Jeżeli chodzi o płytki ceramiczne, to nie ma chyba bardziej designerskiej marki niż Mutina. Choć na rynku jest obecna od stosunkowo niedawna, to już zdążyła zwrócić na siebie uwagę. A to za sprawą wyjątkowych kolekcji i ich autorów – pierwszoligowych projektantów.
Mutina to w zasadzie artystyczny projekt, który łączy technologię, rzemiosło, eksperymenty i badania. Marka stawia na innowacyjność wzorów i technologii produkcji. Tak aby pokonać ograniczenia materiału i stworzyć produkt unikalny. Siedziba mieści się we Fiorano Modenese, nieopodal Modeny, oczywiście we Włoszech.
Największą wartością marki są projektanci z nią współpracujący: Patricia Urquiola, Edward Barber i Jay Osgerby, Rodolfo Dordoni, Ronan i Erwan Bouroullec, Tokujin Yoshioka, Yael Mer i Shay Alkalay z pracowni Raw Edges, Inga Sempe oraz Konstantin Grcic.
Kolekcje stworzone przez tych wybitnych designerów są doceniane na całym świecie z licznymi i otrzymują nagrody za innowacyjne podejście, kreatywność i osiągnięcia w dziedzinie płytek ceramicznych. Niektóre z tych nagród to m.in. IMM Interior Innovation Award, Wallpaper Design Award czy EDIDA.
Patricia Urquiola
Projektantka rodem z Hiszpanii, dziś mieszkająca i pracująca w Mediolanie, była jednym z pionierów w zespole Mutina. Studiowała architekturę na Politechnice w Madrycie i Politechnice w Mediolanie, gdzie ukończyła studia w 1989 r.
W 2001 r. otworzyła własne studio, zajmując się projektowaniem produktów, wnętrz i architekturą. Część z jej projektów jest eksponowane w najważniejszych muzeach sztuki i designu.
Od 2008 roku zaprojektowała wiele kolekcji dla marki Mutina, między innymi Déchirer, Bas-Relief czy Azulej.
Inga Sempé
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci francuskiego designu. Urodziła się w Paryżu, w rodzinie artystów plastyków (jej ojciec Jean Jacques’u Sempé to ilustrator „New Yorkera”, znany też z ilustracji do kultowych „Przygód Mikołajka”, matka Mette Ivers to duńska malarka).
Jak twierdzi Inga, rodzice zaszczepili jej pewien rodzaj wrażliwości i szacunek dla przedmiotów. Współpracuje z najbardziej znanymi markami meblowymi, jak np. Cappellini, Edra czy Vitra.
Do teamu Mutina dołączyła w 2014 roku projektując kolekcję Tratti.
Edward Barber i Jay Osgerby
Swoje londyńskie studio otworzyli w 1996 roku, kończąc uprzednio Royal College of Art w Londynie. Ich multidyscyplinarne podejście do designu przesunęło granice między wzornictwem przemysłowym, architekturą i sztuką.
W ich portfolio znajdują się kolekcje dla marek takich jak Knoll, Vitra, B & B Italia, Cappellini czy Venini i Flos. Ich prace znajdują się w stałych zbiorach muzeów na całym świecie, takich jak Muzeum V & A i Design w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Chicago Institute of Art.
Brytyjski duet dołączył do zespołu Mutina w 2013 roku projektując kolekcję Mews. W 2016 roku odnowili współpracę z kolekcjami Puzzle i Mistral.
Konstantin Grcic
Jeden z najbardziej wpływowych, najważniejszych współczesnych projektantów. Uczył się stolarstwa artystycznego w The John Makepeace School for Craftsmen in Wood (Parnham College) w Oksfordzie, studiował pod kierunkiem Jaspera Morrisona i Vico Magistrettiego na wydziale wzornictwa Royal College of Art w Londynie.
W 1990 został asystentem Jaspera Morrisona, rok później powrócił do Monachium, gdzie założył własną pracownię projektową. Wzory Konstantina Grcica stanowią część stałych kolekcji najważniejszych muzeów projektowych (np. MoMA Nowy Jork, Centrum Georges Pompidou Paryż).
Do zespołu Mutina dołączył stosunkowo niedawno. Jego kolekcja Numi znalazła się w portfolio marki we wrześniu 2015 roku.
Raw Edges
Yael Mer oraz Shay Alkalay studiowali w Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie. Po jej ukończeniu przenieśli się do Londynu, gdzie po uzyskaniu dyplomu Royal College of Art, w 2006 roku założyli studio Raw Edges.
Zdobyli wiele prestiżowych nagród w dziedzinie designu, w tym m.in. British Council Talented Award, iF Gold Award i Elle Decoration International Design Award.
Dla marki Mutina (do zespołu dołączyli w 2010 roku) zaprojektowali kolekcje Folded i Tex.
Rodolfo Dordoni
Architekt i designer pochodzący z Mediolanu. Absolwent Wydziału Architektury mediolańskiej Politechniki. Pracował jako dyrektor artystyczny takich firm jak m.in. Cappellini czy Fontana Arte.
W 2005 roku założył własne studio – Dordoni Architetti, któree prowadzi wraz ze wspólnikami – Alessandro Acerbi i Lucą Zaniboni.
Z marką Mutina związany od 2011 roku, kiedy to zaprojektował kolekcję Toile.
Ronan i Erwan Bouroullec
Bracia pochodzący z francuskiej Bretanii, którzy od 1999 roku prowadzą wspólne studio projektowe. Współpracują z takimi markami jak np. Vitra, Kvadrat, Magis, Kartell, Hay, Issey Miyake i Cappellini.
Ich twórczość została doceniona przez jury wielu konkursów m.in. Grand Prix du Design, New Designer Award podczas ICFF, w Nowym Jorku, Finn-Juhl Prize w Kopenhadze, „Best of the Best” Red Dot Design Awards.
W teamie marki Mutina są od 2011 roku, zaprojektowali dla niej kolekcje Pico i ostatnio Rombini.
Tokujin Yoshioka
Urodzony w Japonii projektant działający na styku architektury, designu i sztuki. Laureat wielu nagród, eksponujący swe prace m.in. w nowojorskiej MoMA. Twórca słynnego papierowego krzesła Honey-pop.
Z marką Mutina jest od 2011 roku kiedy to zaprojektował kolekcję Phenomenon.