Aranżacja niewielkiego mieszkania w sposób estetyczny i praktyczny to niemałe wyzwanie. Kluczowe jest optymalne zagospodarowanie każdej przestrzeni oraz zastosowanie pomysłowych rozwiązań. Jakie metody pozwolą przekształcić małe lokum w przyjemne i wygodne miejsce? Oto kilka wskazówek.
Niewielkie mieszkania cieszą się największą popularnością wśród nabywców nieruchomości w Polsce. Ponad połowa kupujących poszukuje lokali o powierzchni od 30 do 40 m², czyli głównie kawalerek oraz mieszkań dwupokojowych. Głównym powodem tego trendu są rosnące koszty za metr kwadratowy.
– Rzeczywiście kupujący poszukujący mieszkań o metrażu poniżej 50 mkw. stanowią bardzo dużą grupę klientów na rynku nieruchomości. Najczęściej decydują się na nie single, pary lub inwestorzy. Niezależnie od tego, czy urządzamy takie lokum dla siebie, czy też dla potencjalnych wynajmujących, warto przed przystąpieniem do prac wykończeniowych dobrze przemyśleć i odpowiednio zaplanować aranżację, by była przyjemna dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalna i uwzględniająca potrzeby wszystkich domowników – podpowiada Agnieszka Pachulska z Profit Development, firmy deweloperskiej działającej na terenie Warszawy, Wrocławia i Łodzi.
Podczas poszukiwań małego mieszkania na rynku pierwotnym, warto od razu zwracać uwagę na rozkład i możliwości aranżacyjne dostępnych ofert. Po zakupie, jak optycznie powiększyć przestrzeń, zapewnić wygodę codziennego użytkowania, pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty i uniknąć poczucia chaosu? Istnieje kilka skutecznych metod.
1. Barwy i oświetlenie
Jeśli chodzi o optyczne powiększenie mieszkania, odpowiedni dobór kolorów ma duże znaczenie. Na ścianach, sufitach i podłogach warto zastosować jasne odcienie. Doskonale sprawdzą się biel, beże i delikatne szarości, które nie tylko powiększą wizualnie przestrzeń, ale także dodadzą jej świeżości. Meble również powinny być w jasnych kolorach. Efekt ten wzmocni, gdy wszystkie ściany będą w jednym kolorze, a podłoga jednolita. Ciemne barwy zachowaj jedynie dla dodatków.
Lustra są kolejnym skutecznym narzędziem, które wprowadzą efekt głębi, zwiększając optycznie przestrzeń. Podobny efekt można osiągnąć, odpowiednio operując światłem. W małym mieszkaniu warto zastosować różnorodne źródła światła, takie jak listwy LED, lampy stojące i kinkiety, rozmieszczone pod różnymi kątami. Rozproszone, ciepłe światło dodatkowo sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.
2. Wydzielanie stref i wykorzystanie przestrzeni
W małym mieszkaniu najlepiej sprawdza się otwarta przestrzeń. Staraj się unikać nadmiernego dzielenia jej ściankami, wybierając raczej subtelne i nienarzucające się rozwiązania. Wykorzystaj meble lub inne elementy wyposażenia do delikatnego podziału przestrzeni. Stół może oddzielać strefę jadalną, wyspa – kuchenną, a niestandardowo ustawiona sofa lub dywan – strefę wypoczynkową.
W niewielkim „M” kluczowe jest efektywne wykorzystanie przestrzeni. Każdy zakątek powinien mieć swoją funkcję. Może istnieje jeszcze miejsce, które można by sprytnie zagospodarować? Na pustej ścianie można zamontować półki, a wnękę zabudować, aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania lub postawić tam niewielki mebel.
3. Postaw na wielofunkcyjność
Jakie meble najlepiej sprawdzą się w małych mieszkaniach? Unikaj ciężkich i masywnych modeli, zamiast tego wybierając te mniejsze i lekkie. Oprócz estetyki, kluczowa jest wielofunkcyjność mebli. Rozkładana sofa z wbudowaną skrzynią może służyć jako łóżko i miejsce do przechowywania, a pufa może pełnić rolę schowka. Warto również rozważyć stoliki kawowe, które można wsunąć jeden pod drugi, lub składany stół, który zajmuje mało miejsca na co dzień. W kuchni sprzęt AGD warto umieścić w pionowej zabudowie, aby zaoszczędzić miejsce.
Wybierając szafy i regały, lepiej postawić na te wyższe, sięgające do sufitu, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Jeśli zdecydujesz się na niższe meble, możesz na nich umieścić dekoracyjne pudełka, które pomieszczą wiele rzeczy i dodadzą wnętrzu charakteru.
4. Porządek i minimalizm
Sekretem dobrze zorganizowanej przestrzeni jest minimalizm. Zachowaj w mieszkaniu jedynie to, co naprawdę jest ci niezbędne. Ogranicz ilość wzorów i ozdób, wybierając tylko kilka starannie dobranych dodatków i pamiątek, które są ci bliskie. Skup się na praktycznych systemach przechowywania.
Dekoracja okna również odgrywa istotną rolę. Wybierz jasne i lekkie zasłony, unikając ciężkich, ciemnych materiałów. I najważniejsze – dbaj o porządek. Nawet najstaranniej urządzone małe mieszkanie straci na atrakcyjności, jeśli będzie zabałaganione.
Lokalizacja i udogodnienia
Wybierając idealne, niewielkie „M”, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam metraż i aranżację, ale i otoczenie czy udogodnienia samej nieruchomości. Profit Development realizuje właśnie inwestycję na terenie warszawskiej Pragi-Północ, składającą się z mieszkań o niewielkim metrażu – przeważają te o powierzchni od 25 do 40 mkw.
– Przewidzieliśmy udogodnienia takie jak monitoring, rowerownia, stacja naprawy rowerów, pralnia czy komórki lokatorskie, będące dodatkową przestrzenią do przechowywania rzeczy, co w przypadku małych mieszkań jest dużym atutem. A sama Praga, sukcesywnie rewitalizowana, stała się atrakcyjną, nowoczesną, dobrze skomunikowaną, a jednocześnie zapewniającą bliskość terenów zielonych dzielnicą, więc i przyjemnym miejscem do życia – dodaje Agnieszka Pachulska dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development.
źródło: mat. prasowe Profit Development