Prestiżowy projekt mieszkaniowy w historycznym centrum Palma de Mallorca: Can Santacilia jest wynikiem starannej renowacji dwóch średniowiecznych budynków, których początki sięgają XII wieku. Studio architektoniczne OHLAB wybrało do łazienek i kuchni ikonę designu Tara z Dornbracht.
Całkowicie odnowiony kompleks budynków składa się z 15 mieszkań na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych. Za projekt odpowiedzialna była pracownia projektowo-architektoniczna OHLAB. Założone w 2007 roku w Szanghaju przez Palomę Hernaiz i Jaime Olivera biuro przeniosło się do Madrytu, a następnie znalazło swoją obecną siedzibę na Majorce. Dziś uznawane jest za jeden z najbardziej ekscytujących głosów współczesnej architektury.
Studio architektoniczne OHLAB uczyniło historię namacalną
Projekt był dla studia wyzwaniem. Budynki na przestrzeni wieków były kilkakrotnie przebudowywane, przez co utraciły swój pierwotny charakter. Zespół skrupulatnie pracował nad przywróceniem i podkreśleniem elementów historycznych ukrytych w wielowarstwowym dziele Cana Santacilii. I tak po rozebraniu podwieszanego sufitu odsłonięto kwadratowy płaski strop z polichromowanymi drewnianymi belkami i kasetonami, datowany na rok 1350. Z XVIII wieku pochodzą także fragmenty dekoracji głównej fasady.
Celem starannego podejścia było uchwycenie historii, a jednocześnie stworzenie nowoczesnego, komfortowego budynku mieszkalnego spełniającego wszelkie wymagania współczesnego stylu życia. Przy wyborze materiałów architekci oparli się na naturalnych i lokalnych rozwiązaniach, które podkreślają śródziemnomorski charakter budynków. Drewno starych, kasetonowych sufitów, zaprawy i farby wapienne, kamienne płytki i parkiety, lustrzane ściany i antyczne brązy pomagają wydobyć wyjątkową osobowość Can Santacilia. Sercem kompleksu jest wewnętrzny dziedziniec z palmami doniczkowymi i kolumnadami: stąd można uzyskać dostęp do apartamentów i części wspólnych, które obejmują salę fitness, saunę, kryty basen i zielony taras na dachu. Zachęcają one do interakcji społecznych i budowania więzi między mieszkańcami.
Tara marki Dornbracht w łazienkach i kuchniach
Historyczne elementy w indywidualnie zaprojektowanych apartamentach przeplatają się z ukierunkowanymi nowoczesnymi akcentami. Współczesne dodatki są wyraźnie rozpoznawalne jako takie, niemniej jednak harmonijnie współistnieją z elementami średniowiecznymi. Dotyczy to również kultowej armatury Dornbracht Tara, zaprojektowanej przez Sieger Design, która nadaje akcenty zarówno w kuchni, jak i łazience. „Tara reprezentuje ponadczasową, świadomą stylu estetykę, co czyni ją klasycznym wyborem dla historycznego budynku mieszkalnego, który jest w pełni oddany nowoczesności” – wyjaśniają Hernaiz i Oliver. Kontynuują: „Zapewnia spójny, harmonijny język projektowania i pomaga stworzyć płynne przejście między różnymi obszarami mieszkalnymi.”
TRENDBOOK ŁAZIENKI 2023/2024
Tara Ultra ze szczotkowanego mosiądzu (23-karatowe złoto) stoi teraz na wyspach kuchennych z naturalnego kamienia. Ciepła, złota powierzchnia umiejętnie kontrastuje z wysokimi białymi ścianami i podłogami z jasnego drewna, dzięki czemu od razu przyciąga wzrok. Równie definiujące styl są wolnostojące armatury, również ze szczotkowanego mosiądzu (23-karatowe złoto), które zdobią wanny. Uchwyty dźwigniowe zamontowane są na ścianach, dzięki czemu smukła wylewka wygląda jak minimalistyczna rzeźba. Rozwiązanie podkreśla intencję obu architektów, aby stworzyć wrażenie przejrzystości i otwartości pomimo nachylonych struktur przestrzennych. Tara została także zamontowana w łazienkach w wersji naściennej. Również tutaj delikatny złoty odcień mosiężnej powierzchni stylowo wyróżnia się na tle marmuru umywalki, podkreślając przejrzystość otoczenia.
Część zrównoważonej przyszłości wg OHLAB
Tarę wybrano nie tylko ze względu na zrównoważony rozwój. Oprócz środków poprawiających izolację termiczną, energooszczędny system wentylacji i wykorzystanie lokalnych materiałów, armatura Dornbracht stanowi integralną część architektury, która ma na celu pogodzenie historii i zrównoważonego rozwoju.
“Budynek może być tak zrównoważony, jak produkty i materiały użyte w jego wnętrzu” – przekonują Hernaiz i Oliver. Dalej mówią: „I mocno wierzymy w siłę trwałości, ponieważ nie ma nic bardziej zrównoważonego. Niezachwiane zaangażowanie Dornbracht w jakość, przedłużanie żywotności swoich produktów i zmniejszanie śladu węglowego jest zgodne z naszą wizją. Zawsze poszukujemy partnerów, którzy podzielają nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój i to dzięki temu czujemy się wzmocnieni i pewni osiągnięcia naszych celów.”