W dniach 2–4 grudnia 2024 roku europejski przemysł ceramiczny zgromadził się w Brukseli w ramach Europejskich Dni Ceramiki 2024 (European Ceramic Days, w skrócie ECD). Wydarzenie to było szczególne ze względu na jubileuszowe 30. Europejskie Forum Parlamentarne ds. Ceramiki (EPCF), na którym spotkali się decydenci polityczni i liderzy branży w celu omówienia najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem ceramicznym w Europie.
Sesja plenarna EPCF odbyła się 3 grudnia pod przewodnictwem przewodniczącej, europosłanki Elisabetty Gualmini. Wzięli w niej udział członkowie Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele UE oraz państw członkowskich, a także liderzy branży reprezentujący różne łańcuchy wartości. Dyskusje skupiły się na kluczowych tematach, takich jak Clean Industrial Deal, handel w UE, globalna konkurencyjność oraz przyszłość dostępnego i zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.
W obliczu szybko zmieniającego się globalnego środowiska handlowego kształtowanego przez relacje między USA, Chinami i UE, pierwszy panel EPCF poświęcony był strategiom unijnym, które mogą wzmocnić europejski przemysł. Uczestnicy omówili sposoby utrzymania i zwiększania konkurencyjności UE za pomocą tradycyjnych instrumentów handlowych oraz innowacyjnych podejść dostosowanych do nowych wyzwań gospodarczych i regulacyjnych.
Kryzys mieszkaniowy nadal dotyka milionów mieszkańców Europy. W odpowiedzi UE ogłosiła pierwszy w historii Europejski Plan Dostępnych Mieszkań. Drugi panel EPCF poświęcony był rozwiązaniom mającym na celu promowanie dostępnego i zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego. Prelegenci ocenili narzędzia finansowe i regulacyjne oraz zaproponowali rozwiązania mające na celu poprawę warunków życia Europejczyków przy jednoczesnym zwiększeniu zrównoważoności w budownictwie.
Europejska ceramika będzie odgrywać kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu autonomii UE w jej wysiłkach na rzecz dekarbonizacji zasobów budowlanych i rozwiązania kryzysu mieszkaniowego, ale także jako technologia wspierająca dla wielu strategicznych sektorów. Pomimo wysiłków na rzecz dekarbonizacji swoich procesów, „konkurencyjność przemysłu ceramicznego jest poważnie zagrożona przez wysokie ceny energii i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla, przy jednoczesnym braku dostępu do zdekarbonizowanych źródeł energii i sieci w ramach czasowych narzuconych przez regulacje unijne, takie jak EU ETS” – powiedział Alain Delcourt, przewodniczący Cerame-Unie.
W kontekście raportu Letta i Draghiego, wytycznych politycznych Komisji oraz deklaracji budapesztańskiej z 8 listopada w sprawie Nowego Europejskiego Paktu Konkurencyjności, europejski przemysł ceramiczny apeluje o dialog w ramach Clean Industrial Deal dotyczący „przejścia dla zróżnicowanych przemysłów energochłonnych”. Taki dedykowany dialog jest konieczny, aby zapewnić dostosowane wsparcie dla unijnej ceramiki, która jest bardzo zróżnicowanym sektorem energochłonnym, składającym się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw, a także wielozakładowych firm często zlokalizowanych w odległych rejonach, ale również zorganizowanym w silne klastry ceramiczne w krajach takich jak Włochy i Hiszpania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cerameunie.eu
Źródło: The European Ceramic Industry Association