Z okazji urodzin podczas Design Miami – święta designu odbywającego się (nie, to nie pomyłka) w szwajcarskiej Bazylei – Laufen zorganizował wystawę. Tym razem nie ceramiki sanitarnej, ale taką na której swoje rzeźby pokazały osobowości ze świata sztuki, architektury i designu, w tym m.in. Konstantin Grcic, Ludovica i Roberto Palomba oraz Patricia Urquiola.
Design Miami to cykliczne forum designu – projektowania, sztuki i biznesu, które odbywa się naprzemiennie w amerykańskim Miami i szwajcarskiej Bazylei. Europejska edycja tego wydarzenia rozpocznie się 13 czerwca i potrwa 5 dni, do 18 czerwca 2017. Jednym z punktów programu Design Miami w Bazylei jest wystawa marki Laufen zorganizowana z okazji 125. jubileuszu działalności.
Laufen – początki marki
Firma powstała w Szwajcarii w 1892 r., koncentrując się wówczas na produkcji płytek ceramicznych i cegieł. W 1925 roku zadebiutowała w branży wyrobów sanitarnych stając się pierwszym i jedynym producentem ceramiki łazienkowej w Szwajcarii. A w roku 1963 pracownik firmy – Xaver Jermann wynalazł pierwszą podwieszaną miskę w.c.
Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju marki było opracowanie przez Laufen rewolucyjnej metody odlewania ciśnieniowego, która to wyznaczyła nowe standardy w branży ceramicznej. A całkiem ostatnią innowacją wynaleziona przez szwajcarskiego producenta we współpracy z marką Kartell technologia SaphirKeramik. Ceramika tego typu pozwala na tworzenie ultracienkich i jednocześnie twardych i wytrzymałych ścianek oraz łuków o promieniu 1–2 mm.
Dziś Laufen specjalizuje się nie tylko w ceramice sanitarnej oferując kompletne rozwiązania łazienkowe. Zatrudnia 2,5 tys. pracowników, posiada osiem fabryk zlokalizowanych w Szwajcarii, Austrii, Czechach i Polsce. Wytwarza 3 miliony wyrobów ceramicznych rocznie.
Od 1999 roku należy do Grupy Roca.
Z okazji urodzin
Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu nosi dość przewrotną nazwę “A Curated Art Show. What?”. Jej kuratorem jest Beda Achermann. A zobaczyć na niej można ceramiczne rzeźby stworzone przez takie osobistości jak Stefano Giovannoni, Konstantin Grcic, Alfredo Häberli, Benjamin Dillenburger i Michael Hansmeyer, Toan Nguyen, Ludovica i Roberto Palomba, Patricia Urquiola, Nissen Wentzlaff i Peter Wirz.
Koncepcja wystawy to trójwymiarowa platforma sztuki, zbiór zaawansowanych technologicznie, abstrakcyjnych dzieł, częściowo wykonanych przy użyciu nowych ceramicznych technologii. Niektóre z tych technologii miały tu swe premierowe zastosowanie. Współpracując z ośrodkami akademickimi i instytutami badawczymi Laufen opracował np. technologię modelowania cyfrowego.