrów tonacji barwnych.
Jeszcze bardziej naturalnie
Fotorealistyczne efekty renderingu oraz naturalne cienie w projekcie są natomiast wynikiem zastosowania całkiem nowego algorytmu Path Tracing. To również ten algorytm pomoże kontrolować pracę nad projektem, pokazując procent zużycia pamięci na karcie graficznej. Dzięki Path Tracing każdy użytkownik CAD Decor PRO 3.0, może także zaprezentować swój projekt w mediach społecznościowych. Wykonanie w programie panoramy sferycznej i udostępnienie jej na swoim profilu Facebook, to kilka prostych kroków, a po przygotowaniu w programie filmu AVI, w zakładce Path Tracing, można również wykreować animacje sferyczne (360 st.).
Projektant w nowych wersjach CAD Decor PRO 3.0, CAD Kuchnie 7.0 i CAD Decor 3.0, ma do dyspozycji jeszcze jedną nową „zabawkę” – pasek narzędzi w menu dolnym. Oprócz podglądu płytek i możliwości ich edycji, tak jak do tej pory, pojawiają się tam również podglądy materiałów z obecnie wybranej kolekcji. Teraz można nimi łatwiej zarządzać, m.in. zmieniając ich wielkość lub w kilka sekund ujednolicić wygląd wszystkich elementów wyposażenia za pomocą „pipety”. To również w tym miejscu zmienimy wielkość tekstury, przesuniemy ją, obrócimy, nadamy połysk, przezroczystość, odbicia, chropowatość, a także efekt mapowania wypukłości (Bump Mappingu).
Dokumentacja techniczna – to proste!
Od października 2018 r. wszystkie programy do projektowania wnętrz ze stajni poznańskiej firmy CAD Projekt K&A, posiadają możliwość generacji profesjonalnej dokumentacji technicznej projektu, która może obsługiwać znacznie większe projekty niż dotychczas. Wraz z nową dokumentacją architekci i projektanci wnętrz zyskują dużą elastyczność w sposobie prezentowania swoich projektów. Zawartość i wygląd dokumentacji zależy tylko od ich inwencji i elastycznie dostosowuję się do indywidualnego stylu pracy.
Dokumentacja projektu może zostać wygenerowana precyzyjnie i odrębnie dla każdej ze stron zaangażowanych w realizację projektu: inwestor, podwykonawca, klient indywidualny. Może ona zawierać dowolną ilość i rodzaje stron, podlegających edycji. Projektant doda do niej kłady i przekroje, rzuty, rozbudowane tabelki, obrazy, komentarze, legendy czy wyświetli tekstury obiektów, znajdujących się w projekcie. Wyboru części tych elementów dokonuje się podczas wstępnej konfiguracji dokumentacji lub podczas dalszej pracy z nią. Firmie CAD Projekt K&A udało się połączyć kolorową i ciekawą dokumentację a’la moodboard z profesjonalnym i architektonicznym narzędziem pracy.
2 komentarze
Wszystko pięknie, można poszaleć z efektami tylko że to jest oprogramowanie dla projektantów i architektów wnętrz. Jak człowiek chce sam sobie coś zaprojektować to zawsze może skorzystać z kazaplanera, albo bezpłatnych planerów typu leroy merlin lub Ikea, ale efekt finalny niestety nie będzie bliski temu co potrafią programy powyżej. Dlatego dla zwykłego klienta chyba nadal najlepszą opcją pozostaje skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz.
[moderator: usunięto link promocyjny z wpisu]
Oczywiście, że to jest oprogramowanie dla architektów i projektantów, gdyż na naszym portalu piszemy o rozwiązaniach dla tej grupy odbiorców. 🙂
Comments are closed.