22 czerwca w salonach Max-Fliz w ramach współpracy z muzeum Narodowym w Krakowie rusza cykl imprez towarzyszących wystawie „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku”. Sieć salonów z wyposażeniem łazienek i wnętrz przygotowała dla zainteresowanych ceramiką, wzornictwem i designem specjalne atrakcje.
Na początek Max-Fliz zaprasza na niepowtarzalną, satelitarną wystawę: „Płytki, flizy i kafelki. Polska łazienka po 1989 roku”. Od 22 czerwca będzie można ją oglądać w krakowskim salonie firmy przy ulicy Zakopiańskiej 58.
Historia płytek ruszy w Polskę
Będzie składała się ona z kilku części. Jedna z nich pokazywać będzie co ma do zaoferowania współczesne wzornictwo. Inna – przeniesie oglądających w przeszłość, o ćwierć wieku, dzięki zdjęciom i próbkom płytek z tamtego okresu.
Zwiedzający, których interesuje, jak są one produkowane, będą mogli dowiedzieć się i doświadczyć tego dzięki dokumentacji zdjęciowej i wideo, wzbogaconej o kilka elementów, które są możliwe do przeniesienia z hali fabrycznej w przestrzeń ekspozycyjną. Dla wielu osób będzie to zapewne jedyna okazja, by dotknąć np. niewypalonej płytki. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc – do 21 lipca.
Od 6 września do 30 października będzie można ją oglądać we Wrocławiu, gdzie przeniesie się ona z Małopolski. Na zakończenie od 5 listopada do 31 grudnia ekspozycja będzie do oglądania w katowickim oddziale Max-Fliz. Wspólnie z ekspertami będzie można cofnąć się w przeszłość do tworzenia pierwszych płytek, porozmawiać o aktualnych trendach i wzornictwie.
Wykład Moniki Gibes
Tych których tematyka płytek interesuje szczególnie, Max-Fliz zaprasza do Muzeum Narodowego w Krakowie na wykład „Dotykając flizów – o istocie płytek ceramicznych”. Odbędzie się on 23 czerwca, o godz. 12.00 w sali „U Samurajów” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy alei 3 maja 1.
Wykład przygotowała znawczyni tematu, specjalistka od płytek ceramicznych w firmie Max-Fliz, blogerka i pasjonatka – Monika Gibes. W jej trakcie będzie można dowiedzieć się, jak powstają flizy oraz między innymi, jak radzono sobie brakiem płytek ceramicznych w PRL-u, dlaczego płytki bywają krzywe i dlaczego imitowanie materiałów naturalnych wychodzi producentom coraz lepiej. Początek wykładu – o 12.00.
Warsztatowe ławki dla Muzeum
Ostatnim z wydarzeń będą warsztaty „ŁAWKI FLIZOWANE, czyli DIZAJN PO KRAKOSKU!”, podczas których powstaną filizowane ławki dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Przy wykorzystaniu techniki łamanej mozaiki z płytek ceramicznych, znanej między innymi, z parku Güell w Barcelonie, zostaną stworzone ławy, które staną na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
W układaniu mozaiki będą uczestniczyć studencie ekipy czterech krakowskich szkół artystycznych, architekci, walcząc równocześnie w konkursie na najlepszy projekt i realizację. W akcji znajdzie się również miejsce dla chętnych pasjonatów. Organizatorzy akcji – Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Max-Fliz zapraszają wszystkich chętnych.
Aby mieć udział w stworzeniu ławek, wystarczy pojawić się na placu przed Gmachem Głównym na rogu alei Mickiewicza i 3 Maja, w sobotę, 23 czerwca. Warsztaty rozpoczynają się o 13.30, a zakończą się, gdy cała mozaika zostanie ułożona, ale nie później niż o godzinie 18.
Ekspozycję „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku”, która jest okazją do wystaw, wykładów i warsztatów można oglądać do 19 sierpnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. Firma Max-FlLiz jest jednym z partnerów wydarzenia.