Villa il Gioiello położona jest na wzgórzach wokół Florencji. Dzięki wyrafinowanemu dialogowi między elementami historycznymi i nowoczesnymi, włoskie studio Pierattelli Architetture na nowo zinterpretowało szanowany przez wieki dwór.
Willa, na wpół ukryta za drzewami i starymi kamiennymi murami, położona jest pośrodku toskańskich wzgórz. W 2024 roku Pierattelli Architetture całkowicie przeprojektowało wnętrze stuletniego budynku o powierzchni 700 metrów kwadratowych. Pracownia postawiła sobie za zadanie zachowanie magii przeszłości, ale także uwzględnienie wymogów współczesnego życia. Ważne było także odpowiednie wyeksponowanie kolekcji dzieł sztuki właściciela, w której znajdują się liczne dzieła znanych artystów i rzeźbiarzy powojennego modernizmu, m.in. Alighiero Boettiego, Ettore Spallettiego i Mario Schifano.
Gra przeciwieństw
Podczas renowacji zachowały się oryginalne elementy architektoniczne, takie jak loggia od strony ogrodu czy wysoka sklepiona sala, a także liczne okrągłe łuki. Jednocześnie hojne wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak marmur, trawertyn, teak i orzech, subtelnie zmieniło charakter wnętrza. Na parterze nowoczesne sofy w kremowej i beżowej kolorystyce kontrastują z sakralnym wyglądem, jaki tworzy sklepienie krzyżowe i wspaniały kominek. Ta gra przeciwieństw przenika całe wnętrze: na przykład, gdy dzieła sztuki pop-artu spotykają się ze starymi drewnianymi belkami lub indywidualnymi meblami, dodają nieoczekiwanych akcentów kolorystycznych. Aby jak najdokładniej zrealizować koncepcję projektową, wiele mebli i elementów pokojowych zostało wyprodukowanych wyłącznie przez Pierattelli Architetture. W bibliotece wzrok przyciąga na przykład duży, geometryczny regał z bokami ze szczotkowanego mosiądzu. W głównej sypialni swoją obecnością zachwycają orzechowe schody ze szklaną balustradą.
Armatura Dornbracht w kuchni i łazienkach
W klasycznej toskańskiej kuchni wiejskiej ciemne fronty z drewna tekowego pięknie współgrają z marmurowymi blatami i ich delikatnymi, jasnoszarymi odcieniami. Armatura Dornbracht również w decydujący sposób przyczynia się do estetyki łazienek: w głównej łazience, gdzie na przemian występuje biały marmur Carrara, czarnozielony marmur Verde delle Alpi i drewno orzechowe, armatura Vaia w szczotkowanym złocie (23,9 kt) tworzy dyskretnie luksusową atmosferę. Zrównoważone i elegancko zredukowane formy armatury stworzonej przez Sieger Design odgrywają swoją rolę w łączeniu starego z nowym. Wolnostojąca wanna i prysznic Aquamoon podkreślają wyrafinowaną atmosferę. W pozostałych łazienkach armatura Vaia w szczotkowanej platynie jest wkomponowana w projekt w niepozorny sposób, pozwalając eleganckim powierzchniom marmuru Carrara zająć główne miejsce na scenie.
Fot. Dornbracht