Odzyskiwanie wody dla zrównoważonej kąpieli pod prysznicem? Na targach ISH 2025 Grupa Hansgrohe zaprezentowała kompaktowy system odzyskiwania wody do zastosowania w każdym domu.
Koncepcja łazienki „Green Vision” zaprezentowana przez Grupę Hansgrohe dwa lata temu, podczas targów ISH 2023, wzbudziła duże zainteresowanie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań było, kiedy ta futurystyczna łazienka – umożliwiająca zmniejszenie zużycia wody i energii nawet o 90% – trafi na rynek.
To było zaproszenie do innowacji
– „Green Vision” postrzegamy jako inspirujące zaproszenie do przemyślenia tego, jak na co dzień korzystamy z wody oraz do wspólnego tworzenia rozwiązań przyjaznych zasobom naturalnym – mówi Hans Jürgen Kalmbach, prezes Grupy Hansgrohe. – Przy współpracy z doświadczonym partnerem przekuwamy część tej wizji w rzeczywistość. Podczas marcowych targów ISH 2025 we Frankfurcie odwiedzający nasze stoisko mogli zobaczyć na żywo system recyklingu szarej wody marki Hydraloop.
Już w pierwotnej koncepcji „Green Vision” pojawił się pomysł ponownego wykorzystania wody – ta odprowadzana z prysznica miała służyć do spłukiwania toalety. Ta idea stała się bazą do podjęcia przez Grupę Hansgrohe współpracy z nagradzanym, holenderskim scaleup’em Hydraloop. Wspólne zaangażowanie miało na celu stworzenie zaawansowanego systemu recyklingu szarej wody.

Pionierskie koncepcje
Hansgrohe od lat angażuje się w rozwój zrównoważonego zarządzania wodą. Już w latach 2003-2011 firma oferowała systemy recyklingu wody pod marką Pontos. Były to rozwiązania pionierskie, umożliwiające efektywne, ponowne wykorzystanie wody. Teraz, dzięki innowacyjnej technologii Hydraloop, Hansgrohe wprowadza nową generację systemów odzyskiwania – z funkcjami IoT (Internet of Things, internetu rzeczy), minimalną koniecznością konserwacji i zwiększoną efektywnością działania.
Kompaktowy system, wielkości szafki, zbiera wodę odpływową z pryszniców, wanien, pralek, a także wodę kondensacyjną z pomp ciepła, klimatyzatorów i suszarek bębnowych (czyli tzw. szarą wodę) i poddaje ją innowacyjnemu, biologicznemu procesowi oczyszczania i dezynfekcji. Efektem jest wysokiej jakości, certyfikowana woda, nadająca się do celów niespożywczych, np. do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu czy prania.
– Utrzymanie równowagi między komfortem użytkownika, efektywnością, oszczędnością zasobów a wymaganiami prawnymi to wyzwanie. Coraz więcej certyfikatów zielonego budownictwa stawia określone kryteria zrównoważonego rozwoju jako warunek uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia Hans Jürgen Kalmbach. – Wierzymy, że ta skuteczna i niezawodna technologia pozwoli nam właściwie zagospodarować potencjał szarej wody – szczególnie w hotelach, budynkach publicznych i półpublicznych oraz wszędzie tam, gdzie projekt koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Zależy nam również, aby promować ideę wielokrotnego wykorzystywania wody również na poziomie legislacyjnym. Obiegi zamknięte w budynkach, w których woda różnej jakości wykorzystywana jest do różnych celów, mają ogromny potencjał. Aby jednak go w pełni wykorzystać, ramy prawne muszą zostać odpowiednio zaktualizowane.
Szerokie spojrzenie
Nieustanne poszerzanie horyzontów – ta zasada towarzyszyła już założycielowi firmy, Hansowi Grohe. Dziś Grupa Hansgrohe, dzięki współpracy z innowacyjnymi i dynamicznymi partnerami, promuje rozwój przełomowych technologii i przyspiesza ich wejście na rynek. Dzięki temu firma wzmacnia swoją pozycję jako pionier w dziedzinie rozwiązań zrównoważonych, podejmując konkretne działania w odpowiedzi na kryzys wodny i energetyczny.
– Wchodzimy w nowe obszary produktowe – innowacyjne i zrównoważone. Podczas ISH 2025 na naszym stoisku w strefie „sustainable living” zaprezentowaliśmy to, co mamy na myśli, kiedy mówimy o przyszłości. Pokazaliśmy technologie związane z recyklingiem wody, odzyskiem ciepła i optymalizacją wody pitnej, które pozwalają ograniczyć nasz ekologiczny ślad w codziennym życiu – mówi Hans Jürgen Kalmbach. – Prysznic to nie tylko kwestia higieny – to również chwila mentalnej odnowy. Aby to doświadczenie nie odbywało się kosztem cennych zasobów, łączymy innowacyjne technologie oszczędzania wody z rozwiązaniami systemowymi – takimi, jak nasz wspólny produkt z Hydraloop – by na nowo przemyśleć zużycie wody bez kompromisów w zakresie designu i komfortu.
O firmie Hydraloop
Hydraloop projektuje, produkuje i sprzedaje cyrkularne rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej, w tym systemy odzyskiwania szarej wody. Firma uznawana jest za światowego lidera zrównoważonego zarządzania – jej rozwiązania umożliwiają ograniczanie zużycia wody i energii przy zachowaniu pełnego komfortu. Dzięki obniżeniu kosztów eksploatacyjnych i ochronie zasobów naturalnych, Hydraloop wspiera bardziej świadome i odpowiedzialne korzystanie z wody. Siedziba główna firmy znajduje się w Leeuwarden (Holandia), a zespół liczy 40 osób pracujących w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Australii.