Co Wam przychodzi na myśl, gdy mowa o dźwiękach dochodzących z prysznica? Zapewne nic dobrego. Jak się okazuje specjaliści nad tym też pracują. W niemieckim Hansgrohe już od jakiegoś czasu mają ekspertów od tego, by ich baterie i rączki prysznicowe brzmiały naprawdę dobrze.
Przemysł samochodowy kwestie dźwięku ma opanowane po mistrzowsku. Specjaliści od akustyki pracują nad idealnym brzmieniem silnika, a nawet zamykanych drzwi auta (ma być przyjemny, a zarazem solidny). Oczywiście armatura musi także spełniać konkretne normy wskazujące na ich efektywność pod względem wytwarzanego hałasu. Inżynierowie pracujący w niemieckim Schiltach, gdzie swoją główną siedzibę ma Hansgrohe, poszli o krok dalej. Ich celem jest bowiem perfekcyjny dźwięk wody wydobywającej się z produktów marki. Możemy uznać to za ciekawostkę, albo… kolejny trend wśród producentów armatury?
Perfekcyjnie, czyli jak?
Jak powinny brzmieć idealne prysznice i baterie?
– Pracuję nad tym, aby nasze produkty dawały użytkownikom satysfakcję przez wszystkie zmysły, także zmysł słuchu – mówi Melanie Chaloupka, inżynier dźwięku w Hansgrohe SE. – Dźwięk wody wydobywający się z baterii lub prysznica nie może być zbyt głośny, ani wytwarzać nieprzyjemnych odgłosów. Wysoka akustyczna wydajność tego typu produktów, świadczy o ich dobrej konstrukcji wewnętrznej i jest wyznacznikiem ich jakości – dodaje.
Melanie Chaloupka i jej laboratorium
Laboratorium akustyczne w Schiltach wyposażone jest w specjalną wygłuszoną, bezechową komorę, w której dzięki specjalnym mikrofonom i kamerze akustycznej badany jest dźwięk wytwarzany przez baterie i prysznice przy różnym ciśnieniu wody.
– Badanie dźwięków wytwarzanych przez nasze produkty pomaga w optymalizacji geometrii poszczególnych ich komponentów, co wpływa na podniesienie jakości brzmienia pryszniców i baterii – mówi Melanie Choloupka.
Oczywiście celem Hansgrohe na niemieckim rynku jest także zdobycie prestiżowego certyfikatu DVGW CERT nadawanego przez Niemieckie Techniczne i Naukowe Stowarzyszenie Gazu i Wody (German Technical and Scientific Association for Gas and Water). Weryfikuje on nie tylko wysoką jakość produktu, ale także właśnie jakość wydawanego przez urządzenie dźwięku.
Zobaczcie zdjęcia z laboratorium dźwięku w Schiltach oraz pracę Melanii Choloupki.
fot.: Hansgrohe SE / Braxart