Dezeen – jeden z najbardziej prestiżowych w branży magazynów poświęconych designowi wyłonił najważniejsze zjawiska i nazwiska w świecie designu. Przedstawiamy czołówkę w kategorii designerów, czyli 10 najlepszych projektantów przedmiotów użytkowych.
Kim są architekci, projektanci, marki i produkty, o których informacji czytelnicy Dezeen najczęściej szukali w ciągu ostatniego roku? Na to pytanie odpowiada Dezeen Hot List – obszerny przewodnik po najbardziej poszukiwanych zjawiskach i nazwiskach w świecie projektowania. O tym kto lub co znajdzie się w rankingu decydują 2 miliony czytelników Dezeen na świecie. Metodologia rankingu polega na analizie ponad 100 milionów odsłon i setek tysięcy wyszukiwań.
Kto jest dziś najciekawszym projektantem wg czytelników Dezeen i czy projektuje również elementy wyposażenia łazienek?
Na ogólnej liście Dezeen Hot List znajduje się 400 wpisów, podzielonych na dziewięć kategorii: architekci, designerzy, marki, moda, instytucje, szkoły, artyści, wydarzenia i osobowości. Przyjrzeliśmy się nazwiskom, które znalazły się w pierwszej 10 najlepszych projektantów – designerów wzornictwa użytkowego.
10. Patricia Urquiola
Pierwszą dziesiątkę otwiera jedna z nielicznych kobiet w świecie projektowania – jedyna w 10 najlepszych projektantów. Według Dezeen siła jej wpływu rośnie z roku na rok. Urodziła się w Hiszpanii, ale dziś mieszka i pracuje w Mediolanie. Współpracuje z wieloma markami, również z wieloma łazienkowymi, takimi jak np. Laufen, dla którego zaprojektowała nowe umywalki Sonar, czy też z marką Agape, dla której stworzyła m.in. umywalkę Lariana.
9. Marc Newson
Australijczyk, znany też jako projektant najdroższego przedmiotu sprzedanego na aukcji. Jego leżanka z lat 80-tych ubiegłego wieku – Lockhead Lounge została wylicytowana za zawrotną cenę 2 milionów funtów. Projektuje zarówno kabiny samolotowe, jak i buty, samochody czy małe AGD. Przykładowo dla marki Sunbeam stworzył niedrogi, kolorowy czajnik i toster. Projektował również do łazienki – choć wprawdzie już jakiś czas temu. W 2003 roku dla marki Ideal Standard i w 2012 roku dla australijskiej marki Caroma.
8. Barber i Osgerby
Brytyjski duet projektowy, który zasłynął również wypowiadając się w debacie na temat praw autorskich, krytykując ich system. Ostatnio sporo emocji wzbudza ich projekt pociągów dla London’s Crossrail. Mają również swój wkład w design łazienki. A to m.in. dzięki projektowi płytek dla marki Mutina czy modułu termostatycznego Axor One dla firmy Hansgrohe, który miał swoją rynkową premierę w 2015 roku.
7. Benjamin Hubert/Layer
Kolejny Brytyjczyk na liście Dezeen. Współpracował z wieloma markami, mi.in. Nike, Samsung, Braun, BMW, Oral B czy Panasonic. W 2015 roku przebrandował się i założył studio projektowe Layer koncentrujące się na designie emocjonalnym, bliskim człowiekowi i jego doświadczeniom, potrzebom, eliminującym co niepotrzebne i koncentrującym się na istocie projektu. W tym duchu powstały m.in. ceramiczne tacki wi-fi do ładowania dla marki Bitossi Ceramiche.
6. Naoto Fukasawa
Japoński projektant, który znany jest m.in. z projektów dla Muji. Tworzy również dla marek łazienkowych. Pod marką Aboutwater zaprojektował kilka lat temu kolekcję armatury dla włoskich producentów Fantini i Boffi, dla tej drugiej również umywalki i wanny z materiału Cristalplant.
5. Jasper Morrison
Uznawany za jednego z najważniejszych projektantów wzornictwa przemysłowego. Ostatnio zwrócił na siebie uwagę czytelników Dezeen projektując telefon komórkowy dla szwajcarskiej marki Punkt – będący w kontrze do stylu współczesnych smartfonów. W swej karierze projektował również dla Ideal Standardu. Jest autorem m.in. projektu serii Bonola dla marki Flaminia (2014).
4. Tom Dixon
I znów Brytyjczyk na liście Dezeen. Specjalizuje się w oświetleniu, meblach i akcesoriach. Współpracuje m.in. z IKEA. W ostatnim czasie autor licznych instalacji na dużą skalę, które prezentowały jego produkty w niezwykłych warunkach. Przykładowo, podczas Milan Design Week 2016, współpracując z marką Caesarstone, stworzył w kościele z XVII przestrzeń The Restaurant – koncepcje czterech kuchni inspirowanych czterema żywiołami.
3. Ronan i Erwan Bouroullec
Bracia z Francji. Projektują dla takich marek jak Capellini czy Vitra. W ostatnim czasie spore zainteresowanie wzbudził ich projekt… telewizora dla Samsunga. Bracia w tym urządzeniu elektronicznym zobaczyli mebel i zaprojektowali TV pod nazwą Serif. Ekran telewizora umieszczone jest w estetycznej ramie, która może mieć również nóżki. Bracia mają też na swoim koncie interesujące projekty do łazienki. W 2010 roku pojawiła się na rynku kolekcja Axor Bouroullec dla Hansgrohe. Projektanci stworzyli również bardzo ciekawe kolekcje płytek dla włoskiem marki Mutina – serie Pico i ostatnio Rombini.
2. Thomas Heatherwick
Jedni kochają jego projekty, inni wręcz przeciwnie. Jednak raczej nie można przejść obok nich obojętnie. W 1994 roku założył w Londynie Heatherwick Studio, w którym tworzy projekty łącząc design, architekturę i urbanistykę (redaktorzy Dezeen zastanawiają się czy w przyszłorocznym zestawieniu nie przenieść go do kategorii architekci). Ostatnio sprowokował brytyjską opinię publiczną do debaty projektem mostu dla pieszych na Tamizie „Garden Bridge”. Most jest jednocześnie parkiem – oazą zieleni.
1. Oki Sato / nendo
Na pierwszym miejscu na liście czytelników Dezeen znalazł się Oki Sato i jego studio nendo. Na najwyższe miejsce w rankingu Japończyk zasłużył swą pracowitością, produktywnością i wszechstronnością. Tworzy dużo. Od projektów drobnych przedmiotów użytkowych, przez obuwie, meble, aż do architektury domu towarowego. Wśród jego projektów znajdują się oczywiście również łazienkowe – np. głowica prysznicowa Water Dream – w kształcie lampy dla marki Axor z roku 2013, czy też łazienkowe kolekcje dla marek Bisazza albo Flaminia.