Wypad w Jurę Krakowsko-Częstochowską z dzieckiem? Właściciele uznali, że skoro jeżdżą tam regularnie, zamiast w pensjonacie wolą mieszkać we własnym domu. Chcieli, żeby był nowoczesny, a przy tym elegancki i przytulny. Beata Stankowska-Hadi, właścicielka Studio Decor, zaprojektowała wnętrze, w którym czują, że są na wakacjach, a jednocześnie u siebie. Bazą dla starannie dobranych mebli i dekoracji były materiały i detale wykończeniowe z Dekorian Home, które pomogły nadać wnętrzu wymarzony klimat.
Dom w Kroczycach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej projektowany był jako wakacyjno-weekendowa baza wypadowa dla młodej rodziny 2+1 – miejsce do wypoczynku od zgiełku stolicy i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Choć dzięki zastosowaniu technologii szkieletowej budowa szła w błyskawicznym tempie, to w jej czasie na świat przyszło drugie dziecko. Tym bardziej właścicielom zależało, żeby wnętrze było funkcjonalne i żeby mogli się tam poczuć naprawdę swobodnie, nie jak w hotelu.
Dzięki temu, że projekt wnętrza (około 90 m2) powstawał jeszcze na etapie budowy, można było od razu dostosować do jego potrzeb instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, a także Smart House, która pozwala zdalnie kontrolować ochronę i monitoring oraz ogrzewanie, rolety, oświetlenie, a nawet muzykę. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy na co dzień mieszka się daleko.
Nowoczesność z nutą klasyki wg Studio Decor
Właścicielom marzyło się wnętrze o nowoczesnej stylistyce, ale ciepłe i z nutą elegancji. – Aby spełnić te życzenia, zaproponowałam wnętrza jasne, z nowoczesnym wyposażeniem. Jednak nacisk kładłam na naturalną paletę barw oraz wysokiej jakości materiały i elementy wyposażenia – mówi Beata Stankowska-Hadi, właścicielka Studia Dekor.
Elegancki klimat we wnętrzu tworzą sztukaterie na ścianach – listwy Creativa z oferty Dekorian Home. Jasnobeżowy kolor ścian (WH16 Perennial Eternet marki PARA również z Dekorian Home) dodaje ciepła, a jednocześnie podkreśla szyk białej stolarki.
Szczególnie widoczne jest to w przedpokoju, gdzie jest kilkoro drzwi – białych z tłoczeniami nawiązującymi do sztukaterii i szerokimi opaskami. Do tego wyłożona jasnoszarymi płytkami podłoga z eleganckim detalem – ciemnym paskiem dookoła. Aby zrównoważyć ten kontrast, jedną ścianę pomalowano na granatowy kolor (415F Nantucket Sound, marki PARA z Dekorian Home). Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są listwy przypodłogowe NMC z wbudowanym paskiem LED w przedpokoju, również z Dekorian Home. Dzięki nim nie trzeba zapalać światła, jeśli chce się w nocy zajrzeć do pokoju dziecka, czy dobrze śpi.
Podłoga miała być ciemna, z naturalnego drewna. Ostatecznie projektantka wybrała z oferty Dekorian Home ręcznie struganą, olejowaną i postarzaną deskę NOBIFLOOR CRAFT JSM07. Jej czekoladowy kolor dodaje wnętrzu szlachetności, a jednocześnie podkreśla urodę miękkich wełnianych dywanów.
W dziennej części domu uwagę przykuwają tapicerowane krzesła i fotel w kolorze bakłażana. Reszta salonu utrzymana jest w stonowanych odcieniach beży i brązów – dla ciemniejszych tonów obicia kanapy i dywanu “Escape” (Fargotex) przeciwwagę stanowią zbliżone kolorem do ścian zasłony. Udrapowana tkanina o wyraźnej fakturze zdaje się opatulać wnętrze. Wrażenie ciepła i przytulności potęgują aksamitne tapicerki i mięsista struktura dywanu. Całość dopełnia fornirowana okładzina z efektownymi lamelami na ścianie telewizyjnej oraz obudowany przypominającym marmur spiekiem kominek.
