Elastyczna wanna, której rozmiar i kształt można regulować, urządzenie do sterylizacji rąk używające w tym celu promieni światła oraz ekologiczny prysznic zamieniający parę w wodę – to projekty, które zwyciężyły w aktualnej edycji konkursu Jump the Gap. Innowacyjny natrysk to pomysł autorstwa naszych rodaków – Kingi Grzybowskiej i Michała Hondo.
W Disseny Hub w Barcelonie, 17 października odbyła się gala, podczas której zostali ogłoszeni laureaci aktualnej edycji konkursu Jump the Gap organizowanego przez koncern Roca na nowatorskie produkty i rozwiązania przestrzeni i funkcji łazienki.
Głównym celem konkursu jest wspieranie młodych, utalentowanych designerów z całego świata, którzy w zgłoszonych projektach mogą zaprezentować swoje innowacyjne pomysły.
Wyboru zwycięzców dokonało jury, w skład którego weszli wybitni przedstawiciele świata architektury i wzornictwa, na czele z przewodniczącym Patrikiem Schumacherem, dyrektorem Zaha Hadid Architects.
Prezentujemy zwycięskie projekty siódmej edycji Jump the Gap
Laureat w kategorii profesjonalistów
Panacea (autor projektu: Mohammadrez Shahmohammadi, Iran)
Panacea to wanna wykonana z elastycznego materiału, który umożliwia dowolne jej formowanie w celu uzyskania wymaganego kształtu i wielkości. Wanna może być zatem przystosowana do dowolnej przestrzeni i do jej napełnienia potrzeba mniejszej ilości wody.
Posiada również system blokujący, który zapewnia bezpieczeństwo dzieci. Jury doceniło tu prostotę, elegancję i innowacyjność projektu, który rozwiązuje trzy problemy: nadmierne zużycie wody, brak przestrzeni w łazienkach i zagrożenie utonięciem dzieci w kąpieli.
Laureat w kategorii studentów
Lambda (autor projektu: Denis Lara Molina, Hiszpania)
Lambda to sterylizator, który odkaża ręce użytkowników za pomocą promieni światła, bardzo podobnych do światła UV. Podobne rozwiązania są już stosowane w innych dziedzinach, by oczyścić wodę i powietrze.
Lambda zapewnia całkowitą higienę – zarówno w środowisku domowym, jak i publicznym. Jury doceniło tu oryginalność i cel społeczny. Ta propozycja może przyczynić się do rozwiązania problemu higieny w przestrzeni publicznej.
Nagroda specjalna fundacji We Are Water
Delta (autorzy projektu: Michał Hondo i Kinga Grzybowska, Polska)
Zaprojektowana przez polskich projektantów Delta jest innowacyjnym rozwiązaniem natryskowym. Prysznic z rozsuwanymi ekranami zintegrowany jest z osuszaczem powietrza, który przekształca parę wodną w wodę, która może być użyta później. Jury doceniło w tym przypadku możliwość łatwej adaptacji projektu do każdej przestrzeni łazienkowej oraz szczególną troskę o wodę, która jest najcenniejszym zasobem jakim dysponujemy.
fot. Roca