Motyw marmuru powtarza się w kuchni – blat i panel na ścianie wykonano z wielkoformatowych płytek. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczony pod blatem, obok płyty grzewczej, panel do sterowania systemem Smart House. Jest tak czuły, że można go obsługiwać, dotykając blatu – włączyć muzykę, światło albo otworzyć furtkę, nie przerywając gotowania. Lakierowana na jasnoszary kolor kuchenna zabudowa płynnie łączy się z fornirowaną zabudową pokoju.
Prywatny azyl
W sypialni właścicieli, podobnie jak w salonie, elegancki styl podkreślają sztukaterie. Tu jednak, oprócz dekoracji ścian, stanowią wykończenie niszy sufitu (listwa ORAC z Dekorian Home), bo leżąc w łóżku, to na nim koncentrujemy wzrok. Łóżko ustawiono tak, że wezgłowie znalazło się pod oknem, dzięki czemu jego oprawę stanowią udrapowane firanki i zasłony. Na ścianie na wprost, nad komodą, wisi telewizor – to najlepsze miejsce, jeśli ktoś lubi oglądać filmy na dobranoc. Przestrzeni i światła dodają lustrzane fronty zabudowy garderobianej. Aby nie stwarzały wrażenia chłodu, projektantka wybrała szkło o miedzianym wybarwieniu. Całość dopełnia satynowa pikowana narzuta.
Sypialni dla gości wakacyjny klimat nadaje jasnobeżowa tapeta o delikatnej fakturze tkaniny z lekkimi przecierami imitującymi beton (Decoprint MO22801)i kraciasty dywan ATELIER COCO marki Brink & Campan – jedno i drugie z Dekorian Home – orazpościel w nieco rustykalnym stylu. Do ciemnego, czekoladowego brązu wykonanych przez stolarza mebli nawiązuje abażur lampy na komodzie. Nadmiaru powagi pozwala uniknąć jej transparentna szklana podstawa i lustro-słoneczko w fantazyjnej ramie.
W łazience uwagę zwraca grafika z drzewami w kabinie prysznicowej – to jedna duża płytka “Dream“ marki Fondovalle. Ma fakturę grubego płótna i podświetlona z boku taśmą LED wspaniale ociepla wnętrze wyłożone w większości gładkimi brązowoszarymi płytkami imitującymi beton. Aby uniknąć fug, które wprowadzałyby niepotrzebne wizualne podziały, projektantka zastosowała wielkoformatowe płytki ze spieku. Do bieli drzwi i ceramiki nawiązuje blat z marmurowym dekorem – taki sam jak w kuchni. Szafki, z uwagi na wilgoć, są z imitującego dąb laminatu. Dopełnieniem są czarne detale – baterie, gniazda i łączniki elektryczne oraz relingowe uchwyty szafek.
Całkiem inny klimat panuje w pokoju dziecięcym. Białe ściany zdobi szara “lamperia” z motywem domku. Do tego białe łóżko i biurko. Na rzeczy, które nie powinny bez nadzoru znaleźć się w rękach malucha, są wysoko zawieszone półki, a nad nimi szafki na to, co najrzadziej używane. Bawić się najlepiej, jak wiadomo, na podłodze, więc żeby było miło i wygodnie, leży dywan “Bamboo 9165” z Dekorian Home. Porządek wśród zabawek pomagają zachować kolorowe pudła.
Projekt wnętrza:Beata Stankowska-Hadi, Studio Decor Stylizacja sesji zdjęciowej: Beata Stankowska-Hadi, Studio Decor
Autor zdjęć: Karol Kleszyk
Czytaj także: 140-metrowy apartament w Warszawie. Realizacja projektantów z pracowni KANDO Architects